Strach ze závazku? Psychologové odhalili, proč někteří lidé před vztahy utíkají

Foto: Unsplash

Strach ze závazku? Psychologové odhalili, proč někteří lidé před vztahy utíkají

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Pro někoho by závazek mohl být "chladnýma rukama smrti". Být vázán znamená být doslova svázán. K oltáři, ke člověku nebo k situaci.

Když se to tak vezme, dává útěk od vztahů smysl. Lidé, kteří mají problémy se závazky, sice chtějí zažít lásku, ale jejich nesnesitelný strach z možného selhání tohoto vztahu, někdy spojený s celkovou úzkostí, jim brání v tom, aby někdy zůstali příliš dlouho. 

Dříve nerealizovaný nebo neúspěšný vztah může na člověku zanechat takovou trvalou jizvu, že v rámci pudu sebezáchovy může odmítnout navázat další vztah. Vyhlídka na vztah s novým člověkem vyvolává obavy z odmítnutí nebo ztráty, které jsou pro člověka, který se bojí závazků, podloženy předchozím odmítnutím a ztrátou. 

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Dětství nám staví základy

V jiných případech může být odpor k závazku důsledkem nejistoty v oblasti náklonnosti. To, jaký vztah měl člověk v dětství ke svým rodičům, může být neuvěřitelně výmluvné pro to, jaké vztahy bude mít v dospělosti k ostatním lidem. Tři z nejčastějších nejistot připoutání jsou:

  • Velké nebo žádné množství emocí: Děti by chtěly být ve vztahu, ale bojí se, že jim někdo ublíží. 
  • Odmítání a vyhýbání: Popírají potřebu být závislí a/nebo potřebu být závislí na někom jiném.
  • Úzkostné zaujetí: Obávají se jednostranného vztahu

Přestože je obtížné tyto psychologické bloky překonat, je možné je zvrátit nebo alespoň zmírnit. Aby si člověk vytvořil zdravé vazby, bude obecně potřebovat dát smysl svým vztahům z dětství. Psaní deníků o obavách, komunikačních vzorcích, mechanismech zvládání a lekcích získaných v těchto raných letech může být klíčové pro pochopení i překonání traumatu. Vyhledání odborné pomoci je často nezbytné, zejména pokud je svépomoc neúčinná. 

Kromě strachu vyvolaného nejistou vazbou mohou někdy člověka od potenciálního vztahu odradit pocity vzrušení. Protože tato emoce vyvolává stejnou fyziologickou reakci jako úzkost (epinefrin se uvolňuje v reakci na vzrušující i ohrožující věci), může být často interpretována jako negativní pocit. 

Například to, co může jednomu člověku připadat jako nadšené očekávání, může někomu jinému ve skutečnosti připadat jako panika nebo celková úzkost. To může být neuvěřitelně frustrující pro někoho, kdo chce prožívat lásku, ale nemůže se ubránit negativním reakcím na myšlenky, které ho v souvislosti s ní napadají. 

V další formě vztahové úzkosti může mít někdo rád partnera, ale nedokáže tuto touhu vyvážit touhou po nezávislosti. Nakonec se může rozhodnout být svobodný, místo aby se stále vnitřně potýkal s hledáním této stability. 

Problémy se závazky jsou neuvěřitelně složité a proměnlivé. Mohou existovat nezávisle na sobě nebo ve vzájemném spojení a zkušenost každého z nás s nimi je jedinečná.

Ačkoli je obtížné tyto problémy zvládnout, rozhodně je lze řešit produktivně. Pokud se vy nebo někdo z vašich známých s něčím takovým potýká, vyhledejte pomoc a uvědomte si, že existuje spousta lidí, kteří procházejí stejnou situací. 

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články