8 Potravin, které uklidní vaše nervy a mysl.

Foto: Unsplash

8 Potravin, které uklidní vaše nervy a mysl.

Mnoho z nás většinu dne pracuje v rychlém tempu, zařizuje věci pro rodinu, plánuje, vypořádává se s dopravou a obecně se snaží udržovat svůj život a život svých rodin v pořádku. I když naše dny a noci nepracujeme a velmi intenzivně se nestresujeme, hladiny stresového hormonu kortizolu mohou zůstat zvýšené, protože často nedokážeme efektivně zvládat stres a vrátit se do stavu klidu.

V přítomnosti vysokého kortizolu existuje několik zdravotních rizik. Jedním z nich je, že vyvolává chuť k jídlu, což nás může ihned poslat do mrazáku na zmrzlinu nebo do skříňky na krabičku sušenek. Stejný kortizol může také podnítit enzym v tukových buňkách k transformaci kortizonu na více kortizolu. Tukové buňky v břiše mají více receptorů kortizolu než běžné tukové buňky, což znamená, že vysoký kortizol se může promítnout do více břišního tuku, což zase zvyšuje riziko cukrovky a srdečních onemocnění.

Některá jídla mohou pomoci obnovit klid ve vašem životě. Nemluvím o komfortních jídlech, na která se obracíme, když potřebujeme emoční otupělost a která poskytují pouze dočasný, i když prchavý pocit klidu. Ve skutečnosti se často cítíme provinile poté, co jsme snědli půl litru zmrzliny nebo celý pytel brambůrků.

Mluvím o potravinách, které vás mají schopnost uklidnit kvůli jejich nutričnímu obsahu (např. Folát, který redukuje stres) nebo stálé energii, kterou poskytují. Vyvažují potraviny, které mohou pomoci zmírnit stres a obnovit vnitřní rovnováhu. Zahrňte tyto potraviny co nejvíce do své stravy a najděte některé kreativní způsoby, jak si na nich pochutnat ještě více.

Avokádo

Avokádo má nejen více kyseliny listové než jakékoli jiné ovoce, ale obsahuje také zdravé tuky a silné antioxidanty, jako je glutathion, lutein, beta-karoten a vitamin E, které bojují proti volným radikálům poškozujícím buňky. Bohužel jsou také trochu kalorické, ale stačí jen pár tenkých plátků v salátu (listová zelenina - uklidňující jídlo!) Nebo v sendviči.

Lesní plody

Lesní plody jsou úžasným zdrojem vitaminu C, který má dlouhou historii jako prostředek ke snížení stresu. Například ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii bylo zjištěno, že 500 mg vitaminu C snižuje úzkost u studentů středních škol. Další studie zjistila, že vitamin C účinně snižuje úzkost u lidí s diabetem 2. typu.

Heřmánkový čaj

Tento bylinkový čaj je osvědčený, pravdivý a vyzkoušený způsob, jak dosáhnout pocitu klidu. Tuto výhodu ilustrují dvě studie z University of Pennsylvania. V původní studii z roku 2009 dostávalo 57 dospělých s úzkostí nebo depresí po dobu 8 týdnů buď extrakt z heřmánku, nebo placebo a u těch, kteří heřmánek užívali, byl zjevný účinek proti úzkosti. V následné studii z roku 2012 vědci zjistili, že heřmánek také poskytuje antidepresivní účinek spolu se snížením úzkosti.

Heřmánkový čaj si můžete vychutnat nalitím 240 ml vroucí vody na 2 až 3 vrchovaté lžíce sušeného heřmánku (nebo heřmánku koupeného v čajových sáčcích) a 10 minut ho necháte louhovat. Heřmánkový čaj se také skvěle chutná studený.

Hořká čokoláda

Ukazuje se, že tmavá čokoláda je více než pohodlné jídlo, může zvýšit hladinu serotoninu a snížit krevní tlak a poskytnout významné množství antioxidantů ve formě flavonolů a polyfenolů. U čokolády je však klíčová umírněnost, takže si občas dopřejte malé množství.

Fermentované potraviny

Zdravá střeva mohou znamenat zdravější a klidnější mozek. Je to proto, že mezi těmito dvěma oblastmi těla existuje přímé spojení (osa mozek-střeva). Proto mohou mít fermentované potraviny, které obsahují spolehlivé zdroje prospěšných bakterií (probiotik), přímý vliv na chemii mozku prostřednictvím vašeho vagusového nervu. Nová studie z Kanady (září 2016) ve skutečnosti zaznamenala „zjevné psychologické výhody probiotické suplementace“. Ujistěte se, že si vyberete potraviny s ověřitelným množstvím probiotik nebo ještě lépe, připravte si vlastní fermentovanou zeleninu, kefír, kysané zelí a jogurt.

Listová zelenina

Kapusta, špenát, mangold, brukev a další listová zelenina jsou vynikajícím zdrojem kyseliny listové a hořčíku, což jsou obě uklidňující látky. Pokud si připravíte salát s listovou zeleninou, chřestem a několika plátky avokáda, budete mít na rukou instantní lék proti stresu.

Ovesná kaše

Dalo by se říci, že ovesná kaše snižuje stres dvěma způsoby. Zaprvé, je levná a snadno se vaří, takže nemusíte trávit spoustu času přípravou. Za druhé, pobídne váš mozek, aby vytvořil uklidňující neurotransmiter zvaný serotonin. Vychutnejte si misku ovesné kaše s hrstkou lesního ovoce a dostanete dvojnásobnou uklidňující sílu.

Ořechy a semínka

Chia, slunečnice, len, konopí, sezamová semínka poskytují spoustu hořčíku, který je předchůdcem serotoninu. Výzkum také ukazuje, že nedostatek hořčíku je spojen s úzkostí, depresí a záchvaty paniky. Například studie Nutrition Neuroscience zjistila, že užívání hořčíku bylo spojeno s příznaky nižší deprese. Další studie mezi 5 708 dospělými ukázala vztah mezi příjmem hořčíku a depresí. Vhoďte do svého listového salátu několik semenínek, zamíchejte je do ovesné kaše, přidejte je do smoothie a vychutnejte si je třeba jako svačinu.

Ořechy také obsahují hořčík a zdravé tuky, které také mohou pomoci k uklidnění.

Zdroje: naturallysavvy.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: