5 nenápadných znaků skvělého vztahu

Foto: Unsplash

5 nenápadných znaků skvělého vztahu

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Některé silné stránky láskyplných vztahů jsou zřejmé. Důležité jsou ale i ty subtilní.

1. Tuto větu můžete doplnit: můj partner je dobrý v ___, ale není dobrý v ___

Například mi nedávno jeden přítel řekl: "(Jméno) je dobrý v udržování tajemství, ale není dobrý v předstírání zájmu."

Proč je to jemně řečeno důležité? Každý si zaslouží partnera, který ho zná velmi konkrétně. Abyste byli pochopeni, musíte být nejprve poznáni.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Když se nám vztahy daří, máme tendenci hodnotit své partnery veskrze pozitivněji, než je objektivně opodstatněné. Vnímavé a sehrané páry však také obvykle docela dobře odhadují relativní silné a slabé stránky toho druhého.

2. Na základě bodu č. 1 nacházíte kreativní řešení vztahu

Táž kamarádka mi řekla, že její manžel chtěl zjistit pohlaví jejich dítěte ještě před jeho narozením, ale ona nechtěla. Co udělali? Její manžel to zjistil a udržel tajemství, čemuž ona věřila, protože věděla, že její manžel je dobrý strážce tajemství. Moje kamarádka však věděla, že její manžel nebude moci předstírat zájem o výběr dívčího jména, pokud jejich dítě bude chlapec, a naopak. Rozhodli se tedy pro dívčí a chlapecké jméno, a to ještě předtím, než se kdokoli z nich dozvěděl pohlaví. Problém vyřešen!

Proč je to nenápadně důležité? Ve skvělých vztazích nacházejí partneři kreativní řešení na základě silných a slabých stránek každého z nich a jejich společných znalostí.

3. Co potřebuje váš partner ke zklidnění své nejhorší úzkosti?

Moje kamarátka dostává velmi občasné záchvaty paniky (což je skutečnost, o kterou se mi nevadí podělit.) Jak je typické, strach z jejich výskytu je jedním z nejhorších aspektů, i když mezi záchvaty uplynou roky.

Existují dvě praktické věci, o kterých vím, že zmírňují nejhorší projevy její úzkosti. Zaprvé se bojí, že na dlouhých letech nedostane místo v uličce, takže vím, že je mám rezervovat. Zadruhé se obává časů, kdy jí nemohu pomoci. Například když dělám rozhovor v přímém přenosu, obává se, že by mohla během rozhovoru dostat záchvat paniky. Proto jí říkám, že mě může vždycky přerušit, ať se děje cokoli, a vím, že to stačí k tomu, aby se to skutečně nikdy nestalo!

Ve staromódním pohledu na psychologii vztahů by tento typ přizpůsobování se partnerově úzkosti mohl být považován za spoluzávislost a nebyl by žádoucí. Moderní vztahová psychologie však lépe rozpoznává, že součástí vztahové důvěry je být vždy přístupný tomu druhému. Závislost na druhých je součástí lidského bytí.

4. Kdy stačí pouhá vaše přítomnost k tomu, aby váš partner cítil podporu?

Každý člověk má svou zranitelnou stránku. Součástí vztahu je ukázat tuto zranitelnou stránku svému partnerovi. V mnoha scénářích však nepotřebujeme velkou aktivní pomoc, abychom cítili podporu. I velmi drobné chování může vyjadřovat podporu.

Výzkum ukázal, že podpora, kterou si lidé přejí, se trochu liší, a to hlavně v závislosti na stylu připoutání, který někdo má. Lidé, kteří jsou úzkostní z připoutání, potřebují vědět, že jejich pocity partnera nezatěžují. Když se cítí v tísni, chtějí, aby jim partner sdělil, že jsou tým. Úzkostný člověk chce vědět, že to nemusí zvládat sám. Naproti tomu lidé, kteří mají tzv. vyhýbavý styl připoutání, potřebují cítit, že jejich samostatnost je podporována. Lidé, kteří jsou bezpečně připoutaní, často chtějí jejich kombinaci.

Přemýšlíte-li o tom, typy podpory, které jsem zmínila, mohou být sdělovány velmi jemnými způsoby. Osoba s úzkostným stylem připoutání může opravdu chtít, aby ji někdo vyzvedl z letiště po vyčerpávající cestě nebo dlouhém letu. I když by byla logičtější cesta domů Uberem, prosté gesto vyzvednutí jí může pomoci cítit se milovaná a chtěná.

Na druhou stranu by se vyhýbavá osoba mohla cítit více podpořena tím, že ji partner nechá vrátit se domů samotnou, osprchovat se a dekomprimovat, než začne nějaká důležitá konverzace. Když stojí před složitým rozhodnutím, může se člověk s vyhýbavým stylem cítit nejlépe podpořen partnerem, který mu řekne: "Dej mi vědět, až si všechno promyslíš a rozhodneš se." V takovém případě se může stát, že se partner rozhodne, že se bude chtít rozhodnout. To vyjadřuje důvěru v jejich samostatnost, ale také zájem o dilema této osoby. Specifika toho, co někdo považuje za podporu, se budou v jednotlivých vztazích velmi lišit, ale důležité je, aby "seděla" podpora, kterou se jeden člověk cítí být vybaven poskytnout, a podpora, kterou se druhý člověk cítí uklidněn. Ve skvělých vztazích lidé identifikují Vennův diagram tohoto. (Populární koncept "jazyků lásky" to do jisté míry vyjadřuje, ale například to, zda máte rádi dárky, není rozhodující prvek)

.

5. Víte, od které celebrity by si váš partner nejvíce přál narozeninový vzkaz

Mnozí z nás by si přáli, aby nám zavolal prezident, miliardář, oscarový herec nebo jiná ikona a popřál nám k narozeninám nebo poblahopřál k nějakému úspěchu. Ale když klesneme o úroveň níže, od jaké menšinové celebrity by váš partner rád slyšel? Od jaké hvězdy reality show, youtubera, spisovatele, broadwayského herce, profesionální lásky atd. by váš partner nejraději dostal osobní vzkaz? Co by ho nadchlo? Jaký typ vzkazu by pro ně měl největší význam?"

Proč je to nenápadně důležité? Ukazuje to, jak konkrétně svého partnera znáte. Ukazuje to, kolik toho víte o jeho zájmech, včetně zábavných a výstředních aspektů toho, co je pro něj významné.

Když lidé hledají partnera, někdy si sestaví seznam toho, co si přejí, např. někoho vysokého, kdo má stejné zájmy jako oni a kdo chce stejný počet dětí jako oni. Ve zralých a úspěšných vztazích však obvykle záleží na subtilnějších faktorech, jako je poznání, přijetí a podpora toho druhého ve velmi specifických ohledech.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články