Citové zneužívání: Známky, že vás tento vztah rozbíjí: Co to je?

Foto: Unsplash

Citové zneužívání: Známky, že vás tento vztah rozbíjí: Co to je?

Člověk, který prožívá trauma, často emocionální zneužívání přehlíží. Z tohoto důvodu je důležité znát příznaky citového zneužívání a rozpoznat je.

Když se zamilujeme, je velmi snadné přehlédnout červené vlajky. Odstrkujeme je stranou, protože nechceme uvěřit, že osoba, kterou jsme potkali, není pro nás ta pravá. S ignorováním červených vlajek však přichází možnost citového zneužití a velkého traumatu.

Co dělat, když s vámi každý den někdo jen trochu manipuluje? A co dělat, když si prostě neuvědomíte, že vás někdo klame a obelhává sladkými slovy lásky?

Známky citového zneužívání není snadné rozpoznat, když jste tím, kdo je zneužíván. Je však důležité si je uvědomit, abyste byli otevřenější možnosti, že tento člověk pro vás prostě není ten pravý.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Co je to citové zneužívání?

Citové zneužívání je jakýkoli druh psychického týrání, které traumatizuje mysl nebo stav člověka a nutí ho cítit se slabý, traumatizovaný a bezmocný.

Možná tu a tam pocítíte okamžiky citového zneužívání ve svých vlastních vztazích s lidmi kolem sebe, ať už s rodiči, sourozenci, přáteli nebo dokonce s milostným partnerem.

Nejjednodušší způsob, jak si uvědomit, zda vás někdo zneužívá, je, když se v jeho blízkosti cítíte slabí a vystresovaní.

Emocionální zneužívání je snadné přehlédnout

Realita a naše interpretace reality jsou naprosto odlišné a subjektivní.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Uvěříte, že jste citově zneužíváni, pouze pokud se o této pravdě přesvědčíte. A dokud tuto pravdu neuvidíte sami, nikdo jiný vám nepomůže si ji uvědomit.

Je to jako metaforický syndrom vařící se žáby. Říká se, že kdybyste žábu hodili do vařící vody, okamžitě by vyskočila. Kdybyste však žábu vložili do hrnce s vlažnou vodou a začali vodu vařit velmi pomalu, žába by v hrnci s vodou zůstala, dokud by se neuvařila k smrti.

Nyní to může být metafora varovného příběhu o změnách a naší neschopnosti vidět jejich příznaky. Tento příběh však hraje velkou roli v pochopení vašich vlastních vztahů.

Co nutí lidi setrvávat v citově zneužívajícím vztahu?"

Víme, že se ptáte - když víte, že jste s citově zneužívajícím partnerem, proč prostě neodejdete? Ale tak snadné to není. Právě proto osoba, do které se zamilujete, zanechá ve vašem životě výrazný vliv.

Pokud si vyberete špatného partnera, může vás ovládat, a to dokonce do té míry, že vás zlomí a vy budete mít pocit, že bez této osoby nemůžete žít.

Pokud se něco stane, hranice mezi fyzickým a citovým týráním se dají snadno překročit. Lidé zůstávají v citově zneužívajících vztazích ne proto, že by chtěli, ale protože si myslí, že nemají na výběr.

Když partner zná vaše slabiny a zranitelná místa, může toho využít k manipulaci a ovládání. Proto je pro vaše duševní zdraví velmi důležité znát příznaky citově zneužívajícího vztahu. Jinak může poškodit vaši pohodu a zejména pocit vlastní hodnoty, a to i po skončení vztahu.

Nejčastější příznaky citového zneužívání, které je třeba znát

Emocionální zneužívání vždy začíná v malém, ale někde samozřejmě začít musí. Nejjednodušším testem, jak si uvědomit, zda jste citově zneužíváni, je položit si otázku, zda vás chování vašeho partnera psychicky zraňuje. Pokud ano, musíte si o tom s ním promluvit.

Koneckonců citové zneužívání není vždy způsobeno proto, aby vás potlačilo. Někdy může citové zneužívání pramenit také ze zanedbávání a neznalosti.

Pomocí těchto nenápadných příznaků citového zneužívání zjistíte, zda vás manžel, přítel nebo přítelkyně přitlačili ke zdi. A pokud tyto příznaky skutečně vidíte, možná je nyní čas začít tlačit zpět.

1. Máte strach

Chování vašeho partnera vás děsí. Bojíte se ho o něco požádat nebo mu něco říct, protože prostě nevíte, jak zareaguje. To je jeden z největších příznaků citového zneužívání, které zašlo příliš daleko.

2. Neustálé poučování

Váš partner vám neustále říká, jak jste nedokonalí a jak se musíte v mnoha ohledech ještě zlepšit.

Ale místo toho, aby se vám snažil pomoci, poukazuje na vaše nedostatky a chová se, jako byste byli ztracený případ, kterému nelze pomoci, protože jste příliš slabí nebo hloupí.

3. Bolestivé srovnávání

Váš partner vás neustále srovnává, často s vašimi hezčími nebo úspěšnějšími kamarády, a říká vám, o kolik jsou lepší. Váš partner může být dokonce nenápadný a ukazovat na celebrity a říkat vám, jak jsou mnohem přitažlivější než vy.

4. Neustálé zmatení

Váš partner na vás často křičí. Když se mu však snažíte oponovat nebo dokázat, že máte pravdu, může dokonce padnout na kolena nebo se ponížit, jen aby se vám omluvil a získal vaši náklonnost zpět.

5. Vždycky se snažíte dokázat, že máte pravdu. Vždycky jste na vině vy

Váš partner vás obviňuje ze všech věcí, i když to není vaše vina. Viní vás z chování vašeho přítele, z toho, jaké jsou děti, z rozvodu vašeho přítele nebo z čehokoli jiného.

Někdy se dokonce může stát, že se váš partner o něčem dozví v televizi a začne na vás křičet, protože je naštvaný!

6. Posesivní žárlivost

Váš partner má vždycky něco negativního na srdci, když mluví o vašich přátelích, zejména pokud jsou opačného pohlaví. Váš partner nesnáší, když vám telefonují vaši přátelé, a někdy vás dokonce žádá, abyste položili telefon.

Prostě se mu nelíbí, když vedete aktivní společenský život.

7. Vaše sebeúcta je ochromena

Váš partner vám neustále říká, jak jste špatní nebo bezcenní, a zlobí se na vás, protože na něj neustále spoléháte. Ale i když se snažíte něco udělat sami, říká vám, že nejste schopni se rozhodovat, a neustále vám dává najevo, že jste hloupí.

8. Má dvojí tvář

Chování a postoje vašeho partnera vás matou. Někdy mohou být extrémně milující a starostliví. A jindy jsou opravdu zlí a zraňující. Prostě nedokážete předvídat, jak budou reagovat na cokoli, co uděláte.

9. Jaké jsou vaše reakce? Mají sadistickou stránku

Váš partner se cítí lépe, když poukazuje na vaše chyby nebo vás kritizuje. Mohou být žoviálnější nebo šťastnější ve dnech, kdy jste přepracovaní nebo vystresovaní kvůli svým vlastním chybám.

10. Víte, že je to pro vás těžké? Ponižují vás

Váš partner vás ponižuje nebo má ošklivé poznámky, zejména v okolí vašich přátel nebo lidí, kteří vás obdivují.

11. Kladou obrovské požadavky

Kladou na vás nepřiměřená očekávání a kladou na vás velké nároky, přičemž tajně doufají, že selžete, aby mohli říct: "Já jsem ti to říkal!".

