Nejlepší potraviny k bílému vínu.

Foto: Unsplash

Nejlepší potraviny k bílému vínu.

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Zatímco bílé víno není v USA tak populární jako červené víno, je pořád oblíbené. Podle průzkumu YouGov z roku 2019 69% amerických konzumentů vína upřednostňuje červené, ale bílé je nejlepší volbou pro 65%. Když to rozdělili na druhy vína, výsledky hlasování byly po celé mapě. Nejoblíbenější bílé víno, s 23% hlasů, bylo sladké moscato, zatímco Chardonnay se umístila na druhém místě se 17%. Ryzlink rýnský, pinot grigio/pinot gris a sauvignon blanc byly také oblíbené výběry.

Pokud jde o párování vín s potravinami, není to tak jednoduché, jako červené s hovězím, bílé s kuřecím masem a rybami. Za prvé, co vepřové maso? Za druhé, co sýr? Nemohlo by to jít jakkoli? Svou roli bude hrát také samotný typ vína: sladké nebo suché? Neperlivá nebo perlivá? Francouzské nebo italské? Na rozdíl od toho, co si někteří mohou myslet, neexistují žádná tvrdá pravidla, pokud jde o párování vína. Pokud hledáte několik dalších návrhů potravin, které se dobře hrají s bílými víny, zde je několik, které byste mohli chtít zvážit.

Bílé víno chutná dobře s drůbeží

Bílé víno s drůbeží je často citováno, jako by se objevilo na první stránce kulinářské Bible, alespoň pokud něco takového existovalo. Jak vysvětluje Wine Folly, i toto zdánlivě jednoduché pravidlo se může zkomplikovat. Ano, bílé víno funguje nejlépe s lehčím bílým masem, jako jsou kuřecí a krůtí prsa, ale pro tmavší, tučnější kachnu nebo dokonce krůtí stehno vám pravděpodobně bude lépe červené víno. Říká se však, že mírně sladký, ale přesto poněkud koláčový ryzlink může dobře obstát u tmavého masa.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Chcete-li kuřecí pokrm ve smetanové, máslové omáčce, zkuste suché chardonnay nebo Côtes du Rhône, abyste kompenzovali část tohoto bohatství. Sauvignon blanc funguje dobře s pečeným kuřetem nebo krůtím masem, zvláště když ho ochucujete bylinkami, jako je petržel, šalvěj, rozmarýn a tymián.

Mořské plody = suché bíle

Podle odborníka na otázky a odpovědi společnosti Wine Spectator „Dr. Vinifera“ je důvodem, proč bílé víno tak dobře funguje s mořskými plody, jeho vyšší kyselost. Tento druh vína může doplňovat ryby nebo měkkýše.

U měkkýšů, zejména krabů, krevet a humrů, Medium navrhuje, že nejlépe vyváží bohaté chutě ryzlink nebo sauvignon blanc. Ryby naproti tomu obvykle mívají lehčí a jemnější chuť, takže víno, které podáváte, by mělo být také na světlé straně, aby jej nepřeválcovalo. Ryzlink rýnský nebo sauvignon blanc však stále mohou fungovat s rybami, stejně jako chardonnay. Pokud však podáváte rybí vejce, jednoduše si musíte vybrat šumivé bílé víno. 

Bílá vína se dobře hodí ke kořeněným jídlům

Mnoho lidí dává přednost smývání svých super kořeněných jídel sodou, pivem nebo vodou. Pokud však chcete nápoj, který doplní chuť chilli, bílé víno se překvapivě dobře hodí ke všem kořeněným věcem.

DCanter říká, že mírně sladké víno, jako je ryzlink nebo gewürztraminer, může pomoci zmírnit část tepla v pepřové misce a také navrhují chenin blanc nebo ovocnou, ale ne příliš bublinkovou, šumivou bílou, jako je moscato d'Asti. Expertka na víno Fiona Beckett, píšící pro časopis Decanter, také souhlasí s jiskřivým párováním bílé a kořeněného jídla a říká: „Miluji pití šumivých nápojů a zjišťuji, že poměrně krémové a opravdu vyzrálé šampaňské se dobře hodí k pokrmům s chilli. “

Sladší bílá vína mají místo na stole s dezerty

Mnoho sladších bílých vín je tak sladkých, že by si téměř mohli dát dezert sami, přičemž nejsladší je podle Wine Folly, včetně moscatelu, passita a vin santa. Navíc samozřejmě máte ochucené bílé, jako je Aldi's Petit Vanilla Bean Wine. Tato sladká bílá vína, a dokonce i několik sušších, lze podávat jako dezertní kurz, protože neexistuje pravidlo, které říká, že sladkosti musí být doprovázeny pouze mlékem nebo kávou.

Love to Know naznačuje, že dezerty s vanilkovou příchutí, jako je crème brûlée, se skvěle hodí k sauternes, moscato a gewürztraminer. U jablečného koláče a jemu podobných navrhují ryzlink, víno, které také doplňuje citrónovou chuť. Říká se, že Muscat se hodí jak k bobulovým, tak k dýňovým dezertům, zatímco pro tiramisu byste měli vyzkoušet buď vin santo, nebo sekt. 

Pokud jde o čokoládu, zdá se, že červené víno je vhodnější pro velmi tmavou čokoládu, ale bílé víno se hodí k čokoládě, která není tak hořká. Pokud chcete, aby k bílým vínům doprovázela vybraná kolekce čokolády, dávejte pozor na čokoládové boxy Aldi's wine pairing. Není však třeba čekat, až je Aldi znovu uvede, protože vinařství Kendall-Jackson nabízí následující průvodce: chardonnay s bílou čokoládou, sauvignon blanc s bílou čokoládou s příchutí citrusů, pinot gris s čokoládou s příchutí pomeranče a ryzlink s mléčnou i polosladkou čokoládou.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články