Zažili jste někdy sen, který předpověděl budoucnost? Zde je neurovědecké vysvětlení tohoto jevu

Foto: Freepik

Zažili jste někdy sen, který předpověděl budoucnost? Zde je neurovědecké vysvětlení tohoto jevu

Měli jste někdy sen, který se za nějaký čas odehrál v reálném životě? Nejste sami. Můžeme to nazývat věštěním či schopností, kterou mozek má, ale mnoho lidí už zažilo takzvané Déjà rêvé-pocit toho, že to co se právě děje ve skutečnosti, se nám už stalo ve snu.

Podle neurologa, Sidarta Ribeira, Ph.D., se tyto sny dají podložit vědou. Zeptali jsme se ho na pár otázek ohledně tohoto snového fenoménu a on nám vřele odpověděl.

Za sny které předpovídají budoucnost stojí věda

Na základě jeho výzkumu o snech si Ribiero myslí, že sny pravděpodobně mají “předpovídající” funkci, ale ne ve smyslu, v jakém si myslíme.

„Není to předpovídající orákulum, které by dokázalo předpovědět co se stane,”naznačuje, „ je to spíše velmi důmyslný, pravděpodobnostní, neurobiologický stroj, který vychází z toho, co se stalo v minulosti-a simuluje možné situace, které se mohou stát v budoucnosti.”

Jinými slovy, naše sny neustále ukazují potenciální scénáře, jak by mohla vypadat budoucnost, na základě toho, co náš mozek ví o minulosti.

Dívejme se na to z jiného úhlu: Víme, že sny (a spánek obecně) hrajou velkou roli v upevňování našich vzpomínek. Přitom nám pomáhají se učit a připravovat se na budoucnost a jsou “zdrojem nových nápadů a kreativity” říká Ribeiro. „Kromě neurologických procesů, které se dějí v našem mozku, máme sny, které jsou na obrazné úrovni a jsou spojené s předpovědí našeho života,” což znamená, že něco z těchto snů se nakonec může stát realitou.

Jak si zlepšit spánek-a sny

Pokud chcete využít síly těchto snů, nejlepší věc, kterou můžete udělat je připravit svoje tělo a mysl na dobrý spánek.

Pokud tak chcete učinit, začněte od základů: Zkuste intenzivní cvičení, pokuste se začít se zdravou dietou, a pokud to jde, snižte svoji hladinu stresu. A i když vše do puntíku splníte, nezapomeňte na faktory, které také dokáží zdokonalit Váš spánek, jako udržovat Vaši ložnici v zimě a tmě, vstávat a chodit spát každý den ve stejný čas a vyhýbat se jídlu a alkoholu před večerkou. A pokud se Vám stále nedaří užít si spánek naplno, zkuste uklidňující doplňky stravy, které mohou pomoci.

K závěru

Příště až opět zjistíte, že Váš sen předznamenal něco, co se stalo v reálném životě, připište to neurobiologii a úžasné schopnosti mozku. A i když naše sny nedokážou “předpovědět” budoucnost, zdá se, že dobře odhadují co by se stát mohlo.

Zdroje: mindbodygreen.com, Freepik

Podobné články

1 Komentářů

Eva

Eva

před 1 týdny

Varovné sny jsou naprosto přesné, včetně lidí které máte potkat a událostí které se mají stát. Jak by mozek mohl předpovědět že ve Varně potkám lékaře vystudovaného v Praze, ředitele rehabilitační kliniky a obsah rozhovoru s ním? Vše se odehrálo přesně jako ve snu!

Reply

Napište komentář