10 Potravin, které pomáhají uvolňovat stres

Foto: Freepik

10 Potravin, které pomáhají uvolňovat stres

V náročných stresových obdobích je jen přirozené hledat jakoukoliv úlevu. Všichni zcela jistě známe rady, jako je dostatek odpočinku nebo pohyb na čerstvém vzduchu. Regulovat stres nám ale může pomoci i strava. Jako první saháme ve chvílích neklidu po tabulce čokolády, existují ale i jiné potraviny, které nám ke kýženému uvolnění mohou pomoci. Přidat si tyto pokrmy do vašeho jídelníčku vám může zásadně ulehčit každodenní stres.

1. Matcha

Zelený čaj matcha připravovaný z prášku je v dnešní době populárním produktem pro zlepšení celkového zdravotního stavu. Je zejména bohatý na L-theanin, neproteinovou aminokyselinu, jejíž vlastnosti přirozeně uvolňují stres. Studie na lidech i zvířatech prokázaly, že je-li složka L-theanin v matche vysoká a kofein nízký, má zásadní vliv na snižování stresu.

Z matcha prášku se nemusí připravovat jen čaj, který by svou barvou a chutí mohl mnohé odradit, může ale také se dá používat při pečení.

2. Batáty

Potraviny bohaté na sacharidy a živiny, jakými jsou batáty, nám mohou pomoci snížit hladinu stresového hormonu kortizol. Dalšími živinami, které pomáhají snižovat stres obsaženými v batátech jsou například vitamín C a draslík.

Pro svou netradiční chuť jsou také skvělým zpestřením jídelníčku.

3. Kimchi

Kimchi je druh nakládané zeleniny pocházející z Japonska. Tradičně se připravuje ze zelí napa a japonské ředkve. Nakládaná zeleni je bohatá na probiotika, vitamíny, minerály a antioxidanty. Probiotika mají příznivý vliv na vyrovnání střevní kultury, což má následně příznivé účinky na duševní zdraví. Ne nadarmo se střevům říká „náš druhý mozek“.

4. Vnitřnosti

Srdce, játra a ledvinky se pravděpodobně nenacházejí v top 10 oblíbených potravinách, jsou ale nesmírně bohaté na vitamíny B. Zejména drůbeží a hovězí orgány nám mohou poskytnout dostatek tohoto vitamínu potřebného pro tvorbu takzvaných hormonů štěstí, jakými jsou serotonin nebo dopamin.

5. Vejce

Popis obrázku

Zdroj obrázku:

Vejce jsou takřka přírodním multivitaminem. Obsahují vitamíny, minerály, aminokyseliny a antioxidanty, všechny látky potřebné pro zdravou reakci na stress.

6. Ústřice

Pro některé vyhledávaná lahůdka, pro jiné pokrm, z něhož jim běhá mráz po zádech. Nicméně jsou bohaté na aminokyseliny, mezi niž patří například taurin, který byl zkoumán pro své potenciální účinek na zlepšení nálady, ba může působit až jako antidepresivum. Mimo jiné obsahují také vitamín B12, zinek, měď, hořčík a selen, všechny tyto látky mají vliv na duševní pohodu.

7. Petržel

Petržel je výživná bylina plná antioxidantů – sloučenin, které neutralizují nestabilní volné radikály a chrání před oxidačním stresem. Oxidační stress je spojen s mnoha onemocněními, mezi něž patří například i úzkost a deprese. Antioxidanty také pomáhají předcházet zánětlivosti.

8. Česnek

Tato oblíbená česká potravina je všelékem snad na všechno. Česnek má vysoký obsah sloučenin síry, které pomáhají zvyšovat hladinu glutathionu. Tento antioxidant je součástí první linie obrany vašeho těla proti stresu. Studie na zvířatech navíc naznačují, že česnek pomáhá bojovat proti stresu a zmírňuje příznaky úzkosti a deprese.

9. Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou bohatým zdrojem vitaminu E. Tento vitamin rozpustný v tucích působí jako silný antioxidant a je nezbytný pro duševní zdraví. Nízký příjem této živiny je spojen se změnou nálady a depresí.

Slunečnicová semínka mají také vysoký obsah dalších živin snižujících stres, včetně hořčíku, manganu, selenu, zinku, vitamínů B a mědi.

10. Borůvky

Borůvky jsou spojovány s mnoha zdravotními benefity, mezi něž patří i zlepšování nálady. Tyto bobule mají vysoký obsah flavonoidních antioxidantů, které mají silné protizánětlivé a neuroprotektivní účinky. Mohou pomoci snížit zánět související se stresem a chránit před poškozením buněk.

Zdroje: healthline.com, Freepik

Podobné články

1 Komentářů

vase jmeno

vase jmeno

před 3 týdny

kimci pochází z japonska :)))))

Reply

Napište komentář