Real Talk: Přátelství s bývalým partnerem, kterého stále milujete, je možné?

Foto: Unsplash

Real Talk: Přátelství s bývalým partnerem, kterého stále milujete, je možné?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Rozchody jsou nepříjemná věc, ale je možné přejít od mileneckého vztahu k přátelství s bývalým partnerem, kterého stále milujete? Je to jistě ošemetné... ale dá se to zvládnout?"

Palčivá otázka, která nás po rozchodu často napadá... Je opravdu možné být přáteli s bývalým, kterého stále milujete, aniž byste chovali naději na usmíření?"

Někteří říkají ano, někteří ne. Osobně si myslím, že to záleží na tom, zda jste se s koncem vztahu smířili a zda je ve vaší mysli utvrzeno, že je skutečně konec. Pokud v sobě chováte city, budete vždy tajně doufat, že se situace změní. Pokud váš bývalý potká někoho nového, bude vás to opět ničit. V takovém případě možná přátelství není tou nejlepší volbou pro vaše srdce a duši.

Když vztah skončí...

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Když vztah skončí, ať už přátelsky, nebo jinak, létají kolem vás nejrůznější komplikované a matoucí emoce. Může být těžké skutečně přesně určit, jak se cítíte. Pokud jste spolu byli dlouho, je to skoro jako truchlit nad koncem jedné éry.

Ale pokud tento vztah neskončil dramatickým a rozrušujícím způsobem *např. nevěrou nebo něčím podobně zničujícím*, faktem zůstává, že jste s touto osobou strávili spoustu času. Sdíleli jste společné vzpomínky. V takovém případě byste si ji možná chtěli ve svém životě ponechat.

Musí dojít k rozhodnému posunu. Například byste měli přejít ze zóny vztahů do zóny pouze přátel s jasným záměrem. Pokud to dokážete, je zcela možné zůstat přáteli s někým, s kým jste kdysi měli vztah. Nějaká láska možná zůstane, ale pokud víte, že to tak nebude, zjistíte, že vaše city časem vyprchají.

Jestliže jste však do dotyčného zcela a naprosto zamilovaní, pak je pravděpodobné, že vás přátelství povede jen k pekelnému stesku a trápení.

Život je složitý, že?

Kroky k přátelství s bývalým, kterého stále milujete

Jestliže chcete přejít od "byli jsme spolu" k "jsme jen přátelé", je třeba dodržet určitý postup. Probíhá zhruba takto:

- Dejte si prostor a smiřte se s koncem vztahu

- Vyhněte se odbíjení

- Zeptejte se sami sebe, proč chcete být přáteli

- Stanovte si nějaké hranice

- Promluvte si o konci vztahu a udělejte za ním tlustou čáru

Zní to jednoduše, ale v praxi je to ve skutečnosti těžší, než si možná myslíte.

Nejprve si dejte čas na to, abyste se s koncem vztahu skutečně vyrovnali. Pokud jste to nebyli vy, kdo ukončil vztah, je pravděpodobné, že s ním chcete zůstat přáteli, protože si zachovává pouto. V takovém případě budete pravděpodobně chtít svazek někdy obnovit. Chováte naději, že vše skončí dokonale. Realita je taková, že vztah skončil z nějakého důvodu.

Dat si čas znamená, že se s ukončením můžete smířit. I když ve vás stále přetrvávají pocity, naučíte se je zvládat *např. zaměstnávat se, rozptylovat se a případně se někdy setkat s někým novým*.

Dáte-li si prostor, očistíte svou mysl od jakýchkoli stesků. Touha není dobrá, lidi!

Druhé, buďte ve střehu, abyste se nedočkali odezvy. Už s nimi nespěte! Možná byste chtěli, vlastně byste po tom zoufale toužili, ale přátelit se s bývalým, kterého stále milujete, není možné, pokud udržujete sexuální spojení.

Znovu opakuji, že je to váš podvědomý způsob, jak se držet minulosti a nehnout se z místa. To není zdravé! Přátelství s výhodami může pro některé lidi fungovat, ale pokud jsou do toho zapleteny city, může se to velmi, velmi rychle zvrtnout.

Proč se chcete přátelit se svým bývalým?

Jakmile se dokážete na věci podívat racionálněji a vaše emoce jsou o něco méně syrové, zeptejte se sami sebe, proč je pro vás přátelství s bývalým, kterého stále milujete, tak důležité. Proč si chcete tuto osobu ponechat ve svém životě? Je za tím nějaký důvod, nebo je to tak jednoduché, jak to zní?"

Jediným přijatelným důvodem, proč si tuto osobu ponechat v okruhu svých přátel, je to, že s ní rádi trávíte čas. Nemělo by to být proto, že vás vaše pocity vedou k myšlence, že by s nimi mohla být společná budoucnost.

Položíte si otázku, jak se budete cítit, pokud se seznámí s někým novým. Přiznejme si, že je to zcela možné. Pokud vám to nevadí, klidně se s ním přátelte. Pokud z toho máte záchvat paniky, není ještě čas vstupovat do zóny přátel.

Hranice jsou životně důležité

Truchlíte nad koncem svého vztahu a jste si jisti, že si chcete svého bývalého udržet ve svém životě. Nyní se zamyslete nad hranicemi. Tento zásadní krok vám pomůže zachovat si zdravý rozum a zajistí, že vás budoucí setkání vašeho bývalého s jeho dalším partnerem nakonec nezdrtí.

Tyto hranice nejsou nijak složité. Za prvé, už s ním nikdy nespěte. Sex bude znamenat city. Pokud se je budete snažit zvládnout, vrátí vás to zpět. Za druhé, zpočátku spolu netrávte čas o samotě. Dbejte na to, abyste se drželi společenského prostředí, kde jste s nimi, ale nejste s nimi úzce spjati. Dobrým příkladem správného prostředí je společná skupina přátel, která jde na večírek.

Posledním krokem je komunikace. Než se pokusíte o diskusi, počkejte, až se několikrát setkáte, abyste zjistili, jak se v jejich blízkosti opět cítíte. Teprve pak se můžete skutečně rozhodnout, zda je pro vás přátelství s bývalým partnerem, kterého stále milujete, vhodnou variantou. Někteří lidé to nedokážou, a to je naprosto v pořádku.

Nemůžete se s touto osobou zdravě a progresivně přátelit, dokud si nebudete schopni promluvit o důvodech ukončení vztahu a neuděláte za tím pevnou čáru. Abyste dosáhli potřebného uzavření, je třeba vést rozhovor dospělých.

Pokud se o to pokusíte a zvrhne se to v obviňování, není pro vás správný čas ani správná možnost přátelství. Pokud si o tom dokážete promluvit a popřemýšlet a shodnete se na tom, že trávit spolu čas pouze jako přátelé je něco, co oba chcete, jděte do toho.

Vyprchává opravdu láska?"

Problémem tohoto tématu není ta část, že jste přátelé, ale to, že svého bývalého stále milujete. Je naprosto normální, že k někomu ještě dlouho po skončení vztahu něco cítíte. Pokud se nedokážete zcela smířit se skutečností, že spolu v budoucnu nebudete, je přátelství jen způsob, jak se držet minulosti. Zdravé přátelství je dobrá věc, ale vězte, že vaše motivace je pravdivá.

Láska nakonec vyprchá. Sdílení prostoru s osobou, ke které něco cítíte, tento proces neurychlí. V tomto případě je udržování odstupu, dokud nebudete mít pocit, že své city pevně ovládáte, jediným způsobem, jak zajistit, abyste si tuto osobu udrželi ve svém životě jako přítele.

Přátelit se s bývalým, kterého stále milujete, je sporné téma. Někdo to zvládne, někdo ne. Pokud to zkusíte a zjistíte, že vás jejich přítomnost bolí u srdce, není ostuda přiznat porážku a odejít.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články