10 míst na Zemi, která vypadají jako z jiné planety!

Foto: Unsplash

10 míst na Zemi, která vypadají jako z jiné planety!

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Naše planeta je plná nesmírně vzrušujících míst a ani po všech těch letech nás nepřestává překvapovat. Nádherné scenérie se nacházejí na každém rohu, a když k tomu přidáme fascinující přírodní úkazy, jako podvodní vodopád či světélkující pláž, naši Zemi ve Vesmíru snad opravdu nic nepřekoná.

1. Bioluminescentní pláž, Maledivy

Jste romanticky založení a rádi pozorujete hvězdy, ale vadí vám, že vás po chvíli vzhlížení k noční obloze bolí za krkem? V tom případě vám můžeme doporučit jedno řešení, a tím je výlet na ostrov Vaadhoo. Přestože je ostrov malý, o návštěvníky rozhodně nouzi nemá. Míří sem především kvůli „Moři hvězd“. A proč se mu tak říká? To pochopíte v okamžiku, kdy se v noci ocitnete na jeho písečné pláži. Při procházce zjistíte, že moře kolem opravdu vypadá jako obloha, posetá zářícími hvězdami. Tento takřka mystický jev není dílem magie ani mimozemšťanů, jak by se snad mohlo zdát. Vzniká díky fytoplanktonu, který má schopnost bioluminiscence. Organismy s touto schopností vyzařují jasně modré světlo. Jedná se o takzvaně studené světlo, což znamená, že při něm prakticky nedochází k žádnému uvolňování tepelné energie.

2. Catedral de Marmol, Chile

Mramorová kaple je jihoamerická jeskyně v Patagonii, která opravdu dostojí svému jménu. Elegantně žíhané kamenné stropy se klenou nad azurovou hladinou jezera Carrera, o jehož vody se dělí dvě země - Chile a Argentina. A právě voda stojí za unikátním formováním zdí jeskyně. Na stěny jeskyní působila přes 6000 let a postupně je tvarovala do nynější podoby. Byl to ovšem nelehký úkol, jelikož mramor, v širší kategorii vápenec, obsahuje uhličitan vápenatý, který je ve vodě prakticky nerozpustný. Stěny jeskyně se zdají být modré, ale jde o pouhou hru světel, kdy se kolem odráží tyrkysová hladina ledovcového jezera. Přístup do jeskyně je možný pouze loďkou, v okolí se nenacházejí skoro žádné cesty. Ale stojí to za to, výlet do této přírodní říše divů učaruje nejednomu návštěvníkovi.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

3. Reflection Canyon, USA

USA nabízí jedny z nejkrásnějších scenérií na světě a Reflection Canyon je jednou z nich. Tato 25 km dlouhá krajina barevných kaňonů, zrcadlící se v dokonale průzračné vodě, (podle toho se někdy nazývá také Zrcadlový kaňon) nadchne naprosto každého. Jelikož tam, stejně jako ke Catedral de Marmol, nevedou žádné cesty, přístup je možný jedině lodí anebo vrtulníkem. Dalším úkazem, kterým se může pochlubit, je jedna z nejnebezpečnějších turistických stezek v zemi.

4. Sopka Dallol, Etiopie

Bohužel, občas jsou zrovna ta nejkrásnější místa na planetě nepřístupná. Ne každý turista se dostane k sopečnému kráteru Dallol, který se nachází v poušti Danakil v Etiopii. Můžeme se však vydat na virtuální prohlídku a obdivovat nadpozemské krajiny neobydleného místa, které se ve starodávných rukopisech nazývalo „pekelné propasti“. Kromě ostatních divů světa je to nejpůsobivější geologická formace, jejíž barevné kameny dokonale ilustrují miliony let vývoje tvrdé skořápky naší Země.

5. Jeskyně Glowworm, Nový Zéland

Všechno není tak, jak vypadá. Turisté na malé lodičce plují tichou jeskynní řekou. Z černočerné tmy se ale najednou vylíhne hvězdná obloha. Ne, ještě z jeskyně nevyjeli. To jen ze stropu visí vlákna světlušek, obalená pořádnou vrstvou slizu. Vítejte na Novém Zélandu!

Jeskyně je oblíbenou turistickou atrakcí Severního ostrova Nového Zélandu. Místo staré 30 milionů let, leží celých 46 metrů pod povrchem. Jeho dlouholetý obyvatel - světluška, jejíž latinské jméno Arachnocampa Luminosa zní jako zaklínadlo, si zde staví svá hnízda. Larvy, kterým se v angličtině říká glow-worm – v překladu zářící červ, spouští z hnízd lepkavá vlákna, aby přilákaly potravu.

6. Gejzír Fly, Nevada

Povědomí o přírodním klenotu, objeveném zcela omylem, není příliš rozšířené mezi turisty a paradoxně ani obyvateli Nevady. A to je velká škoda! Gejzír, který stříká do výšky 1,5 metru, vypadá na první pohled jako dílo šikovného grafika. Rudožlutá skála, z níž tryská horká fontána až k modravému nebi, je okouzlujícím místem, které stojí za to navštívit. První zmínky o gejzíru Fly pocházejí z roku 1916. Právě tehdy se zde sešlo několik vrtařů, kteří měli za úkol jediné – vyvrtat na místě studnu, jež by okolí zavlažovala životadárnou tekutinou. Během kopání však porušili stěny geotermální kapsy. O 48 let později začala z narušeného místa vyvětrat vroucí voda, jež se v průběhu několika měsíců proměnila na gejzír, který místní pojmenovali „Fly Geyser“.

7. Pamukkale, Turecko

Jihozápadní Turecko se pyšní velkolepým dílem přírody, které nemá ve světě obdoby. Pamukkale – v překladu „Bavlněný hrad“ - je místem, které vám vyrazí dech. Díky vysoce mineralizované vodě plné vápníku, která vyvěrá na vršku hory, vznikla v průběhu několika tisíc let překrásná jezírka s průzračnou vodou, vytvářející terasy. A ne ledajaké. Díky minerálům jsou bělostné, z dálky máte pocit, že koukáte na svahy plné třpytivého, čerstvě napadlého sněhu. Při bližším pohledu zjistíte, že jde o sněhově bílé vápencové vodopády – naprostý přírodní unikát, který jinde na světě nespatříte. Tzv. travertinové kaskády vytvořily vytékající minerální prameny, které jsou ukryty ve skalách a touto cestou se dostávají na povrch, kde se formují minerální usazeniny. Tento bezesporu zajímavý a velmi pomalý proces stále pokračuje a za ideálních podmínek bude pokračovat i další tisíce let.

8. Cueva de los Cristales, Mexiko

Neobvyklou jeskyni v roce 2002 objevili horníci, kteří tu v hloubce 305 metrů kopali tunel, a nalezli tak jedny z největších krystalů světa (každý z nich má kolem 12 metrů). Vytvořily se asi před pěti sty tisíci lety ve vodě. V těchto podmínkách minerál anhydrid absorboval vodu a proměnil se v sádrovec (stabilní forma stejného minerálu, ovšem o nižší teplotě).

Podmínky v jeskyni však pro člověka nejsou příliš přívětivé. Teplota se tu pohybuje kolem 50 °C a vlhkost je zde 90 - 99 %, takže se tu špatně dýchá a člověk by zde velmi rychle ztratil orientaci. Průzkumníkům také znesnadňuje pohyb nerovný povrch a malé krystaly, které jsou velmi ostré a křehké. Jeskyně je zkoumána od roku 2006. Výzkumníci mají respirátory se studenou vodou a oblečeni jsou do speciálních obleků, naplněných ledem. I s tímto vybavením zde však mohou zůstat maximálně 45 minut. Odvodnění jeskyně, které odhalilo její krystalové poklady a umožňuje vstup do jejího nitra, je pro ni bohužel ničivou hrozbou. Vzduch krystaly ničí, a ty se rozpadají. Nyní se voda z jeskyně neustále odčerpává, jenže k zachování krystalů a jejich dalšímu růstu je však třeba, aby jeskyně byla znovu pod vodou. Vědci tak stojí před rozhodováním, zda jeskyni dále zkoumat, anebo nechat krystaly svobodně růst. Tento poklad se nachází v polopoušti v pohoří Naica, asi 100 kilometrů jihovýchodně od města Chihuahua.

9. Natronské jezero, Tanzanie

Jednou ze zajímavostí Natronského jezera je to, že má růžovou barvu. Je to kvůli složení v něm obsažené soli a sody. Má pH 10,5, což znamená, že je velmi zásadité, a tudíž nebezpečné. Zajímavostí je, že zvířata, která zde umírají, se zdají být proměněna v kámen. Jistě by mohlo dokonale ubytovat vesmírné průzkumníky, jelikož i jeho okolí je jako ze sci-fi filmu.

10. Bílá poušť, Egypt

Bílá poušť, nacházející se ve městě Farafra, může klamat: To, co se nejprve jeví jako chladná, zasněžená krajina, je ve skutečnosti ohnivě horký písek. Poušť je známá také svými bílými křídovými monolity. Vítr je vybrousil do neskutečně bizarních tvarů. Při troše fantazie v nich můžete rozpoznat hřib, velblouda, jestřába nebo cokoliv jiného vás napadne. Tahle úchvatná krajina nejspíš nikdy nemůže začít nudit.

Zdroje: https://Unsplash/

Podobné články