Co o Vás prozrazuje hudební vkus?

Foto: Unsplash

Co o Vás prozrazuje hudební vkus?

Osobnost a hudba

Jedna rozsáhlá studie provedená vědci z Heriot-Watt University sledovala více než 36 000 lidí z celého světa. Účastníci byli požádáni, aby kromě nabídky informací o aspektech jejich osobnosti, hodnotili více než 104 různých hudebních stylů. Výzkumník Adrian North navrhuje, aby se lidé definovali prostřednictvím hudby a používali ji jako prostředek vztahu k ostatním lidem. Jeho výzkum poukazuje na souvislost, kterou lidé často vytvářejí mezi tím, kdo jsou jako jednotlivec, a jejich hudebním vkusem. Pojďme si tedy ukázat několik osobnostních rysů, souvisejících s určitými hudebními styly.

Pop music

Fanoušci popových hitů bývají extrovertní, čestní a konvenční. Jsou pracovití a mají vysokou sebeúctu. Vědci také naznačují, že mají tendenci být méně kreativní a znepokojivější.

Rap a hip-hopová hudba

Navzdory stereotypu, že milovníci rapu jsou agresivnější nebo násilnější, vědci ve skutečnosti nenalezli žádné takové spojení. Fanoušci těchto dvou hudebních stylů mají velkou sebeúctu a na okolí působí s jakýmsi respektem.

Country hudba

Fanoušci country hudby jsou obvykle pracovití, konvenční a vstřícní. Zatímco country písně jsou často zaměřeny na zlomená srdce, lidé, kteří tíhnou k tomuto žánru, bývají citově velmi stabilní. Mají také tendenci být konzervativnější, drží se zkušeností a jsou méně otevření novým věcem.

Rock/heavy metal

Stejně jako u rapu, ačkoli jsou rock a heavy metal vykreslovány velmi agresivně, vědci zjistili, že fanoušci tohoto hudebního žánru jsou obvykle docela mírní. Mají tendenci být kreativní, ale často jsou introvertní a mohou trpět nízkou sebeúctou.

Indie hudba

Fanoušci Indie hudby jsou obvykle introvertní, velmi inteligentní a kreativní. Podle vědců mají tendenci být méně pracovití a šetrní vůči okolí. Pasivita, úzkost a nízká sebeúcta jsou dalšími běžnými charakteristikami tohoto typu osobnosti.

Taneční hudba

Podle vědců jsou lidé, kteří dávají přednost taneční hudbě, obvykle vstřícní a asertivní. Jsou otevření novým věcem, ale zároveň si váží svých zkušeností. Skoro vždy srší energií a jsou velmi empatičtí.

Klasická hudba

Milovníci vážné hudby jsou obvykle více introvertní, ale váží si sami sebe a zároveň také světa kolem nich. Jsou kreativní a mají rádi pocit jistoty.

Jazz, blues a soul music

Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají rádi jazz, blues nebo soulovou hudbu, jsou více extrovertní a mají vysokou sebeúctu. Podobně jako posluchači klasické hudby jsou kreativní, inteligentní a vcelku vyrovnaní.

Hudba a kognitivní styly

Obecně extroverti vyhledávají skladby s těžkými basovými liniemi, zatímco ti, kteří mají rádi složitější styly, jako je jazz a klasická hudba, mají tendenci být kreativnější, jak už bylo řečeno. Není to jen tak, a proto vědci Rentfrow a Gosling rozšířili studii a zaměřili se na různé aspekty hudby spojené s našimi preferencemi ještě přesněji.

Další studie zjistila, že druhy hudby, které vás baví, mohou souviset se způsoby, jak váš mozek zpracovává informace. Vědci naznačují, že existují dva způsoby, jak reagovat na svět: buď empaticky, což zahrnuje schopnost reagovat na základě sociálních podnětů, anebo systematicky. Systematizace zahrnuje interakci na základě přednastavených koncepcí, jak si lidé myslí, že by měli reagovat.

Systematizátoři mají větší tendenci věnovat se kariéře, nevadí jim matematika a zalíbení nachází také v přírodních vědách. Přitahují je strukturální složitosti hudby a často se jim líbí klasická, jazzová a světová hudba.

Empatizátoři si většinou vyberou kariéru, týkající se kreativity nebo práce s lidmi. Preferují jemnější hudbu, která evokuje silné emocionální reakce.

Zdroje: https://Unsplash, https://www.verywellmind.com

Podobné články

4 Komentářů

astra

astra

před 3 měsíce

nesmysl jednoduchá teorie, ale terorista, který poslouchá Jazz, no obrázek si udělejte sami

https://miro.medium.com/max/1189/1*Etx-JkqJ5fGz9DnwLVlzNA.jpeg

Reply
Angel

Angel

před 2 měsíce

ROCK ON,babe!
No já bych tam pá věcí dodal...
Ale jinak je to pěkně sepsané.

Reply
Miranda

Miranda

před 2 měsíce

Kromě dechovky a marching jazzu poslouchám a mám ráda všechnu hudbu. Tak a teď mně řekněte, jakou mám povahu :)

Reply
Teylu

Teylu

před 2 měsíce

Já mám rád ticho ... asi jsem nenormální :-)

Reply

Napište komentář