Zvládněte karanténu s dětmi levou zadní - 10 tipů, jak je zabavit

Foto: Pixabay

Zvládněte karanténu s dětmi levou zadní - 10 tipů, jak je zabavit

Přežít chaos v dnešní době je pro všechny velmi náročné. Pro děti obzvlášť, ale pro rodiče ještě víc. Je lepší vzít do ruky tablet a učit děti formou hry nebo přejít na klasické deskovky nebo pohyb venku? Nechte se tedy inspirovat a zkroťte i ty nejmenší ratolesti. Vždyť štěstí přeje připraveným.

Stavebnice

Jednou z možností, jak rozvíjet dětskou fantazii, logiku a posouvat je dál a dál, je stavět si ze stavebnice. Zapojí-li se i rodiče, hned je všechno veselejší, protože tohle prostě neomrzí v žádném věku. Nejznámější je stavebnice Lego, na další příčce se drží Merkur a Seva. Věřte, že je vážně z čeho vybírat, pro holky i kluky, malé i velké. Tak kolik příšer nebo traktorů postavíte?

Puzzle

Další možností jsou puzzle. Počet dílků jednotlivých krabic se skládačkou je rozdílný, stejně tak obrázky. Krteček, plachetnice, traktor, koťata nebo kůň, každá věková kategorie si užije. Dřevěné, pěnové, papírové. Nejlevnější varianta? Vytiskněte si nějaké doma, na internetu je jich spousta, podlepte kartonem a skládejte jako profíci.

Výtvarka

Malování a kreslení je vhodné pro všechny. Ovšem není to jenom o pastelkách. Ponořte se do svých myšlenek, popusťte uzdu fantazii a vraťte se se svými dětmi o několik let zpátky. Tvořit můžete z barevných papírů, vaty, ruliček od toaletního papíru. Možností je vážně hodně. Sáhněte ale i po lepidle, nůžkách a vodových barvách. Hodiny a hodiny tvoření jsou před vámi.

Vzdělávací hry

Každé dítě miluje poznávání něčeho, co nezná. To samé nabízí i hry vzdělávací. Krabičky, postavičky, zvířátka z dřevěného materiálu. Možná pro větší chemická laboratoř a pro menší vystřihování a oblékání policisty nebo panenky?

Samolepky

Úvodem tohoto si představíte lepítka všech druhů a velikostí. Radost ale dětem udělají knihy, omalovánky nebo mapy, kam si mohou různě kreslit a značit svá místa, doplňovat domovy zvířat nebo tvořit mapy pokladů. U dětí se tím navíc rozvíjí grafomotorické schopnosti.

Bunkr

Tak tohle známe všichni. Stavěli ho malí i velcí. Doma kdekoliv, peřiny a prostěradla přehozené přes stoly a židle, polštáře zakrývající kdejakou skulinu. Proč si ho nepostavit i v době karantény? V takové pevnosti budou v bezpečí i před koronavirem. Souhlasíte? Tak si vlezte za nimi.

Knihy

Nejoblíbenější činností, hlavně večer před spaním, jsou klasické pohádky. Čtení rozvíjí řeč, myšlení a posiluje vztahy s rodiči. I když je v dnešní moderní době možnost e-booku, zvolte před usínáním klasiku. Ta vůně papíru se nezapomíná a žánrů je vážně hodně.

Výlet do přírody

I když jsou možnosti v karanténě omezené, přírodu má v podstatě každý z nás na dosah ruky. Zahrajte si na detektivy a vymyslete dětem bojovku s mapou a ukrytými úkoly nebo postavte v lese domek pro skřítky z mechu a větviček. Můžete vyhledat i přírodní památky, rezervace nebo si zahrát na hledače pokémonů či kešek.

Příběh

Zajděte si koupit zápisník, pište online nebo si objednejte vážně nějaký pěkný a stylový blok a zapisujte si denně příhody. Utvořte z něj příběh, i kdyby na pokračování s nenavazujícími kapitolami, děti budou nadšené a rády přispějí kdejakou fantazijní myšlenkou.

Cvičení

Jóga, pilates nebo dýchání? To pro děti asi nebude to pravé. V televizi nebo na internetu však běží pořady právě pro ně, při kterých se můžou protáhnout i doma v obýváku. Při troše tréninku si cviky lze zapamatovat a vyrazit ven na hřiště, na zahradu nebo v případě možnosti rovnou na procházku a kolo.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout i na oblíbené loutkové divadlo pro děti i rodiče nebo tolik milované vaření. Tak do čeho se vrhnete jako první?

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář