20 Zajímavostí o měsíci srpnu

Foto: Freepik

20 Zajímavostí o měsíci srpnu

V srpnu je čas sklízet to, co jste zaseli, a to doslova, protože většina letní zeleniny je připravena ke sklizni. Je samozřejmé, že v srpnu je pak čas oslavit dobrou úrodu a dobré léto! Je to také skvělé roční období na jižní polokouli, protože zima konečně začíná končit a jaro začíná klepat na dveře. Jako každý jiný měsíc v roce, i srpen má co ukázat. Pojďme se podívat na počátek srpna, tradice, které během něj oslavujeme, a také několik zábavných drobností, které to všechno spojí!

1) Srpen byl kdysi šestým měsícem v roce. V původním desetiměsíčním římském kalendáři se měsíc jmenoval Sextilis, což v latině znamená „šestý měsíc“. Až kolem roku 700 př. n. l. Byl srpen hrubě odstrčen zpět v řádu měsíců, kdy král Numa Pompilius na začátek roku přidal leden a únor.

2) Srpen také několikrát změnil počet dní. V desetiměsíčním římském kalendáři měly všechny měsíce buď 30 nebo 31 dní, celkem 304 dní v roce. Pompilius nejen přidal do kalendáře leden a únor, ale také snížil počet dnů v srpnu na 29. Až Julius Caesar představil juliánský kalendář, zbývalo mu 31 dní a tak to zůstalo.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

3) Další rok, další změna. Po tolika změnách byste si mysleli, že ten měsíc bude mít dost, ale ne - v roce 8 př. n. l. Byl měsíc pojmenován Augustus, na počest římského císaře Augusta.

4) Srpen je také trochu jedinečný, alespoň po většinu času. Ve standardním roce neexistuje žádný jiný měsíc, který začíná ve stejný den v týdnu jako srpen. V přestupném roce však srpen začíná ve stejný den v týdnu jako únor.

5) Mnoho zemí v Evropě vnímá srpen jako prázdninové období natolik, že najdete velká evropská města, jako je Paříž, téměř úplně prázdná od místních obyvatel. Nedělejte si však příliš velké naděje, tato města jsou v tomto ročním období stále plná turistů!

6) Na severní polokouli je srpen považován za poslední letní měsíc. Na jižní polokouli je to samozřejmě naopak, takže je to poslední ze zimních měsíců!

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

7) V dobách Anglosasů se měsíc nazýval Weod Monath. Jeho překlad „měsíc plevele“ je poměrně doslovný - v tomto měsíci rostou plevele a další rostliny nejrychleji na severní polokouli.

8) 1. srpna se ve Velké Británii slaví den Lammas jako první den sklizně. Tradičně to byl den, kdy se sklizená pšenice pekla na chléb a dávala se církvi. Chléb byl použit jako chléb přijímání pro zvláštní mši na oslavu začátku sklizně. Tato tradice skončila, když se Jindřich XIII. odtrhl od katolické církve.

9) 6. srpna 1762 byl vytvořen vůbec první sendvič, alespoň s takovým názvem. Ten byl pojmenován po hraběti ze Sandwiche, když si vyžádal jídlo zahrnující maso mezi dvěma kusy chleba. Jak příběh pokračuje, požádal o to, když byl uprostřed hazardní hry, a nechtěl ji přerušit.

10) Ti, kteří se narodili v srpnu, jsou přivedeni na tento svět pod jedním ze dvou hvězdných znamení. Pokud jste se narodili před 22. srpnem, jste považováni za Lva. Pokud jste se narodili 23. nebo později, jste Panna. O Lvech se říká, že jsou velmi hrdí lidé, kteří projevují skvělé vedení. Panny jsou na druhé straně analytičtí a pracovití lidé, jsou laskaví a loajální.

11) Srpen byl velkým hnutím amerického hnutí za občanská práva. Bylo to 28. srpna 1963, kdy Martin Luther King Jr přednesl svůj slavný projev „Mám sen“ 250 000 lidem na schodech Lincolnova památníku ve Washingtonu DC. Tento projev je považován za jeden z nejikoničtějších projevů v historii USA, Kingův projev vyzval k ukončení rasové diskriminace a k rovným právům pro všechny.

12) Srpen má také dvě porodní květiny - zářivý vícebarevný mečík a hluboce karmínový mák. Říká se, že květ mečíku představuje velkorysost, sílu charakteru a hlubokou upřímnost. Květ máku však nemůže být odlišnější, protože je znakem představivosti, věčného spánku a zapomnění!

13) Po celý srpen se slaví několik fascinujících svátků, které se slaví v různých částech světa. 1. srpna máme Světový den skautských šátků a také oficiální narozeniny a korunovace krále Tonga. 5. srpna je Národní den spodního prádla (USA), 11. srpna je Den hor (Japonsko), 16. srpna je Národní den rumu (USA) a 20. srpna je Světový den komárů. To je měsíc!

14) Na rozdíl od většiny ostatních měsíců má srpen jen jeden kámen - peridot. Jeden z méně známých drahokamů, drahokamy peridot přicházejí v odstínech od trávově zelené až po zemitější olivový odstín. Jsou to jedinečné klenoty a docela vzácné, protože je lze nalézt pouze ze dvou velmi odlišných zdrojů - mohou být vytvořeny hluboko v zemi a vytlačeny na povrch spolu s lávou a lze je nalézt v meteoritech! Tvrdí se, že peridot mají léčivou sílu a mohou chránit nositele před zlem.

15) Srpen byl osudným měsícem pro starověké římské město Pompeje. 24. srpna 79 n. l. poblíž města vybuchla Vesuv. Hora chrlila obrovské mraky popela, kouře a pemzy, které pršely na občany Pompejí. Bohužel pro Pompeje to nebyl konec - na řadu přišla roztavená láva, která pohřbila zbývající obyvatele 7 stop (2,1 m) hluboko!

16) Srpen má po celém světě spoustu různých měsíčních prázdnin. Abychom jmenovali alespoň některé, srpen je měsícem amerických dobrodružství, měsícem připravenosti na mateřskou školu a také měsícem filipínského jazyka!

17) V USA mají také několik lahodně znějících oslav týkajících se jídla! V srpnu USA slaví národní měsíc kozích sýrů, národní měsíc panini, měsíc broskví a měsíc sendviče.

18) Protože v roce je jen 12 měsíců, existuje samozřejmě mnoho neuvěřitelně slavných a důležitých lidí, kteří se narodili v srpnu. Mezi ty vlivnější patří Barack Obama, Usain Bolt, Sean Connery, Jennifer Lawrence a Whitney Houston.

19) Srpen (August) je podle všeho pro chlapce ve Švédsku poměrně běžné jméno. V roce 2014 bylo oznámeno, že je to 55. nejčastější jméno pro novorozené chlapečky. Je ironií, že jen 22 procent švédských chlapců jménem August se skutečně narodilo v srpnu!

20) Rocková hudba ztratila žijící legendu 16. srpna 1977, kdy Elvis Presley nechal svět za sebou. Zdraví krále rocku šlo nějakou dobu z kopce, ale jeho smrt byla pro svět šokem.

Zdroje: thefactsite.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: