Více srdečních onemocnění může zvyšovat riziko demence, tvrdí studie

Foto: Unsplash

Více srdečních onemocnění může zvyšovat riziko demence, tvrdí studie

S přibývajícím věkem může být vaše zdraví ovlivněno mnoha způsoby. S věkem se často objevují srdeční choroby v mnoha podobách a dalším onemocněním, které může postihnout starší lidi, je demence. Co kdybychom vám ale řekli, že tyto dvě skutečnosti spolu mohou souviset.

Podle nové studie provedené časopisem The Lancet Healthy Longevity se zdá, že lidé, kteří mají více srdečních onemocnění, mají větší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována demence, než dokonce ti, kteří mají vyšší genetické riziko. Tato rozsáhlá studie (200 000 osob starších 60 let) zkoumala údaje osob, které prodělaly mozkovou mrtvici, srdeční infarkt nebo kardiometabolickou cukrovku, a zjistila, že čím více těchto onemocnění někdo měl, tím větší byla pravděpodobnost, že se u něj později také rozvine demence.

Metoda studie.

Po dobu více než 10 let autoři studie analyzovali údaje účastníků z britské Biobanky Anglie, Skotska a Walesu, kteří začali hodnocení bez demence. Všichni tito účastníci však prodělali buď mrtvici, srdeční infarkt, kardiometabolický diabetes nebo kombinaci těchto tří onemocnění. V průběhu trvání studie se ukázalo, že ti, kteří měli více než jedno z těchto srdečních onemocnění, byli dokonce více ohroženi demencí než lidé, kteří měli k tomuto onemocnění genetickou predispozici.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Kromě toho, zatímco u osob s vyšším obecným rizikem demence došlo ke zhoršení stavu pouze v jedné oblasti mozku, u osob s jedním nebo více výše uvedenými srdečními onemocněními došlo k širšímu dopadu poškození v mozku. To bylo zjištěno na základě skenů mozku 12 000 z 200 000 účastníků.

Omezení.

Jelikož se jedná o observační studii založenou na údajích z britské Biobanky, autoři této studie upozorňují, že "souvislost mezi kardiometabolickou multimorbiditou a rizikem demence nelze považovat za kauzální". Kromě toho osoby v kohortě Biobanky také "častěji pocházejí z méně znevýhodněných oblastí a mají méně zdravotních potíží, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, než běžná populace", takže ještě rozsáhlejší studie může odhalit, že toto riziko je ještě vyšší.

Jak můžete podpořit zdraví svého srdce.

Při tom všem studie předpokládá, že "budoucí zásahy zaměřené na kardiometabolické rizikové faktory by se zase mohly ukázat jako účinné v prevenci demence, a to bez ohledu na genetické predispozice". Jak tedy můžete podpořit zdraví svého srdce vy sami?

Studie zveřejněná na začátku tohoto roku odhalila, že spánek přímo souvisí s vaším kardiovaskulárním zdravím, přičemž nepravidelný spánkový režim má krátkodobý i dlouhodobý vliv na zdraví vašeho srdce. Ponaučení: snažte se každý den nastavit si konzistentní čas spánku a vstávání, abyste udrželi pohodu svého srdce pod kontrolou. Přínosné může být také užívání kvalitního doplňku stravy podporujícího spánek (zde jsou naše oblíbené).

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Rostlinná strava má řadu rozsáhlých zdravotních výhod, z nichž jednou je podpora zdraví srdce.

Nejnovější hluboký ponor do výživy, který vyučují přední světoví odborníci na zdraví & wellness

Studie publikovaná v Journal of the American Heart Association totiž ukázala, že ve skupině 5 000 zdravých dospělých osob se u 289 z nich do 32 let sledování rozvinulo srdeční onemocnění. Ti, kteří dodržovali rostlinnou stravu, však tvořili 52 % osob s nižší pravděpodobností vzniku tohoto onemocnění. I když nemáte v plánu vzdát se masa úplně, mohou mít rostlinné dny nebo rána při důsledném dodržování stravy velký význam.

Váš ranní šálek kávy vám může ve skutečnosti pomoci více způsoby, než jen tím, že vám každý den dodá životně důležitou dávku energie. Je skutečně plná antioxidantů, které sice nemají příčinnou souvislost se zlepšením zdraví srdce, ale zdá se, že mají vztah ke snížení rizika srdečních onemocnění. Černá káva je vítězství!

Závěr.

K zachování celkového zdraví po celá léta je zásadní pečovat o své tělo komplexně a mimo genetické predispozice k demenci vám prospěje zaměřit se na pozitivní návyky, které udrží mrtvici, cukrovku a infarkt na uzdě. Ačkoli demence může mít mnoho příčin, podpora vašeho zdraví všude tam, kde můžete, vám usnadní proces stárnutí a udrží vaši mysl bystrou, zejména s ohledem na vazbu mezi srdečními chorobami a demencí.

Zdroje: mindbodygreen.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: