Co se doopravdy stane vašemu tělu, pokud jíte příliš cukru.

Foto: Unsplash

Co se doopravdy stane vašemu tělu, pokud jíte příliš cukru.

Je pro nás konzumace příliš velkého množství cukru špatná? Podle registrované dietičky Lindsey Kane má cukr špatný vliv. není ale cukr jako cukr. „Často nám říkají, že cukr je ďábel, ale jako vždy, příběh má více stran“ řekla The List. „Koneckonců, cukr zdrojem energie číslo jedna, nemluvě o tom, že je to nejrychlejší zdroj energie, protože ji můžeme trávit, vstřebávat a přeměňovat na energii efektivněji než bílkoviny a tuky.“

Cukr se stává nepřítelem, až když ho sníte příliš mnoho, což každý z nás někdy udělá. Pokud ale pravidelně konzumujete velké množství cukru, podle odborníků by to mohlo mít docela vážné zdravotní následky.

Nadměrný příjem cukru vás může unavit

Co se stane poté, co vaše tělo zastaví produkci serotoninu a dopaminu způsobeného konzumací příliš velkého množství cukru? Podle dietoložky Diany Gariglio-Clellandové se můžete cítit trochu unaveně. „Jíst velké množství cukru může vést k nerovnováze v hladinách cukru a energie v krvi,“ prozradila. „Vzestup a pokles hladiny cukru v krvi může u některých lidí způsobit podrážděnost a pocit únavy.“

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Samozřejmě to má vědecký důvod. „Jídla plná cukru jsou rychle trávena a zpracovávána, protože cukry jsou chemické povahy jednoduché,“ pokračovala Gariglio-Clelland. „To znamená, že neposkytují dlouhodobou energii a mohou vést k„ haváriím “energetické hladiny.“ Za tímto účelem Gariglio-Clelland doporučuje místo toho vybírat potraviny, které tráví energii déle, například zeleninu, ovoce, ořechy a maso. Ty vám pomůže udržet zdravější hladinu cukru v krvi.

Pokud jíte příliš mnoho cukru, můžete být více deprimovaní

Sníst hodně cukru za krátkou dobu se může zdát jako skvělý nápad. Cukr by vám mohl zvednout náladu. Není tomu tak. Podle článku v časopise Scientific Reports by stravování s vysokým obsahem přidaného cukru (a obecně zpracovaných potravin) mohlo zvýšit pravděpodobnost diagnózy deprese.

Studie konkrétně sledovala 8 000 lidí po celých 22 let a dospěla k závěru, že u mužů, kteří jedli 67 nebo více gramů cukru denně, byla o 23 procent vyšší pravděpodobnost deprese než u mužů, kteří konzumovali 40 gramů nebo méně denně. Jako by to pro vás nebylo dost do očí bijících důkazů, studie v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že z téměř 70 000 žen byla pravděpodobnost vzniku deprese nejvyšší právě u těch, které jedly nejvíce cukru.

Pokud budete jíst pravidelně nadměrné množství cukru, pravděpodobně přiberete

Jak většina z nás ví, přejídání způsobuje přírůstek hmotnosti a nadměrný cukr může být hlavním viníkem. „Pokud trvale konzumujete příliš mnoho cukru bez jinak adekvátní stravy, přiberete na váze a navíc budete okrádat své tělo o živiny,“ řekl vědce Bart Wolbers, MS. „Přírůstek hmotnosti je to, co v průběhu času vytváří velmi nepříznivé zdravotní potíže.“

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Opět platí, že moderování je klíčem k tomu, abyste si mohli vychutnávat jídla, která máte rádi, a přitom zůstat zdraví, takže se vyvarujte konzumace příliš velkého množství cukru. Je nutné si pamatovat, že velkým množstvím cukru myslíme nadměrné množství konzumace sušenek, zmrzlin a dalších potravin, které obsahují vyšší obsah cukru. Mluvíme také hlavně o situacích, ve kterých člověk nejí jinou stravu, než stravu s velkým obsahem cukru.

