Tohle jsou 4 spůsoby, jakými byste měli naložit se svými penězi

Foto: Unsplash

Tohle jsou 4 spůsoby, jakými byste měli naložit se svými penězi

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Když jsem studoval na vysoké škole, byl jsem na stáži v marketingovém oddělení jedné firmy poskytující finanční služby. Jedním z mých úkolů na stáži bylo vytvořit prezentaci o významu finančního zdraví. Bylo to v době, kdy se pojem wellness teprve začínal prosazovat, ale místo na jógu nebo meditaci jsem se zaměřil na finanční vzdělávání jako nástroj wellness. Velkým přínosem bylo, že studie za studií ukazovaly, že finanční stres je neuvěřitelně škodlivý a negativně ovlivňuje naše zdraví, kariéru a vztahy.

Toto zjištění ve mně podnítilo vášeň pro psaní o finančních radách, které mohou lidem pomoci převzít kontrolu nad jejich finančním životem a zdravím. Díky tomu jsem v průběhu let nasbíral mnoho užitečných rad o penězích a nyní se o ně chci s vámi podělit.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

1. Vybudujte si úvěr dříve, než ho budete potřebovat

Vybudování dobrého kreditního skóre může trvat roky a jeho dobrý stav může výrazně ovlivnit mnoho oblastí vašeho života. Dobré úvěrové skóre nejen usnadňuje získání úvěrových produktů, jako jsou hypotéky a půjčky na auto, ale také vám pomůže získat přístup k lepším úrokovým sazbám, částkám a podmínkám půjček. Vaše kreditní skóre může mít také vliv na to, jak snadno si pronajmete byt, získáte nárok na veřejné služby nebo na výhodné ceny pojištění. Pokud vaše kariéra zahrnuje nakládání s penězi, někteří zaměstnavatelé si před přijetím do zaměstnání prověří vaši bonitu, aby se ujistili, že máte dobrou historii v oblasti správy úvěrů.

Je důležité začít si budovat úvěr co nejdříve. Může se zdát, že pokud nemáte kreditní kartu nebo dluh, který musíte splatit, nemůžete si chybějícími splátkami poškodit skóre, ale nečerpání úvěru vám může zabránit v budování kreditního skóre vůbec. K budování úvěru potřebujete úvěr. Je důležité si vzít kombinaci úvěrů a používat je zodpovědně, abyste si mohli zlepšit skóre tím, že prokážete, že jste v minulosti platili včas. Jakmile si otevřete úvěrový účet, trvá nejméně šest měsíců, než se vytvoří úvěrové skóre.

Pokud se snažíte získat nárok na úvěr, protože jste neměli šanci si nějaký vybudovat (zábavné, že?), můžete si vzít zajištěnou kreditní kartu. U zajištěné kreditní karty si na kartu uložíte peníze a používáte ji spíše jako debetní kartu. Nemůžete utratit více, než je stanovený limit, ale když budete na kreditní kartu včas platit, začnete si budovat úvěrovou historii.

2. Intuitivní rozpočtování může fungovat

Často píšu o tom, jak sestavovat rozpočty, a existuje spousta užitečných metod sestavování rozpočtů, které mohou fungovat pro mnoho lidí. Přesto je sestavování rozpočtu náročné, a proto má tolik lidí problém dodržet rozpočet. Je docela snadné sednout si a zjistit, kolik si můžete dovolit měsíčně utratit za kategorie, jako jsou životní náklady, jídlo, doprava a zábava. Lidé mají problém se sledováním svých výdajů a uvědomováním si, zda se měsíčně drží svého rozpočtu.

V průběhu let jsem zjistil, že mnohem důležitější je naučit se intuitivně sestavovat rozpočet. Stále si musíte vytvořit rozpočet, abyste věděli, kolik si můžete dovolit utratit po pokrytí základních výdajů, jako je nájem a splátky za auto. Jakmile budete vědět, kolik si můžete dovolit utratit za nákupy, které se více mění (oblečení, stravování atd.), můžete se naučit intuitivně utrácet.

Před nákupem si udělejte vnitřní kontrolu. Je pravděpodobné, že víte, zda je to dobré využití vašich zbývajících prostředků. Pokud si nejste jisti, zda se nákup vejde do vašeho rozpočtu, počkejte s ním až do konce měsíce, až zjistíte, kolik peněz vám zbývá. Tímto způsobem si můžete začít uvědomovat, jaké druhy různých nákupů si můžete skutečně dovolit. Pokud v té chvíli již nebudete chtít nákup uskutečnit, začnete se také učit vyhýbat se zbytečným impulzivním nebo emocionálním nákupům. Jakmile si vybudujete tyto správné výdajové návyky, bude dodržování rozpočtu snazší a nebude vyžadovat mnoho aktivního úsilí.

3. Splácení dluhů je wellness nástroj

Když se vrátíme ke zdraví, splácení dluhů je jedním z nejlepších nástrojů pro zdraví, které máte v arzenálu. Když se cítíme vy stres ovaní, je velmi lákavé objednat si jídlo s sebou, objednat si den v lázních nebo si dopřát zábavu. Věděli jste ale, že dluhy mohou mít vliv nejen na vaše duševní, ale i fyzické zdraví? Každý, kdo se snaží splácet dluhy, ví, jak psychicky náročné to může být, ale možná ho překvapí, že studie z roku 2021 provedená na univerzitě v Missouri zjistila, že stres spojený s dluhy z platebních karet v dospělosti je spojen se špatným zdravotním stavem a potížemi, jako je bolest kloubů nebo ztuhlost, které ztěžují dokončení každodenních činností a radost z nich.

Studie AICPA z roku 2017 zjistila, že 31 % lidí přiznává, že si dělá starosti se svými dluhy obecně, 18 % si s nimi dělá starosti v práci a 25 % se jimi stres uje před spaním. Sázka na stres je zde vysoká. Když budete v pokušení vypustit páru utrácením peněz, zvažte, zda místo toho nezaplatíte dluh navíc. Dodatečné splátky vám pomohou ušetřit peníze za úroky a menší dluhy vám usnadní odpočinek.

4. Nejprve splaťte jistinu

Když už mluvíme o mimořádných splátkách, věděli jste, že pokud platíte mimořádnou splátku dluhu, například studentské půjčky, musíte uvést, že chcete, aby tato mimořádná splátka šla na úhradu zůstatku jistiny, a ne na úhradu dlužných úroků? Pokud to neuvedete, věřitel použije vaši mimořádnou platbu na splácení úroků a vy tak neučiníte žádný nebo jen malý pokrok ve splácení zůstatku, který se bude dále úročit. Ujistěte se, že vaše mimořádné platby pomáhají vám, a ne věřiteli.

Zdroje: theeverygirl.com, Unsplash

Podobné články