20 Zajímavostí o měsíci září

Foto: Freepik

20 Zajímavostí o měsíci září

Září mnozí považují za velmi příjemné období roku. Těm na severní polokouli se začíná konečně zlepšovat počasí a chladnější noci zahánějí denní teplo. V září je čas dokončit roční sklizeň a oslavit její štědrost. Září je samozřejmě také skvělým obdobím roku na jižní polokouli! Temné zimní dny jsou pryč, tento měsíc je skvělý na vycházky do přírody a ocenit první jarní květiny! Jako každý jiný měsíc v roce, i září má co ukázat.

Pojďme se podívat na počátek září, tradice, které během něj oslavujeme, a také několik zajímavých drobností, které to všechno spojí!

1) Název září (ang. September) je v dnešní době opravdu dost nepřesný. Původně to byl sedmý měsíc starověkého římského kalendáře a podle toho dostal název Septem, což v překladu znamená „sedmý měsíc“. Až v roce 451 př. n. l. byly do kalendáře přidány měsíce leden a únor, čímž se září stalo devátým měsícem.

2) Září také mívalo jen 29 dní. Díky reformě římského kalendáře Juliuse Caesara v roce 46 př. n. l. má nyní měsíc další den!

3) Římané dost často spojovali různé měsíce s různými bohy. Měsíc září je spojen s Vulkánem, římským bohem ohně, dost možná proto, že to byl ohnivý horký měsíc, když byl sedmý měsíc v roce.

4) V roce 1752 britské impérium přeskočilo 11 dní v září, mezi 2. a 14. dnem. To bylo ve skutečnosti kvůli další změně kalendáře, i když tentokrát to bylo, když britské impérium přešlo z juliánského kalendáře na gregoriánský kalendář.

5) V dobách Anglosasů se září říkalo Gerst Monath, což v překladu znamená „měsíc ječmene“. Dostal toto jméno, protože to bylo roční období, kdy se sklízel ječmen, a bylo to zvláštní období, kdy z něj vařili oblíbený nápoj.

6) Anglosasové měli pro září také jiné jméno, což byl Haefest Monath. Toto je obzvláště zajímavé, protože se to promítá do měsíce sklizně, a naše novodobé používání slova sklizeň (ang. harvest) pochází z tohoto jména!

7) Září ohlašuje začátek podzimu na severní polokouli, přičemž oficiálně začíná v zářijové rovnodennosti, která je obvykle mezi 21. a 23. dnem v měsíci. Na jižní polokouli je to samozřejmě naopak, kde v zářijové rovnodennosti začíná jaro.

8) 1. září 1939 byl pro svět temný den. Právě v tento den Hitler napadl Polsko a následně začala druhá světová válka.

9) 11. září 2001 navždy změnilo podobu světa. Právě v tento osudný den došlo k nejhoršímu teroristickému útoku na americké půdě, když byla unesena čtyři komerční letadla. Dvě z letadel byla letecky navedena přímo do mrakodrapů Dvojčat Světového obchodního centra a další narazilo do Pentagonu. Čtvrté letadlo nouzově přistálo do pole v Pensylvánii poté, co se pasažéři letu pokusili znovu získat kontrolu nad letadlem.

10) Září začíná ve stejný den v týdnu jako prosinec.

11) 17. září je pro USA neuvěřitelně důležitý den, protože právě v tento den v roce 1787 byla přijata americká ústava. Kdyby nebylo ústavy, Spojené státy Americké by dnes mohly být neuvěřitelně odlišnou zemí s mnohem menším počtem občanských svobod!

12) Přestože sdílí první den, měsíc nekončí stejným dnem v týdnu jako kterýkoli jiný měsíc.

13) Září má docela zajímavé prázdniny rozložené po celý měsíc! Za prvé, v USA je září národní měsíc šťastných koček! 13. září máme také Kids Take Over the Kitchen Day (USA), 19. září International Talk Like a Pirate Day a 19. září National Day Interpunction (USA).

14) Září zdobí dvě různé rodné květiny. Tyto dvě květiny jsou zářivá astra a krásný, ale odolný svlačec. Význam obou květů je ve skutečnosti velmi podobný, přičemž astra představuje lásku, zatímco svlačec představuje náklonnost.

15) Září má však pouze jeden kámen, ale kdo má takový kámen, kdo potřebuje další? Kámen, o kterém mluvíme, je majestátně živý safír. Tento drahý kámen svými tmavě modrými tóny údajně představuje moudrost bohů, čistotu a důvěru. Safíry se kdysi nosily, aby chránily nositele před otravou i jiným zlem.

16) 2. září 1666 bylo pro město Londýn strašným obdobím. Ve starší části města vypukl zuřivý oheň, který zcela zničil vše, čeho se dotkl ve starověkých římských zdech. Nejvíce překvapivé na této tragédii je, že bylo zaznamenáno pouze 6 úmrtí!

17) Narození v září jsou přivedeni na tento svět pod jedním ze dvou hvězdných znamení. Pokud jste se narodili před 23. zářím, jste považováni za Pannu. Pokud se narodíte 23. nebo později, jste Váhy. O pannách se říká, že jsou analytičtí a pracovití lidé, a přitom jsou stále laskaví a loajální. Váhy si naopak cení harmonie a diplomacie a říká se o nich, že jsou jak inteligentní, tak laskaví.

18) Ve většině zemí na severní polokouli začíná září tím, že studenti začínají nový rok ve škole. Zatímco některé země jako Izrael začínají školu 1. září každý rok, jiné jednoduše začnou první pondělí v měsíci.

19) První noviny, které kdy byly uvedeny do tisku v USA, byly vydány 25. září 1690. Papír se jmenoval Publick Occurrences Both Foreign a Domestick a vyšel v Bostonu. Noviny měly být spíše krátkodobé, protože Britové nebyli s jejich obsahem spokojeni a okamžitě je zastavili.

20) 30. září 1955 americká kulturní ikona a slavná filmová hvězda James Dean nechal svůj život zkrátit při autonehodě v Kalifornii v raném věku 24 let. I když byla jeho herecká kariéra příliš krátká, stále je ohlašován jako neuvěřitelně vlivný herec, zejména pro jeho roli ve filmu Rebel bez příčiny. 

Září je trochu zábavný měsíc, když o tom přemýšlíte. Polovina roku již uplynula, ale je příliš brzy na to, abychom začali přemýšlet o Vánocích. Jediné, na co musíte myslet, je návrat do školy. Pro některé je vzrušující vidět všechny své přátele znovu po dlouhé letní přestávce, ale pro jiné je to to nejhorší, co si mohli představit.

Zdroje: thefactsite.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář