Manželství je příliš důležité na to, abychom ho brali příliš vážně

Foto: Unsplash

Manželství je příliš důležité na to, abychom ho brali příliš vážně

Ještě nedávno byl mým svatebním darem pro novomanžele čerstvý výtisk knihy Co předpovídá rozvod. Víte, kam to směřuje. (Pozor, spoiler: najednou mě zvali na mnohem méně svateb.) Mým záměrem bylo samozřejmě dát párům mnohem víc než jen knihu. Mezi kapitoly "Je vyhýbání se konfliktům dysfunkční?" a "Doporučení pro stabilní manželství" bych úhledně zastrčila padesátidolarový šek a připojila promyšleně napsanou, většinou ne banální kartičku o tom, jak šťastné manželství bude každodenní volbou (to je, btw), jak budou muset neúnavně pracovat na tom, aby si udrželi něco, co se alespoň vzdáleně podobá jejich současné úrovni štěstí (což je také pravda, btw). Dokonce bych jim doporučil, aby si knihu vzali na líbánky. Opravdu. svým poměrně jemným rukopisem (pokud to mohu říct sám, a to jsem právě udělal) bych také napsal návrh novomanželům, aby začali nový rituál pro páry, třeba na zmíněné svatební cestě: za přiložených 50 dolarů zajistit láhev jejich oblíbené tekutiny a pak popíjet zmíněnou tekutinu při diskusi o knize.

Pyšnila jsem se tím, že jsem vážně úžasný dárce (#HumbleBrag), a byla jsem si jistá, že dávám párům ten nejúžasnější a nejbáječnější start k pravdě, kterou brzy zažijí na vlastní kůži: Manželství se zkomplikuje. Opravdu, opravdu komplikované.

A o takových komplikacích nemluvím jen hypoteticky. Prožila jsem je 27,8 roku a stále jsme silní (hurá!) - ve svém vlastním manželství. Také jsem tyto věci studoval a nyní jsem zhruba 2,5+ desetiletí v kariéře sociálního vědce, který zkoumá, vyučuje a píše o mikrodynamice svých vlastních i cizích dokonale nedokonalých manželství. Pravdou také může být, že poutavou jednohubkou mého manžela prakticky na každé večeři - obvykle přistane po velmi milém manželském chlubení, kdy prozradí, že jedna z mých prvních vydaných knih se jmenuje Co dělají šťastné páry - je skutečnost, že píše pokračování: Co dělají šťastné páry: The Sh#t My Wife Wouldn't Publish.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Vím, že je to legrační.

A hlavně vtipné, protože každý, kdo byl někdy ženatý nebo měl vztah déle než pár let, se směje takovým tím hlubokým vědoucím způsobem.

Ach, vztahy: Někdy se cítí spíše jako vztahové.

V každodenní rutině našeho 27,8 let trvajícího manželství bylo skutečně mnoho věcí, které fungovaly, stejně jako ve všech vztazích. Proto jsem každý den vděčná za to, že jsem si našla povolání, díky němuž jsem denně v kontaktu s nejnovějšími a nejlepšími radami a výzkumy v oblasti manželství a vztahů od nejchytřejších lidí, kteří studují umění a vědu o tom všem. Jsem tak nadšená, že se možná až trochu (příliš) nadšeně dělím o všechny ty dobré (i ne tak dobré) novinky a zajímavosti s ostatními páry (nyní váš svatební dar). Vždyť proč bych se nechtěla ujistit, že máte k dispozici to nejlepší, co věda říká o vašich příštích deseti, dvaceti nebo více než padesáti letech v páru?

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Protože věda o vztazích odhaluje dobře ověřenou pravdu: pokud chcete mít dlouhotrvající a šťastné manželství nebo partnerství, měli byste opravdu vědět, co nedělat. A pak se snažte co nejlépe - nebo alespoň jako C+ verze svého nejlepšího já - tyto věci nedělat. Alespoň ne každý den. Nebo, pokud jste jako já, ne několikrát denně. A v některých obdobích manželství může být vyhýbání se takovým činnostem třeba jen jednu hodinu v určitém měsíci to nejlepší, co můžeme udělat, a to je také v pořádku.

Ano, někdy stačí jen o trochu lepší - pro dnešek.

A samozřejmě jsou tu všechny ty věci, které byste také měli a měli a já vás vyzývám, abyste cíleně dělali pro budování vašeho pevného vztahu a minikultury vašeho manželství.