Příliš mnoho cukru může vést k cukrovce 2. typu

Jedna obzvláště škodlivá věc, která může vyplynout z chronického konzumace příliš velkého množství cukru, je cukrovka 2. typu. Je to proto, že aby bylo možné vypořádat se s nadbytečným množstvím cukru, vaše slinivka břišní pracuje přesčas a vytváří inzulín, což způsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi. „Hladiny glukózy se hromadí v krevním řečišti a tělo stahuje vodu ze svalů a jiných tkání, aby vyplavilo toxické hladiny,“ řekl Dr. Ralph E. Holsworth. „Cukr se„ dostane “do moči a vyžaduje, aby ledviny pracovaly tvrději. Lékaři ve starověku ochutnávali moč a sladká chuť naznačovala, že pacient má cukrovku.“ A i když nyní existuje více hygienických způsobů, jak to otestovat, výsledek zůstává stejný.

Diabetes typu 2 není dobré zlehčovat, protože může být nebezpečný, zvláště když není dobře zvládnutý. „Diabetická ketóza je extrémní život ohrožující stav u diabetických pacientů, kteří nemohou produkovat inzulín,“ pokračoval Holsworth. „Hladina glukózy v krvi stoupá s extrémní dehydratací vyžadující okamžitou hospitalizaci, řízení tekutin a kontrolu glukózy pomocí IV inzulínu.“

Nadměrná konzumace cukru může způsobit dehydrataci

Všimli jste si někdy, že po konzumaci většího množství cukru máte žízeň? Je to proto, že vaše tělo používá vodu ke zpracování cukru a té ve vašem těle momentálně není dost. „Pamatujte, že vaše tělo má homeostázu rádo a udělá vše pro to, aby ji udržovalo,“ vysvětlila dietička Lindsey Kane. „Takže v reakci na vysokou hladinu cukru v krvi (hyperglykemii) ledviny pomohou snížit hladinu cukru v krvi tím, že přesunou vodu do krevního řečiště (aby se zředila koncentrace cukru v krvi) a současně pracují na filtrování a vylučování cukru močí. “

Velké množství cukru vám může způsobit kožní problémy

Čeká vás důležitá událost, jako je svatba nebo osobní pohovor? Možná máte naplánované focení nebo televizní rozhovor? Možná budete chtít omezit sladkosti alespoň na několik dní předem. Mohla by se vám totiž zhoršit pokožka. „Vysoký příjem cukru zvyšuje zánět v těle,“ řekl Caleb Backe, certifikovaný osobní trenér. „Tento zánět se šíří i na kůži, což znamená, že pokud budete jíst příliš mnoho cukru, můžete zhoršit stávající stav pokožky.“

„Zánět má navíc potenciál zvýšit vaši produkci kortizolu, což je hormon, který reguluje produkci kožního mazu, pokračoval Backe.“ Nerovnováha mazu může způsobit mastnou pokožku, což má za následek tvorbu pupínků.

Pokud jíte hodně cukru, můžete rychleji stárnout

Akné není jediným problémem s pokožkou, se kterým se můžete potýkat, pokud budete jíst příliš mnoho cukru. Spíše, pokud jíte hodině cukru, vaše pokožka bude rychleji stárnout.

Podle studie v časopise Nutrients v podstatě strava s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů způsobí, že vaše tělo zvýší produkci produktů pokročilé glykace (AGE), které způsobí poškození elastinu a kolagenu. Vzhledem k tomu, že vaše pokožka je hladká a pevná díky elastinu a kolagenu, dává smysl, že by vaše pokožka byla s rostoucím věkem náchylnější k tvorbě vrásek.

Nadměrná konzumace cukru škodí vašim játrům

Různé druhy cukru mohou mít různé druhy dopadů na některé části vašeho těla, a to je skutečně případ fruktózy a jater. Je to proto, že vaše játra jsou jediným orgánem ve vašem těle, který může štěpit fruktózu. To je na rozdíl od cukrů, jako je glukóza, které mohou být přijímány širokou škálou buněk.

Jakmile je fruktóza v játrech, vaše tělo ji přemění na glykogen. Ale protože vaše játra mají omezenou kapacitu pro glykogen, pokud je ho příliš mnoho, změní se na tuk, což způsobí ztučnění jater.

Takže pokud pravidelně jíte příliš mnoho cukru, konkrétně fruktózy, například v limonádách slazených cukrem, máte o 56 procent vyšší pravděpodobnost vzniku tukového onemocnění jater (NAFLD). To neznamená, že budete vystaveni riziku, pokud ve své stravě sníte rozumné množství ovoce, které přirozeně obsahuje fruktózu. Ale potraviny slazené kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy si rozhodně mohou vybrat daň na vašich játrech.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: