Počasí a jeho dopady na naši psychiku

Foto: Freepik

Počasí a jeho dopady na naši psychiku

Zimní SAD

Jedním z nejčastějších způsobů, jak počasí pravděpodobně ovlivní vaše duševní zdraví, je zimní sezónní deprese, neboli sezonní afektivní porucha (anglicky Seasonal Affective Disorder - SAD). Lidé s anamnézou deprese nebo bipolární poruchou jsou zvláště náchylní k zimní SAD. Zatímco mnoho lidí zažívá zimní deprese, tzv. "zimní blues", SAD je skutečnou součástí deprese. Mezi příznaky obvykle patří depresivní nálada, přílišný spánek, únava, letargie a zvýšená chuť k jídlu, zejména po cukru a sacharidech. Jak můžete očekávat, zimní SAD pravděpodobněji zasáhne lidi v severních zeměpisných šířkách, kde se dny zkracují a teploty se ochlazují.

Letní SAD

Zatímco zimní SAD je nejčastější, mnoho lidí také zažívá letní SAD. Zatímco zimní depresivní symptomy SAD obvykle zahrnují nadměrné spaní a zvýšenou chuť k jídlu, letní depresivní symptomy SAD s větší pravděpodobností zahrnují narušený spánek, nechuť k jídlu a s tím spojené případné hubnutí.

Lidé s bipolární poruchou někdy zažijí manické nebo hypomanické symptomy vyvolané horkým počasím. Mezi ně obvykle patří spousta energie, malá potřeba spánku, proudící myšlenky a zahájení nových, ambiciózních projektů. Závažnější příznaky mohou zahrnovat bludy velikosti, paranoie nebo psychotické příznaky.

Špatné počasí může zhoršit špatnou náladu 

Je důležité rozlišovat špatnou náladu a skutečnou depresivní epizodu. První příklad může trvat hodiny nebo možná dny, zatímco druhý musí trvat nejméně dva týdny a zahrnovat další příznaky, jako je únava, špatná koncentrace a narušený spánek. Přesto je špatná nálada důvodem k obavám, když se zotavujete ze závislosti nebo deprese.

Jedna studie zjistila, že pokud máte dobrou náladu, počasí na vaši náladu nebude mít velký vliv, ale pokud máte špatnou náladu, počasí to může ještě zhoršit. Skutečné výsledky studie byly trochu smíšené, protože lidé mají tendenci reagovat na počasí odlišně. Zdálo se, že horší nálada koreluje s menším slunečním zářením a většími povětrnostními vlivy.

Tyto efekty byly relativně malé, ale stále významné. Navíc se zdá, že někteří lidé jsou na změny počasí citlivější než jiní. Důležité je všimnout si toho, jak na vás počasí působí, a rozpoznat, kdy za vaši mizernou náladu může zčásti přítlačně horký den nebo deštivé počasí.

Drsné počasí je komplikované 

Zatímco běžné denní změny počasí mají mírný vliv na náladu a duševní zdraví, účinky extrémního počasí jsou komplikovanější . Extrémní povětrnostní události, jako jsou hurikány, záplavy, tornáda, sucha a vlny veder, mohou výrazně zvýšit váš stres a úzkost, a to jak při čekání, zda vás skutečně postihne blížící se katastrofa, nebo později, když se pokoušíte vypořádat se s dopadem. 

Tyto situace mohou vyvolat úzkost, paniku a depresi a mohou způsobit PTSP, a to i roky poté. Aktuální oblastí aktivního výzkumu jsou dopady změny klimatu na duševní zdraví. Dřívější výzkum naznačuje, že obavy ze změny klimatu mohou přispět k řadě výzev v oblasti duševního zdraví, včetně úzkosti, viny a smutku. 

Nepříznivé počasí může mít paradoxně také pozitivní efekty. Lidé v krizi většinou táhnou za jeden provaz. Dary neziskovým organizacím se obvykle zvyšují a lidé obvykle pomáhají svým přátelům a sousedům. Někdy lidé, kteří obvykle bojují s úzkostí nebo depresí, jsou najednou schopni jednat s klidem a soustředěním. A co víc, náročné emoce a pozitivnější emoce se navzájem nevylučují. 

Během horka zachovejte chladnou hlavu

Nakonec existuje výzkum, který naznačuje, že horké počasí nás může znepokojovat, můžeme být podrážděnější a dokonce i násilnější. Jedna studie například zjistila, že lidé s panickou poruchou mívali během srpnových veder nejvíce problémů a že obecně byli citlivější na změny počasí. Je také dobře zdokumentováno, že v horkém počasí se míra násilné kriminality zvyšuje.

Zde může být zapojeno několik faktorů. Horké počasí může pro tělo znamenat náročný odvod tepla, což vytváří větší pocit stresu. Horké počasí může také zrychlit dýchání a srdeční frekvenci, což napodobuje úzkost. Kromě toho máme v horkém počasí také tendenci nespat a nedostatek spánku může vést jak ke zvýšené úzkosti, tak ke snížení sebeovládání.

Pokud jde o kriminalitu, je také možné, že existuje větší příležitost páchat násilné zločiny, když jsou dny delší a lidé jsou venku. Jiné studie také naznačují zvýšení podrážděnosti a agresivity v horkých dnech, takže je pravděpodobné, že teplo je alespoň částečně zodpovědné.

Někteří z nás jsou citlivější na počasí než ostatní a pokud jste náchylní k depresi nebo úzkosti, je pravděpodobnější, že si povětrnostních vlivů všimnete. Důležité je být si těchto účinků vědomi a najít účinné způsoby, jak se s tím vyrovnat. 

Zdroje: Freepik, enlightenedsolutions.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář