Banány: 11 prokazatelných zdravotních přínosů

Foto: Unsplash

Banány: 11 prokazatelných zdravotních přínosů

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Banány pocházejí z jihovýchodní Asie, ale dnes rostou v mnoha teplých klimatických oblastech po celém světě.

Jsou vynikající volbou, pokud máte zájem zařadit do svého jídelníčku více zdravého ovoce.

Banány obsahují vlákninu a mnoho prospěšných živin, včetně:

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

  • draslíku
  • vitamínu B6
  • vitamínu C
  • různých antioxidantů a fytonutrientů

Přínosy

Tady je 11 vědecky podložených zdravotních přínosů banánů.

1. Bohaté na živiny

Banány obsahují poměrně velké množství sacharidů, vody, vlákniny a antioxidantů, ale málo bílkovin a žádný tuk.

Banány jsou bohaté na rozpustnou vlákninu. Během trávení se rozpustná vláknina rozpouští v tekutině a vytváří gel. To může přispívat i k pouzdrové struktuře banánu.

Nezralé (zelené) banány obsahují také rezistentní škrob, což je druh vlákniny, který vaše tělo nestráví.

Tyto dva typy vlákniny mohou společně pomáhat mírnit hladinu cukru v krvi po jídle a regulovat chuť k jídlu tím, že zpomalují vyprazdňování žaludku.

To znamená, že navzdory vyššímu obsahu sacharidů nemusí banány u lidí, kteří netrpí cukrovkou, způsobovat výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi.

U těch, kteří cukrovkou trpí, však může konzumace velké porce na jedno posezení způsobit příliš vysoké zvýšení hladiny cukru v krvi, proto je lepší zůstat u jednoho banánu najednou.

3. Může podpořit zdraví trávicího traktu

Vláknina je spojována s mnoha zdravotními přínosy, včetně lepšího trávení.

Ozistentní škrob, druh vlákniny obsažený v nezralých banánech, je prebiotikum. Prebiotika unikají trávení a končí v tlustém střevě, kde se stávají potravou pro prospěšné bakterie ve střevech (probiotika).

Pektin - vláknina, která se nachází ve zralých i nezralých banánech - navíc může pomáhat předcházet zácpě a změkčovat stolici.

Některé studie na zkumavkách dokonce naznačují, že pektin může pomáhat chránit před rakovinou tlustého střeva, ačkoli je třeba provést další výzkum na lidech, abychom se o tomto možném přínosu dozvěděli více.

4. Může napomáhat hubnutí

Žádná studie přímo nezkoumala vliv banánů na hubnutí. Banány však mají několik vlastností, díky kterým by mohly být potravinou vhodnou pro hubnutí.

Banány mají relativně málo kalorií - v průměrném banánu je jen něco málo přes 100 kalorií - ale jsou výživné a syté.

Jsou také plné vlákniny a rezistentního škrobu, které mohou pomáhat k delšímu pocitu sytosti, a tím snižovat četnost a velikost jídel.

Pokud byste chtěli do svého jídelníčku zařadit nezralé banány, zkuste je používat podobně jako plantainy.

5. Mohou podporovat zdraví srdce

Draslík je minerál, který je životně důležitý pro zdraví srdce a zejména pro regulaci krevního tlaku. Málokdo však má ve stravě dostatek draslíku.

Banány jsou skvělým zdrojem draslíku, přičemž jeden střední banán poskytuje 10 % DV.

Strava bohatá na draslík by mohla pomoci snížit krevní tlak, a snížit tak riziko hypertenze. Studie na myších z roku 2017 také naznačuje, že draslík může snížit riziko srdečních onemocnění o 27 %.

Banány navíc obsahují 8 % DV hořčíku, dalšího důležitého minerálu pro zdraví srdce.

Nedostatek hořčíku (hypomagnezémie) může být spojen se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, zvýšeným krevním tlakem a vysokou hladinou tuků v krvi. Proto je nezbytné, abyste měli dostatek tohoto minerálu buď ze stravy, nebo z doplňků stravy.

6. Plné antioxidantů

Ovoce a zelenina jsou vynikajícími zdroji antioxidantů ve stravě a banány nejsou výjimkou.

Obsahují několik druhů silných antioxidantů, včetně flavonoidů a aminů. Tyto antioxidanty jsou spojovány s mnoha zdraví prospěšnými účinky, například se sníženým rizikem srdečních onemocnění a makulární degenerace.

Antioxidanty pomáhají předcházet oxidačnímu poškození buněk způsobenému volnými radikály. Pokud nekonzumujete dostatek antioxidantů, mohou se volné radikály časem nahromadit a způsobit škody, pokud jejich hladina v těle dosáhne dostatečně vysoké úrovně.

7. Mohou vám pomoci cítit se plnější

Rozpustná vláknina v banánech může pomoci udržet vás syté tím, že dodá trávicímu systému objem a zpomalí trávení.

Banány mají navíc na svou velikost poměrně málo kalorií.

Kombinace nízkého obsahu kalorií a vysokého obsahu vlákniny v banánech z nich dělá sytější svačinu než některé jiné možnosti, například zpracované nebo sladké svačiny v krabičkách.

Bílkoviny jsou syté, ale banány mají nízký obsah této makroživiny. Pro snížení hladu můžete zkusit sníst nakrájený banán s potravinou bohatou na bílkoviny, jako je řecký jogurt, nebo banán přimíchat do proteinového koktejlu.

8. Může zlepšit citlivost na inzulín, když je nezralý

Inzulínová rezistence je významným rizikovým faktorem u několika chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu.

Studie naznačují, že pravidelná konzumace rezistentního škrobu může zlepšit citlivost na inzulín, díky čemuž vaše tělo lépe reaguje na hormon inzulín regulující hladinu cukru v krvi.

Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by prozkoumal, jak může rezistentní škrob v banánech ovlivnit citlivost na inzulín.

9. Mohou zlepšit zdraví ledvin

Draslík je životně důležitý pro zdravou funkci ledvin a regulaci krevního tlaku.

Jako skvělý dietní zdroj draslíku by banány mohly být obzvláště prospěšné pro udržení zdravých ledvin.

Studie z roku 2019, která zahrnovala více než 5 000 osob s chronickým onemocněním ledvin v raném stadiu, spojila draslík s nižším krevním tlakem a pomalejší progresí onemocnění ledvin.

Někteří lidé, kteří mají onemocnění ledvin v pozdním stadiu nebo podstupují dialýzu, však musí příjem draslíku omezit. Pokud patříte do jedné z těchto kategorií, poraďte se před zvýšením příjmu draslíku se zdravotníkem.

10. Může podpořit regeneraci při cvičení

Banány jsou někdy označovány jako ideální potravina pro sportovce. Je to především díky obsahu snadno stravitelných sacharidů spolu s draslíkem a hořčíkem, které působí jako elektrolyty.

Při intenzivním cvičení ztrácíte elektrolyty potem. Doplnění draslíku a hořčíku do těla po zpocení může snížit svalové křeče a bolestivost související s cvičením.

Konkrétní výzkum vlivu banánů na výkon při cvičení, křeče a regeneraci po cvičení chybí. Banány však mohou poskytnout vynikající výživu před cvičením, během něj i po něm.

11. Snadné zařazení do jídelníčku

Banány jsou nejen zdravé a chutné, ale také pohodlné.

Skvěle se hodí do jogurtu, cereálií nebo koktejlů a dobře poslouží i jako poleva na celozrnný toast s arašídovým máslem. Můžete je dokonce použít místo cukru při pečení a vaření.

Banány se také snadno přepravují a obvykle jsou dobře snášeny a snadno stravitelné. Stačí je jen oloupat a můžete vyrazit.

Rychlé banánové recepty

Z banánového těsta si můžete připravit snadné a chutné palačinky. Smíchejte jeden rozmačkaný banán se dvěma rozšlehanými vejci a pak směs připravte jako jakékoli jiné palačinkové těsto. Do těsta přidejte trochu rychlených ovesných vloček, abyste získali další vlákninu a objem.

Pokud plátky banánu zmrazíte, můžete je pomocí výkonného mixéru rozmixovat s kakaovým práškem a připravit si tak čokoládový "pěkný krém".

Často kladené otázky

Je dobré jíst banán každý den?

Banány jsou zdravé, chutné a všestranné ovoce. Jsou plné živin, které by mohly pomoci předcházet zácpě, zlepšit zdraví trávicího traktu a střev a podpořit regeneraci po intenzivní činnosti.

Jedení jednoho banánu denně je zdravá volba. Protože však většina kalorií v banánech pochází ze sacharidů, může mít konzumace příliš velkého množství banánů za následek vysoký příjem cukru, což by mohlo vést k vysokému krevnímu tlaku.

Jaké jsou výhody konzumace banánu?

Banány jsou výživné, nízkokalorické ovoce, které může pomoci:

  • zlepšit hladinu cukru v krvi
  • zabránit zácpě
  • zlepšit zdraví střev, ledvin a srdce
  • pomáhat při hubnutí
  • udržet pocit sytosti
  • podpořit regeneraci po cvičení

Kdy je nejlepší jíst banány?

Banány jsou běžnou snídaňovou potravinou, protože jsou výživné, syté a snadno se konzumují.

Jelikož však banány obsahují velké množství sacharidů, mohou u lidí s cukrovkou 2. typu zvyšovat hladinu cukru v krvi. Výhodnější může být kombinace banánu s potravinou s vysokým obsahem bílkovin a tuků, jako je například řecký jogurt.

Závěr

Banány jsou oblíbeným ovocem s mnoha potenciálními zdravotními přínosy.

Díky obsahu vlákniny a antioxidantů mohou zlepšit trávení a zdraví srdce. Navíc mohou podporovat hubnutí, protože mají relativně nízký obsah kalorií, jsou bohaté na živiny a zasytí.

Zralé (žluté) i nezralé (zelené) banány mohou uspokojit vaši chuť na sladké a pomoci vám udržet zdraví.

Zdroje: (1) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1102653/nutrients , (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6400781/ , (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7589116/ , (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6036268/ , (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7589116/ , (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7998524/ , (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786912/ , (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6400781/ , (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7946062/ , (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6875042/ , (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6376634/ , (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7125257/ ,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články