12. Používají sex jako nástroj manipulace

Váš partner vás citově manipuluje do sexuálních aktivit, které se vám nelíbí. Může vás dokonce emocionálně manipulovat tím, že vám říká věci jako: "Dělají to i jiné dívky/chlapi! Proč to nemůžeš dělat ty?"

13. Víte, co se děje? Nemůžete mluvit o vztahu

Váš partner se dělí o své problémy s každým, kdo mu naslouchá. Pokud se však s některými svými problémy, zejména ohledně vztahu, svěříte přátelům nebo rodině, váš partner se na vás velmi rozzlobí.

14. Víte, že se partner snaží o to, abyste se s ním setkali? Snaží se všechny poštvat proti vám

Jedná se o záludný trik, který citově zneužívající partneři používají, aby získali výhodu a nechali vás cítit se bezmocně. Váš partner může neustále všem nadávat, jak jste obtížní nebo hloupí, včetně vašich přátel, rodiny a dokonce i vašich dětí.

Váš partner může dokonce uvádět neobjektivní příklady, jen aby všechny ostatní přesvědčil a poštval proti vám, aby se nikdo nepostavil na vaši stranu proti jeho.

15. Mlčení používají jako trest

Pokud se něčeho zastáváte nebo se snažíte převzít kontrolu nad situací, váš partner může naštvaně odejít a mlčením vás potrestat.

Emocionálně zneužívající partner pracuje s pocitem viny a nerad se ve vztahu vzdává moci. Partner vás může prostě ignorovat, dokud se mu neomluvíte za to, že jste se postavili proti jeho rozhodnutí.

16. Jaký je váš vztah k partnerovi? Mohou/nemusí být také fyzicky násilní

Někdy se váš partner může uchýlit k fyzickému násilí, jako je facka, bolestivé štípnutí nebo dokonce výhružné gesto, jen aby vás zastrašil, když se proti němu kvůli něčemu postavíte.

Je však důležité si uvědomit, že fyzické týrání není vždy přítomno v případech citového zneužívání. Může být sice jedním z možných příznaků citového zneužívání, ale může, ale nemusí být přítomno.

17. V případě, že se jedná o násilí, je třeba se na něj zaměřit. Není vám dovoleno myslet za sebe

Emocionálně zneužívající milenci si libují v tom, že mají nad vztahem plnou kontrolu. Manipulují s vámi krok za krokem, dokud neztratíte veškerou důvěru ve svůj úsudek.

Přesvědčíte se, že nejste schopni činit žádná rozhodnutí sami, bez partnerova vedení.

18. Víte, že se partner snaží, abyste se s ním cítili dobře? Vedou vás do izolace a závislosti

Zpočátku vám partner může říkat, že nemá rád vaše přátele nebo určitého člena rodiny. Brzy vám může říci, abyste se této konkrétní osobě vyhýbali. A než si to uvědomíte, může vás partner pečlivě izolovat od všech, kteří vám kdysi byli blízcí.

A jednoho krásného dne zjistíte, že jediný člověk, ke kterému můžete jít pro pomoc nebo na kterého se můžete spolehnout, je váš partner.

19. Víte, že se vám partner snaží pomoci? Neustále vám připomínají vaše chyby

Váš partner vám při každé hádce nebo diskusi neustále připomíná, co všechno jste pokazili.

Neustále připomínají vaše selhání nebo chyby, kterých jste se v životě dopustili, aby vás utvrdili v myšlence, že jste na svém partnerovi závislí a sami nedokážete přežít.

20. Víte, že se vám partner snaží pomoci? Na vašich úspěších nezáleží

Váš partner oslavuje i ty nejmenší své úspěchy a hrdě se jimi chlubí. Ale na druhou stranu, ať už dosáhnete nebo uděláte cokoli, váš partner se vašim úspěchům vždy vysmívá a kvůli jejich oslavě si připadáte hloupě

21. Jsou mistry v popírání

Až když poukážete na konkrétní chování, váš partner nepřijme své citově zneužívající způsoby jako chybu.

Naopak se vás snaží přesvědčit, že to všechno dělá jen proto, aby vám pomohl stát se lepším člověkem a postavit se na vlastní nohy.

22. Jaké je vaše chování? Necítíte podporu ze strany svého partnera

Nejlepší druh podpory je, když cítíte, že váš partner skutečně chce, abyste uspěli a dařilo se vám ve všech aspektech vašeho života. Pokud nemáte pocit, že by tu pro vás partner byl a podporoval vás, kdybyste chtěli dát výpověď v práci a zkusit žít svůj sen, pak jste ve vztahu, který vás citově zneužívá.

Partner by vás měl citově podporovat ve všech vašich podnicích *pokud nejsou nezákonné nebo nemorální*. Pokud vám tuto podporu neposkytuje, pak to může být jeden ze znaků citového zneužívání.

23. Víte, co je pro vás důležité? Nesmíte chodit ven bez partnera

Je více než pravděpodobné, že je to způsobeno problémy s důvěrou a žárlivostí. Obojí znamená, že jste ve vztahu, který vás citově zneužívá. Pokud nemůžete jít ven s přáteli, aniž by se k vám přidal váš drahý partner, jedná se o citové zneužívání.

Buď vám nedůvěřuje, nebo se mu nelíbí představa, že vás nemůže kontrolovat, protože když jdete ven bez něj, není v jeho dosahu.

A když tento problém otevřete, vaše pocity zcela odmítnou, nebo ještě hůř, budou předstírat, že žárlí a jsou nejistí, protože jste pro ně "příliš dobrá".

24. Víte, co je pro vás důležité? Rozčilují se, pokud s nimi nejste stále v neustálé komunikaci

Jestliže nedokážete být několik hodin sami, aniž by se váš partner zbláznil a rozčílil se, že jste mu neodpověděli na zprávu, je to jeden ze znaků citového zneužívání.

Musíte odejít. Kontroluje tě a je majetnický, a to je opak zdravého. Není to roztomilé; je to prostě toxické.

25. Extrémní žárlivost

Malá žárlivost je tu a tam zcela normální. Na svém partnerovi vám záleží a nikdy nechcete, aby vás to táhlo k někomu jinému. Pokud to však dojde tak daleko, že vás omezuje na určité oblečení, je to zneužívání. Někteří lidé se mohou dokonce uchýlit k tomu, že vám budou nadávat, když budou žárlit.

Nebo vás obviňovat z toho, že jste "příliš koketní" nebo příliš "provokativně" oblečená.

Pokud to zní jako vaše drahá polovička, jste v citově zneužívajícím vztahu. A ještě více, pokud vám partner nadává nebo vám nadává.

26. Jaké jsou vaše problémy? Existuje svět dvojích standardů

V citově zneužívajícím vztahu jsou dvojí standardy VŠUDE. Oni mohou chodit ven sami, ale vy ne. Čekají hodiny, než vám odepíší, ale rozčilují se, když uděláte totéž.

Zásadně mají dovoleno dělat cokoli, ale rozčilují se nebo dávají najevo svou náladu, když uděláte totéž.

Pokud máte ve vztahu směšné dvojí standardy, jedná se o citově zneužívající situaci. Musíte z ní odejít. Každý z vás by se měl k tomu druhému chovat spravedlivě a stejně.

27. Každodenní hádky

Hádky v páru jsou zcela normální a zdravé. Pokud se však každý den hádáte kvůli maličkostem, je to znamení, že váš vztah má problémy. Nikdy byste se neměli hádat každý den.

Nechodíte přece s cibulí!

Ale vážně, nikdo by vás neměl nutit plakat tak často. Pokud ano, okamžitě z takového vztahu odejděte.

28. Jaké jsou vaše problémy? Stydíte se říct přátelům/rodině o svých hádkách s nimi

Toto velké znamení, které je často ignorováno, znamená, že jste ve vztahu, který vás citově zneužívá. Pokud se o svých hádkách nedokážete svěřit ani svým přátelům ze strachu, že vám řeknou, jak je váš vztah špatný, JE špatný. Nikdy byste neměli své problémy ve vztahu před ostatními skrývat

Také už pravděpodobně víte, co vám přátelé řeknou, a to by mělo být dostatečně zřejmé.

29. Jaké jsou vaše pocity? Máte pocit, že kolem nich chodíte po vaječných skořápkách

Jestliže jste někdo, kdo má potřebu dávat si pozor na to, co říká, na co se dívá nebo kam chodí, jen proto, že by se na vás partner mohl v okamžiku rozzlobit, jste v citově zneužívajícím vztahu.

Je čas odejít. Tohle není vztah, ve kterém jste, ale psychické vězení. Zjevně se bojíte, že v jejich přítomnosti řeknete nebo uděláte něco špatného, a pokud se tak cítíte, nejste sami sebou.

30. Jste jediný, kdo vynakládá úsilí

Jestliže jste jediný, kdo partnerovi projevuje náklonnost, dělá pro něj věci, nebo dokonce jediný, kdo dělá cokoli, aby vůbec ukázal, že jde o vztah, jste ve vztahu, který je zneužíván.

Měli byste mít pocit, že vaše drahá polovička vynakládá JEN tolik úsilí jako vy a že vám projevuje lásku a náklonnost stejně tak.

31. Jaký je váš vztah? Vyhrožují vám, že vás opustí, pokud neuděláte něco, co chtějí oni

To je obrovské znamení, že jste ve vztahu, který vás citově zneužívá. Manipulují s vámi, abyste s nimi zůstali, což je směšné.

Pokud neuděláte něco, co po vás chtějí, a oni vám kvůli tomu vyhrožují rozchodem, pak se jedná o vztah zneužívání NEZÁVISLE na situaci.

32. Nasvěcují vás plynem

Plynové světlo je jedním ze závažných příznaků citového zneužívání, které se často ignoruje. Je tolik indikátorů gaslightingu, ale přesto zůstává často bez povšimnutí jako manipulativní a ovládací taktika.

Všechno překrucují, abyste začali pochybovat o svém vlastním zdravém rozumu, a stali se tak na nich extrémně závislí. Je to emocionální zneužívání v té nejhorší podobě.

33. Víte, jak se chováte? Nutí vás, abyste kolem nich točili svůj svět

Přemýšleli jste někdy, proč najednou ztrácíte přátele nalevo i napravo? Není to proto, že byste byli hrozní přátelé, ale nutí vás, abyste z nich udělali celý svůj svět.

Tlačí na to, aby se z vašeho vztahu stal vztah spoluzávislý, a když začnete být potřební a na něčem lpět, protože vás nabádali, abyste se odstřihli od svých přátel, nazvou vás dramatickými, a dokonce šílenými. Opět se jedná o zneužívání.

34. Víte, co je pro vás důležité? Znehodnocují vaše pocity

Jedná se o jeden z nejvíce přehlížených příznaků citového zneužívání, ale rozhodně se počítá. Když váš partner nijak nepotvrzuje vaše pocity nebo to, co říkáte, a vytrvale vám říká, jak byste se měli cítit, jedná se o citové zneužívání.

Mnoho lidí to neví a klasifikuje to jako typické chování ve vztahu, ale to není normální. Pokud vám říkají, že jste hloupí, protože žárlíte, nebo vás nazývají idioty, protože nejste schopni pochopit, jak počítají hypotéku na dům nebo výdaje, je to citové zneužívání.

Je to způsob, jak ve vás vyvolat pocit, že na vašich pocitech a názorech nezáleží.

35. Víte, co je pro vás důležité? Přesvědčují vás, že si takové zacházení zasloužíte

Nejhorší na citovém zneužívání je, když vás přesvědčují, že si zasloužíte špatné zacházení. Když se snažíte zaujmout stanovisko, hrají si na oběť a přesvědčují vás o tom, jak je VY táhnete dolů od lepšího života. Skončí to tím, že je litujete a přesvědčí vás, že si to zasloužíte.

Toto funguje obzvlášť dobře, pokud máte přirozeně laskavé a čisté srdce. Vzhledem k tomu, jak dobře s vámi partner umí manipulovat, uvěříte, že vám nikdy nechtěl ublížit a že se vám jen snaží pomoci.

36. Projevují naprostý nedostatek empatie a soucitu

Nedostatek soucitu s vámi, vašimi přáteli a rodinou a vašimi problémy je jednoznačným znamením, že váš partner je naprostý a***t, který potřebuje terapii. Tento nedostatek empatie ukazuje, že nerespektuje váš život a věci, které se v něm dějí.

37. Pravidelně podvádějí

Absolventi jsou ve své podstatě sobci, a co je sobečtější než nevěra? Aféry nebo hrozby aférami jsou prováděny s neúctou k vašim pocitům a přáním.

Afekty také ukazují na určitou úroveň moci ze strany násilníka a mohou být dokonce prováděny cíleně, aby vám ublížily. I když ne všichni nevěrníci jsou násilníci, nevěra je podle definice formou citového zneužívání věrného partnera.

Pokud vám to v poslední době ještě nikdo neřekl, zasloužíte si mnohem víc než dvojku.

38. Trvají na kontrole financí

Kontrola je forma zneužívání a jedním ze způsobů, jak vás mohou fyzicky ovládat, je to, že jsou jediní, kdo má přístup k vašim financím. Tím si zajistí, že bez nich doslova nepřežijete.

Účty, nákupy, platby za auto - to vše za vás vyřizuje násilník.

39. Vyhrožování sebepoškozením nebo sebevraždou

Jednou z taktik citových násilníků je vyhrožování sebevraždou nebo sebepoškozením, pokud odejdete. Jedná se o hlavní zastrašovací taktiku a otevřenou formu manipulace.

Pokud máte pocit, že jejich výhrůžky mají opodstatnění, informujte jejich blízkou rodinu nebo přátele, ale v tomto vztahu nezůstávejte.

Překonejte citové zneužívání tím, že najdete svou sílu a odejdete

Pokud si nejste jisti, že to, čím procházíte, je zneužívání, stačí se na sebe podívat z pohledu druhé osoby. Nebo se zeptejte sami sebe, jak byste se cítili, kdyby váš sourozenec nebo vaše dítě žilo váš život.

Byli byste za ně rádi? Opravdu byste věřili, že jsou v nejšťastnějším vztahu svého života, nebo byste chtěli, aby odešli nebo získali sílu postavit se problému čelem?

Pokud vidíte tyto příznaky ve svém vlastním milostném životě, musíte si uvědomit, že síla k překonání zneužívání leží ve vás. Jediné, co musíte udělat, je věřit si a zaujmout pevný postoj. Je čas odejít.

Možná se vám to teď bude zdát jako ta nejtěžší věc, ale ucítíte, jak se do vás síla a sebedůvěra vrací hned ve chvíli, kdy se poprvé postavíte na nohy.

Pokud se s tím nedokážete vypořádat sami, vyhledejte pomoc někoho z rodiny nebo organizace pro oběti zneužívání. Ale nesmiřujte se s tím jen tak. Koneckonců trpělivost ani bezpodmínečná láska citově zneužívaného milence nezmění. Dokáže to jen rázný odchod ze dveří!

Tyto příznaky citového zneužívání vám pomohou rozluštit, zda jste ve svém milostném životě zneužíváni a bráni jako samozřejmost. A pokud tyto příznaky uvidíte, uvědomte si, že si zasloužíte mnohem víc, a podnikněte kroky k odchodu.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: