Detoxikační kúry: Očistěte se a načerpejte energii!

Foto: Freepik

Detoxikační kúry: Očistěte se a načerpejte energii!

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Co je to detox?

Termín „detox“ pochází z anglického slova detoxification. Zastánci detoxikační metody prohlašují, že v důsledku špatné výživy, znečišťujících látek, stres u a přítomnosti smogu v ovzduší se v těle tvoří toxické zbytky, které jsou někdy odpovědné za pocit ochablosti a nedostatek energie, bledou pokožku, pupínky a problémy se spánkem nebo trávením. Detoxikační kúry by měla právě v takových případech pomoci tím, že vyčistí tělo zevnitř. Speciální detoxikační čaje a smoothies by měly podporovat orgány, které se na detoxikaci těla podílejí, tedy játra, ledviny, střeva, kůže a plíce, v jejich funkci a stimulovat metabolismus. Zároveň při detoxikaci možná i shodíte několik kilogramů, ale je nutné si uvědomit, že hubnutí není primárním účinkem detoxikačních kúr. Nejběžnější detoxikační metody jsou alkalická dieta a kúra pomocí pití džusů a smoothies.

Podle čeho poznáte, že vaše tělo detox potřebuje?

- Častý pocit vyčerpání

- Bledá pleť a kožní problémy (například pupínky)

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

- Matné vlasy

- Poruchy spánku

- Problémy s trávením (nadýmání nebo zácpa)

- Časté pálení žáhy

- Zvýšená náchylnost k infekcím

- Bolesti hlavy

- Bolesti kloubů

- Špatné nálady, apatie

Detoxikujte tělo alkalickou dietou

Alkalická dieta má působit proti překyselení těla. Během kúry jíte pouze zásaditá jídla, jako je ovoce, zelenina, bylinky nebo ořechy, a také vysoce kvalitní oleje, jako například lněné semínko nebo olivový olej. Ideální denní menu je ráno ovoce, v poledne salát a večer zelenina. Z jídelníčku odstraníte látky vytvářející kyseliny, což jsou maso, mléčné výrobky, bílá mouka, celozrnné výrobky, těstoviny, rýže, vejce, káva nebo sladká jídla. Alkohol a nikotin jsou samozřejmě také tabu! Cílem je dostat tělo do acidobazické rovnováhy. Proces lze podpořit mírným, pravidelným cvičením a snížením stres u. Kromě toho byste měli během kúry vypít 2 – 3 litry vody denně. Kúra trvá po dobu deseti dnů. Ti, kteří mají nadváhu, ji mohou prodloužit až na dva nebo tři týdny.

Alkalická strava by měla také pozitivně působit na chronická onemocnění, zejména revmatismus, fibromyalgii, astma, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, ulcerózní kolitidu, Crohnovu chorobu nebo neurodermatitidu. Nezapomeňte: Vyhýbání se cukru a živočišným produktům výrazně prospívá pleti.

Pravidla alkalické diety

- Konzumujeme jen zásadité potraviny

- Tři jídla denně se skládají z ovoce, salátů a teplých zeleninových pokrmů. Po 14:00 už hlavně žádná syrová zelenina!

- Jíme více zeleniny než ovoce

- Živočišným produktům, obilí a sladkostem se zcela vyhýbáme

- Káva, alkohol a nikotin jsou tabu

- Pijeme 2-3 litry denně – vodu a neslazené bylinné čaje

- Dietu držíme po dobu deseti dní

- Po 18:00 nejíme nic

- Jídlo žvýkáme důkladně a jíme pomalu

- Těhotné a kojící ženy by dietu držet neměly

Detoxikační kúra s džusy a smoothies

Během této kúry se záměrně vyhýbejte tuhým jídlům. Místo toho pijte pouze míchané džusy vyrobené z ovoce a zeleniny. Tato detoxikační kúra by měla trvat 3-5 dní.

Každý den se snažte vypít dva až tři litry šťávy a k tomu dva až tři litry neperlivé vody. V ideálním případě byste množství měli rozdělit na šest porcí po 400-600 mililitrech šťávy a pít je ve dvouhodinových intervalech. Díky husté konzistenci vás smoothies i zasytí, takže nebojte, nemusíte hladovět.

Kúru můžete ještě podpořit pitím detoxikačních čajů. Tu a tam si pro změnu můžete dát také zeleninový vývar.

Prvních několik dnů po ukončení detoxikační kúry si vaše tělo bude pomalu zvykat na tuhou stravu. Pro tento přechod je vhodná syrová zelenina, dušená zelenina nebo rýže.

Kombinace detoxikačních metod

Mnoho fanoušků detoxikace kombinuje alkalickou dietu s dietou spočívající v pití džusů a smoothies. Ráno a večer si k jídlu dají smoothie, k obědu tuhé zásadité jídlo. Mnozí kúry také využívají k zahájení zdravějšího životního stylu.

Pro kúru byste si měli zvolit vhodný čas, ideálně dobu, kdy nemusíte v práci podávat nejlepší výkony. Výrazná změna stravy totiž může vést k nízkému krevnímu tlaku, únavě nebo bolestem hlavy. Rozhodně byste se tedy po čas kúry měli vyhýbat stres u.

Zdroje: draxe.com, Freepik

Podobné články