Je kuřecí maso zdravé?

Foto: Unsplash

Je kuřecí maso zdravé?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Kuřecí maso je jedním z nejoblíbenějších druhů masa.

Je nejen široce dostupné a snadno se připravuje, ale také ho snadno najdete v řadě úprav a druhů.

Přestože je kuřecí maso běžnou součástí jídelníčku, možná si nejste jisti, jak moc je zdravé.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

V tomto článku se seznámíte s několika výhodami a nevýhodami kuřecího masa a zjistíte, zda je pro vás dobré.

Výživové hodnoty

Kuřecí maso je bohaté na řadu důležitých živin, včetně bílkovin, niacinu, selenu a fosforu.

Jedna 3unce (85 gramů) kuřecích prsou obsahuje (1):

 • Kalorie: 17 % DV
 • Vitamín B6: 16 % DV
 • Vitamín B12:10 % DV
 • Riboflavin: 9 % DV
 • Zinek: 7 % DV
 • Tiamin: Draslík: 6 % DV
 • Draslík: 6 % DV
 • Draslík: 4 % DV

Zejména bílkoviny jsou nezbytné pro výstavbu a obnovu tkání a udržení svalové hmoty (2).

Zatímco selen je stopový minerál, který je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému, zdraví štítné žlázy a plodnost (3).

Kuřecí maso je také bohaté na vitaminy skupiny B, jako je niacin a vitaminy B6 a B12, které hrají ústřední roli při tvorbě energie, syntéze DNA a zdraví mozku (4).

Kuřecí maso je skvělým zdrojem mnoha klíčových živin, včetně bílkovin, niacinu, selenu a fosforu.

Přínosy

Kuřecí maso je bohaté na celou řadu důležitých živin a může být vynikajícím doplňkem zdravého a vyváženého jídelníčku.

Vzhledem k tomu, že kuřecí maso má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah bílkovin, může být obzvláště prospěšné při hubnutí, pokud je to vaším cílem.

Studie ukazují, že zvýšení příjmu bílkovin může zvýšit pocit sytosti, zvýšit úbytek hmotnosti a pomoci udržet štíhlou tělesnou hmotnost (5, 6, 7).

Při kombinaci s odporovým tréninkem mohou bílkoviny také pomoci podpořit růst svalů (8, 9).

Bílkoviny se navíc podílejí na metabolismu vápníku a jsou důležité pro optimalizaci zdraví kostí (10).

Kuřecí maso je vysoce výživné a je dobrým zdrojem bílkovin. Zařazení kuřecího masa do jídelníčku může podpořit hubnutí, růst svalové hmoty a zdraví kostí.

Nevýhody

Ne všechny druhy kuřecího masa jsou stejné.

Například smažené a obalované druhy, jako jsou kuřecí nugety, kuřecí popcorn a kuřecí řízky, mají obvykle vysoký obsah nezdravých tuků, sacharidů a kalorií (11).

Některé druhy kuřecího masa jsou také silně zpracované, například lunch meats.

Výzkumy naznačují, že konzumace zpracovaného masa může být spojena s vyšším rizikem srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny (12, 13).

Zpracované maso může také obsahovat vysoké množství sodíku a konzervačních látek (14).

Ukázalo se, že snížení příjmu sodíku pomáhá snižovat hladinu krevního tlaku, zejména u osob s vysokým krevním tlakem (15).

Dále mohou některé konzervační látky ve zpracovaném mase, jako jsou dusitany, přispívat k tvorbě karcinogenních sloučenin (16).

Smažené a obalované kuřecí maso může mít vyšší obsah nezdravých tuků, sacharidů a kalorií. Některé druhy kuřecího masa jsou také silně zpracované a konzumace zpracovaného masa je spojována s negativními účinky na zdraví.

Zdravé úpravy

Některé běžné způsoby přípravy kuřete jsou zdravější než jiné.

Níže uvádíme několik nejlepších možností:

 • Grilované kuře. Grilované kuře může být rychlým a zdravým způsobem, jak zvýšit příjem bílkovin. Zvažte možnost přihodit na gril nějakou zeleninu, která jídlo doplní.
 • Pečené kuře. Upečení kuřete je skvělou variantou večeře na všední den, zejména pokud se snažíte zhubnout. Kromě toho, že pečené kuře obsahuje málo tuku a kalorií, je bohaté na důležité živiny.
 • Smažené kuře. Vyzkoušejte smažení kuřete s trochou oleje a vaší oblíbenou zeleninou, abyste získali jídlo s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin.

Grilování, pečení a smažení kuřete jsou některé z nejzdravějších způsobů, jak si kuře vychutnat.

Nezdravé úpravy

Ačkoli se kuřecí maso jistě hodí do zdravého jídelníčku, některé druhy jsou zatíženy dalšími kaloriemi, tukem nebo sodíkem.

Níže uvádíme několik druhů kuřecího masa, které byste měli omezit nebo se jim vyhnout:

 • Smažené kuře. Protože je smažené kuře obvykle smažené a obalované v pečivu, má obvykle vysoký obsah kalorií, sacharidů a nezdravých tuků (11).
 • Kuře z rohlíku.Kuřecí maso na rožni zakoupené v obchodě je obvykle solené a silně ochucené, což může výrazně zvýšit množství sodíku v konečném výrobku (17).
 • Kuřecí maso na oběd. Zpracované maso, včetně kuřecího lunchmeatu, je často napumpováno přidaným sodíkem a nezdravými konzervačními látkami, aby se prodloužila jeho trvanlivost (14, 18).

Smažené kuře, kuře z rožně a kuřecí maso k obědu jsou některé druhy kuřecího masa, které byste měli ve zdravé stravě omezit nebo se jim vyhnout.

Tipy pro stravování

Kuřecí maso může být skvělým doplňkem vyvážené stravy.

Držte se přibližně 3-4 uncí (85-113 gramů) na porci, což je zhruba velikost balíčku karet.

Nezapomeňte také zvolit zdravé způsoby přípravy, jako je pečení, grilování, smažení nebo vaření v páře, kdykoli je to možné.

Nakonec mějte na paměti, že kuřecí maso byste si měli dopřávat vedle různých jiných zdrojů bílkovin, jako jsou ryby, maso, drůbež a luštěniny, abyste zajistili, že do sebe dostanete všechny živiny, které vaše tělo potřebuje.

Využívejte 3-4 unce (85-113 gramů) kuřecího masa na porci a zvolte zdravé způsoby přípravy, jako je pečení, grilování, smažení nebo vaření v páře, kdykoli je to možné.

Závěr

Kuřecí maso je bohaté na řadu důležitých živin, které mohou prospět vašemu zdraví.

Je však důležité vybírat si zdravé druhy kuřecího masa a volit spíše metody přípravy, jako je pečení, grilování, vaření v páře nebo smažení, než fritování.

Nakonec si nezapomeňte kuřecí maso dopřát jako součást vyvážené stravy spolu s řadou dalších zdravých potravin bohatých na bílkoviny.

Zdroje: (1) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/782098/nutrients, (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26797090/, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482260/, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772032/, (5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25926512/, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566799/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4659357/, (8) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/782211/nutrients, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3483430/, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3680013/, (11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23558162/, (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6893523/, (13) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/782211/nutrients, healthline.com, Unsplash

Podobné články