10 Tipů pro kybernetickou bezpečnost při online nakupování

Foto: Unsplash

10 Tipů pro kybernetickou bezpečnost při online nakupování

Naštěstí éra online nakupování značně usnadňuje získání dokonalého dárku. Ale než se pustíte do online nakupování, ujistěte se, že nejste v ohrožení. Možná si nebudete muset dělat starosti s kapsáři v kyberprostoru, ale stále existuje spousta důvodů pro ochranu vašich osobních a finančních údajů. Tady je 10 tipů na online nakupování, které vám pomohou udržet vaše informace z rukou lidí, kteří jsou rozhodně na seznamu podezřelých.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

1. Nepoužívejte debetní kartu

Při online nakupování je nejlepší držet se kreditních karet nebo platebních služeb, jako je Paypal. Vzhledem k tomu, že debetní karty jsou propojeny s vaším bankovním účtem, riskujete mnohem větší riziko, pokud někdo dokáže “hacknout” vaše informace. Kreditní karty nabízejí větší ochranu a menší odpovědnost v případě odcizení čísla karty.

2. Nakupujte pouze na zabezpečených stránkách.

Před zadáním jakýchkoli osobních nebo finančních údajů se ujistěte, že jste ověřili, zda je web, na kterém se nacházíte, legitimní a bezpečný. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je hledat „https“ na začátku adresy webu. Pokud nevidíte „s“ na konci „http“, pak web není šifrovaný a vaše data nebudou zabezpečena. Všechna legitimní nákupní místa budou mít pro vaši ochranu znak „s“.

3. Aktualizujte software

Aktualizace softwaru je jednou z nejjednodušších věcí, které můžete udělat pro ochranu svých informací, ale mnoho lidí to odkládá. Aktualizace softwaru jsou často vydávány, aby pomohly zlepšit zabezpečení a bojovat proti novým útokům, které se neustále vyvíjejí. Může se zdát nepohodlné čekat, až váš počítač (nebo smartphone) projde aktualizacemi a restartuje se, ale ochranné výhody za to stojí. Až příště uvidíte upozornění na aktualizaci softwaru, udělejte to.

4. Neskočte na e-mailové podvody

Prázdniny jsou skvělým obdobím pro podvodníky, kteří rozesílají viry a malware pod záminkou dárku nebo speciální nabídky. Neotvírejte e-maily od lidí, které neznáte, ani z webů, které jste nenavštívili. Dalším způsobem, jak se vás padouši snaží dostat, jsou falešné zprávy od vaší banky nebo jiné finanční instituce, které říkají, že došlo k pohotovosti nebo jinému problému s vaším účtem. Vždy volejte přímo do banky, abyste ověřili případné problémy, a nikdy nezadávejte informace o svém účtu jako odpověď na takový e-mail.

5. Neklikejte na odkazy

Kromě záludných útoků na e-maily si dejte pozor na odkazy na dohody, které jsou příliš dobré na to, aby to na sociálních sítích platilo. Dávejte pozor na neuvěřitelné nabídky a dárky a bonusy na dovolenou. Pokud vás nabídka opravdu láká, proveďte před kliknutím nějaký průzkum nebo zjistěte, zda se někdo jiný pokusil využít výhody dohody.

6. Posilte svá hesla

Zabezpečená a jedinečná hesla jsou vašimi nejlepšími strážci, pokud jde o zachování vašich soukromých informací v bezpečí. Pokud používáte stejné heslo pro více webů, udělejte si čas na jejich změnu. Chcete-li být prakticky chráněni před hackery, použijte generátor a správce hesel, který vám pomůže vymyslet a sledovat typy dlouhých a komplikovaných hesel, která nestojí za to, aby je hacker mohl prolomit.

7. Nikdy nedávejte více informací, než je potřeba

Většina webových stránek, které navštívíte nebo na kterých nakupujete, vás požádá o informace k dokončení nákupu nebo vytvoření seznamu přání. Poskytněte jim pouze informace, které od vás vyžadují. Pokud je úplná adresa nebo telefonní číslo volitelné, přeskočte tato pole. Čím více informací tam zveřejníte, tím lépe přístupní budete pro zloděje. A než své informace zadáte na web, věnujte si čas na přečtení jejich zásad ochrany osobních údajů a zjištění, kde a jak budou vaše informace sdíleny.

8. Nezveřejňujte se

Bezplatné hotspoty jsou jako manna z nebe, ale hackeři je mají rádi ještě víc než vy. Protože veřejné sítě nejsou zabezpečené, veškeré informace, které zadáte do veřejné sítě, jsou zralé pro krádež. Nepřihlašujte se k bankovním webům nebo platebním webům, jako je Paypal, na veřejné síti - a před připojením k veřejné síti se ujistěte, že jste z těchto webů odhlášeni na mobilních zařízeních.

9. Buďte obezřetní v nakupovacích aplikacích

Díky aplikacím je vše pohodlnější, včetně krádeže vašich soukromých informací. Stahujte nákupní aplikace pouze ze spolehlivého zdroje, jako je Apple App Store nebo Android Market. Věnujte pozornost oprávněním, která aplikace požaduje. Pokud narazíte na něco, co nedává smysl, například přístup ke kontaktům, ujistěte se, že jste k tomu aplikaci nepovolili přístup. Další možností, jak zjistit podezřelou aktivitu, je zkontrolovat komentáře a recenze aplikace před stažením.

10. Uzamkněte své zařízení

Jednou z výhod online nakupování je, že to můžete dělat odkudkoli a používat jakékoli zařízení. Zkontrolujte, zda je v každém zařízení, ze kterého nakupujete, zaveden bezpečnostní software. Vždy použijte přístupový kód pro přístup k tabletu nebo smartphonu a odhlaste se od počítače nebo zamkněte obrazovku, když od něj odcházíte. Po vstupu na web pro nakupování nebo bankovnictví se před odchodem z webu úplně odhlaste a nedovolte, aby si váš počítač nebo zařízení pamatovalo vaše uživatelská jména, hesla nebo údaje o kreditní kartě.

Zdroje: safewise.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář