10 nejkrásnějších vánočních písní

Foto: Unsplash

10 nejkrásnějších vánočních písní

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

1. All I Want For Christmas Is You od Mariah Carey

V roce 2020, po 26 letech, se vánoční klasika od Mariah Carey konečně dostala na první místo britského žebříčku. Těsně porazila skladbu Last Christmas od skupiny Wham (která se mimochodem také nikdy nedostala na první místo), je to ocenění, které je zasloužené – zvláště když se tento absolutní sváteční hit každý rok od roku 2007 znovu dostává do Top 40. Je to píseň, která pomohla Mariah Careyové získat přezdívku královny Vánoc. Vypadá to, že po všech těch letech lidé ve Spojeném království konečně řekli Mariah: ‚Vše, co k Vánocům chceme, jsi ty.

2. Last Christmas od Wham!

Balada o romantice odsouzené k záhubě Last Christmas obsahuje sáňky a syntezátory, ale to, co Last Christmas opravdu zvýrazňuje je to, že George Michael předvedl perfektní nejen pěvecký, ale i herecký výkon a toužebný sexy šepot. Slova „Veselé Vánoce“ nikdy nezněla tak smyslně.

3. Christmas (Baby Please Come Home) od Darlene Love

Je to nejdojemnější vánoční melodie všech dob? Pravděpodobně – kombinace bezvadného prosebného vokálu Darlene Love, nádherně pozlátkové produkce Phila Spectora a kouzelného psaní písní Ellie Greenwich a Jeffa Barryho by mohla každého, dokonce i toho největšího mrzouta, dojmout a ten by snad i mohl roztát jako sněhulák pod fénem. Je to prostě dokonalá vánoční písnička.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

4. White Christmas od Binga Crosbyho

Samotná síla vánoční nostalgie je větší než skutečné vzpomínky. Všichni se tedy můžeme s Bingem vrátit do 40. let.

5. Do they know is Christmas? od Band Aid

Reakce Boba Geldofa a Midge Ure na etiopský hladomor v roce 1984 s příspěvky Phila Collinse, Stinga, Maccy a Bona byla reklamním strojem epických rozměrů. Fungovalo to: ‚Do They Know It’s Christmas?‘ zůstalo na prvním místě pět týdnů a byl to největší úspěch v britském žebříčku desetiletí.

6. Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona a Yoko Ono

 

Sváteční píseň Johna Lennona a Yoko Ono o míru na Zemi, euforická a sžíravá, jak nadějná, tak rezignovaná, překonala svůj původní záměr proti válce ve Vietnamu a stala se stálicí Vánoc.

7. O Tannenbaum od Vince Guaraldi Tria

Je možná trochu nemožné poslouchat O Tannenbaum (soundtrack k filmu A Charlie Brown Christmas) bez klasického jazzu. Píseň je velice rytmická a chytlavá.

8. Carol of the Bells od Trans-Siberian Orchestra

 

Ani Siberian, ani Orchestra, nicméně TSO dalo světu něco, co nikdo jiný nevěděl, že to potřebuje: doomy metalovou verzi Carol of the Bells. Píseň je doplněná jehlovými syntezátorovými linkami, strhujícími kytarami a rvavými kytarovými sóly odrůdy Slash. jsou Vánoce.

9. O Holy Night od sboru King's College Cambridge 

Od původních francouzských textů až po nejoblíbenější ztvárnění této vánoční klasiky. Ó svatá noc je nadčasová vánoční koleda, kterou složil Adolphe Adam v roce 1847. Hudba byla původně nastavena na francouzskou báseň „Minuit, chrétiens“ (Půlnoc, křesťané) a byla vydána pod názvem „Cantique de Noël“.

10. Půlnoční od Václava Neckáře

Patří mezi ty novější oblíbené vánoční písně a dokonce mezi nejoblíbenější české vánoční písně. Nahrána a nazpívána byla v roce 2011 a od té doby zní o adventu a o Vánocích každý rok nesčetněkrát. V mém výběru není náhodou. Její popularita zřejmě daleko přesáhla film, ze kterého pochází a rozhodně neubírá na síle, ba naopak, v našich srdcích se stále drží a její obliba u nás spíše sílí a rezonuje.

 

Zdroje: www.timeout.com, unsplash

Podobné články