Co se stane s tělem, když přestanete jíst maso

Foto: Unsplash

Co se stane s tělem, když přestanete jíst maso

Mnoho lidí se v posledních letech stává vegany nebo vegetariány, ať už z morálních nebo zdravotních důvodů. Zakládají svá jídla a doplňky stravy na rostlinné stravě - což zní na první pohled zdravě a udržitelně - a zdržují se masných výrobků. Vaše tělo však prochází změnami způsobenými stravou, zejména pokud je bezmasá. Zde je seznam způsobů, jak se vaše tělo změní, pokud přestanete jíst maso.

Změní se vaše střevní bakterie
Ve střevech máte spoustu bakterií, které pomáhají trávit potravu a posílat živiny do celého těla. Mohli byste si myslet, že se bakterie změně stravy nepřizpůsobí, ale je to tak. Vědci upozorňují, že lidé, kteří jedí maso, mají jiné střevní bakterie než ti, kteří maso nejedí. Podle studie Rasnika K. Singha o stravě a změnách ve střevech "bílkoviny, tuky, stravitelné a nestravitelné sacharidy, probiotika a polyfenoly vyvolávají změny v mikrobiomu se sekundárními účinky na imunologické a metabolické markery hostitele".

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Budete mít nedostatek některých živin
Možná jste slyšeli, že vegani a vegetariáni trpí nedostatkem živin, a je to pravda. Mezi tyto nedostatky patří například vitamin D, vitamin B-12, zinek, železo a vápník. Nejčastějším nedostatkem je vitamin B-12, který vede k únavě, zrychlenému tepu a dezorientaci. Podle Amandy Hostlerové, stážistky v dietologii na The University of Texas Health Science Center: "Vitamin B12 je důležitý pro udržení správného fungování mozku a průtoku krve v celém našem těle a nachází se hlavně v živočišných produktech, což je důvod, proč se u někoho, kdo vyznává vegetariánský nebo veganský životní styl, může objevit jeho nedostatek." K vyrovnání mnoha těchto nedostatků je třeba konzumovat obohacené obiloviny, sójové mléko nebo vitamínové doplňky.

Vaše riziko vzniku některých druhů rakoviny se může snížit
Vědci doložili, že strava člověka určuje jeho riziko vzniku některých druhů rakoviny. Rakovina tlustého střeva, rakovina prsu a rakovina prostaty jsou spojovány se stravou plnou živočišných produktů. Pokud byste přestali jíst maso, riziko těchto druhů rakoviny by se snížilo. Podle studie Výboru lékařů pro zodpovědnou medicínu o mase a riziku rakoviny "v rámci Japonska mají bohaté ženy, které denně jedí maso, 8,5krát vyšší riziko rakoviny prsu než chudší ženy, které maso jedí jen zřídka nebo nikdy". Je to proto, že masné výrobky obsahují bílkoviny, tuky, karcinogeny a uhlovodíky, které zvyšují riziko vzniku rakoviny. Vyřazení těchto složek může snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny spojené s konzumací masa.

Může se vám snížit hladina cholesterolu a krevní tlak
Maso obsahuje velké množství sodíku, nejrůznějších tuků a dusičnanů, což zvyšuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Nejen to, ale také zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Pokud byste přestali jíst maso a přešli na měsíc na rostlinnou stravu, udrželi byste si nízkou hladinu a snížili riziko srdečních onemocnění. Podle doktora Michaela Klapera "zvýšená hladina cholesterolu začne klesat a stěny cév se stanou zdravějšími a poddajnějšími, protože příjem křížaté zeleniny zvyšuje obsah oxidu dusnatého ve stěnách tepen, což vše snižuje riziko infarktu a mrtvice". V tomto ohledu je pro vaše tělo i pro vás výhra, když přestanete jíst maso.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Můžete snížit záněty v těle
Tohle možná zní divně. Jak to, že nejíte maso, snižuje záněty v těle? Inu, vědci a odborníci na zdraví zjistili, že konzumace masa způsobuje záněty v těle tím, že ztuhnou tepny a ze střev se do krevního oběhu uvolňují škodlivé bakterie zvané endotoxiny. Podle studie Kevina L. Fritsche o mastných kyselinách z potravy a zánětech "současný názor je, že akutní postprandiální zánětlivá reakce spojená s konzumací tuků je zprostředkována endotoxiny, pocházejícími především ze střevní mikroflóry". Pokud byste tedy přestali jíst maso, snížili byste tělesný zánět a snížili množství endotoxinů v krvi.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5385025/
https://www.rd.com/health/healthy-eating/vitamin-deficiency-vegetarian-vegan/
https://www.pcrm.org/health/cancer-resources/diet-cancer/facts/meat-consumption-and-cancer-risk
https://www.bustle.com/p/what-happens-to-your-body-when-you-stop-eating-meat-dairy-eggs-65718
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4424767/

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: