Podruhé: Lze věřit podvodníkům? Psychologové se vyjadřují

Foto: Unsplash

Podruhé: Lze věřit podvodníkům? Psychologové se vyjadřují

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Svým romantickým partnerem jste zranitelní tak, jak to vidí jen málo lidí ve vašem životě. Sdílíte s ním intimní tajemství a odvažujete se mu důvěřovat.

Pokud zjistíte, že tato osoba měla poměr, může to působit jako niterná zrada.

Mnoho lidí vztah okamžitě ukončí, když zjistí, že je partner podvádí. Ale ti, kteří se rozhodnou podváděné osoby ve svém životě ponechat, mohou jim ještě někdy důvěřovat? Podle psychologů odpověď závisí na několika faktorech.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Proč podváděli
Jay Kent-Ferraro, doktor filozofie a autor knihy Překvapeni láskou: Cesta jednoho páru od nevěry k opravdové lásce, říká, že dobrým ukazatelem pro pochopení dalšího postupu v narušeném vztahu je to, co člověka k nevěře vůbec přimělo.

Některé důvody nevěry jsou patologické, říká Kent-Ferraro. Podváděný může být narcistický, závislý na sexu nebo sociopatický. Jiné motivace k nevěře mohou být pomstychtivé, jako je pasivní agrese, pomsta nebo záměrná sabotáž, protože existují jiné důvody k ukončení vztahu.

Někdy důvody, proč někdo podvádí, nejsou tak zlovolné. Může jít o špatně odhadnuté, ale prchavé okamžiky, například když někdo prožívá krizi středního věku nebo podlehl sexuální přitažlivosti v jinak šťastném vztahu. Možná člověk podváděl proto, že trpěl osobními psychickými problémy a místo jejich řešení využíval povzbuzení pozornosti od někoho nového.

Pokud příčina nevěry souvisí s problémy ve vztahu, je pravděpodobné, že vztah je odsouzen k zániku. Pokud však příčina něčí nevěry souvisela s osobními problémy, řešení problémů této osoby může znamenat, že se vám nakonec podaří obnovit důvěru.

Po nevěře
Důležité je věnovat oběti nevěry čas na zpracování svých pocitů. Pokud se poté lidé ve vztahu chtějí znovu pokusit, je to, jak se nevěrník chová během následného období, dobrým ukazatelem úspěšnosti vztahu. Doktorka Diana Kirschnerová, psycholožka a odbornice na vztahy, říká, že existuje několik poznávacích znamení, že pár má stále naději.

Jedním z nich je, že dotyčný nevěry skutečně lituje a přebírá za ni odpovědnost, říká. Dalším je, že partner okamžitě přeruší veškeré kontakty s osobou, se kterou podváděl. Pak je k vám podváděný skutečně upřímný ohledně problémů se sebou samým, problémů ve vztahu a toho, co oba potřebujete do budoucna.

Robert Weiss, autor několika knih o nevěře a sexuální závislosti, říká, že důsledná upřímnost je jediným způsobem, jak obnovit důvěru po nevěře. Dokud se oběť nebude cítit opět dobře, musí být ten, kdo ji podvedl, neustále otevřený.

Zdroje:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/finding-true-love/200905/relationship-advice-once-cheater-always-cheater
https://www.psychologytoday.com/us/blog/surprised-love/201201/once-cheater-always-cheater-maybe-not
https://www.psychologytoday.com/us/blog/love-and-sex-in-the-digital-age/201703/after-cheating-restoring-relationship-trust

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články