Vztahy jsou vážnou záležitostí, na které je třeba vážně pracovat. Všechny konflikty, omluvy, zranitelnost, složité rozhovory - všechen čas a záměr, který se do nich vkládá: To vše je nezbytné. Textové zprávy plné afirmací "máš na to" s povzbudivými emoji, polibky a plácnutím do vody našemu partnerovi ve velký den: To vše je nezbytné. Uznávání svých méně než dokonalých momentů a omlouvání se - skutečným a smysluplným způsobem: To vše je klíčové. Protože veškerý pot věnovaný spoluvytváření kvalitních vztahů v osobním a společenském životě je doslova nejlepším ukazatelem toho, jak dlouho budete žít. Pravda. Příběh.

A samozřejmě, kdo by nechtěl prožít dlouhý a šťastný život plný bohatých a naplňujících vztahů? Problém je, že v našem světě plném úzkosti a nejistoty mnozí z nás cítí téměř neustálý tlak na to, abychom právě tohle dělali, a to pod každodenním, neustálým refrénem "musím být lepší", "musím to dělat lépe", "musím milovat lépe!!!".

Zní vám to jako známý hlas v hlavě někoho, koho znáte? Hmmmm.

Poslední dobou věnuji více pozornosti novému a příjemnému šepotu: klidnějšímu hlasu v mé hlavě, příliš neznámému, jehož frekvenci jsem příliš dlouho vylaďoval - nedával jsem mu prostor. Je to jemnější hlas, který se ptá na to, co nyní vnímám jako jednu z hlubokých otázek této doby: Zapomněli jsme na důležitou a podstatnou složku uvolnění? Trochu se uvolnit?

Zapomněli jsme se při všem tom přehnaném úsilí téměř ve všech oblastech našeho života, včetně vztahů, smát, zejména sami sobě a sobě? Hmmmm.

Proč si častěji nedovolíme pousmát se nad svým přehnaným reagováním a katastrofizováním - a uvolnit tak, byť jen trochu, sevření nad vším, co musí být lepší? Co kdybychom se trochu odlehčili v našich manželstvích a trochu víc se zasmáli jejich nepořádku? Co kdybychom poodhrnuli závoj mýtu o tom, že máme vztah typu #RelationshipGoals? Co kdybychom se vedle vážné práce na tom, aby manželství bylo "dokonalé", zaměřili na stejně zásadní praxi - umění - trochu méně vážnosti? Trochu více smíchu. Mnohem více lehkosti. A jemnosti. A odpuštění (sobě i druhému), když se pohybujeme v nepořádku, který je v našich vztazích přirozený a častý?

Co kdybychom se trochu odlehčili v záležitostech našich manželství a trochu více se zasmáli jejich nepořádku? Co kdybychom poodhrnuli roušku mýtu o tom, že máme vztah typu #RelationshipGoals?

Hmmmm. Co kdyby?

Nejde o to, že bychom neměli vědecké poznatky a důkazy o zásadní roli hlouposti, radosti, hry a smíchu jako cesty k prosperitě našich těl a duší, stejně jako našich vztahů. Máme! A je jich hodně. Nejšťastnější páry v mém vlastním výzkumu se opakovaně svěřovaly s tím, jak ve svém manželství vytvářejí prostor nejen pro vážné řešení konfliktů, společné drhnutí záchodu a budování kultury laskavosti a přátelství, ale také jak si navzájem přidělují roztomilé přezdívky pro své intimní partie. Ano, skutečné a rozkošné (z jejich pohledu, což je vlastně jediný pohled, na kterém v této věci záleží) přezdívky pro všechny části těla - často spojené se slovy a frázemi pro to, co rádi "dělají" se svými "velkými tátovými králíky", "enchiladami" a "hrnci s medem". (Ano, výzkum může být zábavný!) Možná jsem ve své nedávné přednášce na TEDx v Minneapolisu vyslovil nahlas celý seznam svých oblíbenců z těchto údajů. A doufal jsem, že výsledný smích publika přinesl právě ty výhody, které podle výzkumu smích může přinést a přináší: snížení stresu a zvýšení imunitního systému. Pravdivý příběh. Věděli jste, že smích doslova aktivuje vaši reakci na stres? Stimuluje krevní oběh a uvolňuje svaly. Uvolňuje endorfiny a zlepšuje naše schopnosti bojovat s nemocemi - a mnoho dalšího.

A teď si představte, jak by se vaše manželství mohlo zlepšit, kdybyste se k sobě chovali trochu méně vážně.

Protože vztahy jsou sice vážná věc, ale radost také. A když se dokážeme zasmát svým vlastním chybám a selháním, ukážeme partnerům, že si možná můžeme trochu odpočinout ve chvílích, kdy se jeden druhému ukážeme jako nejhorší já (nebo dokonce jen jako já C+). A to je, přátelé, dárek, který se dává dál - není potřeba šek na 50 dolarů.

Zdroje: witanddelight.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: