Potřebujeme kreativní ,,medicínu'' více, než kdy jindy!

Foto: Unsplash

Potřebujeme kreativní ,,medicínu'' více, než kdy jindy!

Lékařský výzkumník Jonas Salk byl náchylný k dlouhým hodinám studia, věnoval se své zvědavosti, hltal více znalostí a experimentoval se svým týmem - to vše ve snaze najít vakcínu proti obrně. Představte si tedy, že v roce 1953, po více než sedmi letech pokusů a omylů, objevil Salk a jeho tým účinnou vakcínu, ale tuto skutečnost si nechal většinou jen pro sebe. Proč? Protože se bál reflektorů. Protože nechtěl být na titulní straně TIME časopisu nebo být přivítán hrdinou cizích lidí, když kráčel po ulici.

Salk samozřejmě neskrýval své léky. Jeho pronásledovaná snaha kreativního myslitele plus jeho ochota čelit veřejnosti a distribuovat lék lidem, kteří to velmi potřebovali, se změnilo, ne-li zachránilo miliony životů. Tuto analogii používáme několik let k prosbě neochotných kreativců a myslitelů, aby našli způsoby, jak čelit veřejnosti a sdílet svou práci. Ale nyní - uprostřed pandemie a měsíců prodloužené izolace - se tato zpráva jeví ještě zralější.

Zvažte toto: Během pandemie si mnoho myslících kreativců mohlo dopřát více času na to, aby šli dovnitř problému, uvažovali, zkoumali, divili se a tvořili. Interakce inspirovaná samotou pandemií mohla některým z nich poskytnout bezpečný prostor k vyzkoušení nových virtuálních spoluprací, návratu ke starým zájmům nebo konečně k uspokojení kreativního nutkání, které trpělivě čekalo na pozornost.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Ve skutečnosti by po tak dlouhé inkubační době a po dlouhé a osamělé zimě mohli mnozí z nás očekávat něco podobného energii renesance, kde rozkvétala kreativita a zvědavost a kde objev, růst a inovace posunuly lidstvo vpřed dechberoucím tempo. Myšlenky a výtvory uplynulého roku jsou připraveny se objevit. Ale mnoho z těchto poznatků a inovací možná neuvidí denní světlo.

Proč?

Pro zdráhající se kreativu není výzvou objev, ale je to často odhalení. Velká část jejich váhání mohla pramenit z pocitu, že propagace jejich práce není autentická. Často je to dosah, získávání spojenců a mentorů, zlepšování dovedností a nakonec sdílení práce, které omezují potenciální dopad jejich výstupů. Přesto nyní, možná více než za chvíli, nastal čas, aby se zvědaví kreativisti objevili a sdíleli svou práci.

Zvažte tato tři pozorování: 1. Potřeba nových nápadů a kreativních řešení je větší než kdy jindy, ať už globálně, nebo filtrovaná do každodenního života rodiny. Charles Darwin kdysi poznamenal, že ti, kteří přežijí, nebudou nejchytřejší, ale nejvíce se přizpůsobí změnám. Tato adaptabilita je charakteristickým znakem tvůrčí dispozice - jedna z nejžádanějších během pandemie. Pandemický pivot vyžadoval nové nápady a kreativní řešení. Restaurátoři jako ETEN v Amsterdamu vytvořili miniskleněné chatky nebo „skleníky“, aby lidé mohli bezpečně jíst venku. Neslyšící tým manželky a manžela v Indonésii vytvořil průhledné masky, aby bylo možné čtení rtů. Posun od osobní práce, učení a dokonce i randění otevřel bránu pro kreativní myšlení a spolupráci. Stará paradigmata se rozpadla, protože rozdíl mezi profesionálním a osobním životem se vytratil ještě více. Ve formálních studiích kreativity bychom mohli měřit něčí tvůrčí flexibilitu podle toho, kolik nových způsobů použití by mohli vymyslet například pro cihlu. Prozkoumání Twitteru loni na jaře ukázalo flexibilitu jako schopnost přežití v připraveném pořadí: Lidé, kteří byli náhle nuceni pracovat z domova, používali vše od žehlicích prken (nastavitelné výšky!) přes koše až po koše na prádlo jako stoly. Úpravy v pracovním a rodinném rozvrhu byly nyní spíše běžným poutem než osobním prvkem, který většina odborníků považovala za nutnost utajit v době před COVIDem. I když toto útulné období inkubace uspokojilo kreativní nutkání, nyní představuje čas sdílet výsledky. Pro introvertní kreativu je to často nejtěžší aspekt tvůrčího procesu a cítí se spíše jako pózování nebo předstírání.

Co můžeš udělat:

Propagujte podle svých podmínek. Pokud jde o propagaci a distribuci, zahoďte stereotyp humbuku a nadsázky. Místo toho čerpejte z toho, co Susan Cain, autorka knihy Quiet: The Power of Introverts in a World that Can't Stop Talking, nazývá zónou stimulace, která je pro vás to pravé.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

2. Rozpuštěné hranice poskytují inteligentním a citlivým kreativcům více příležitostí než kdykoli předtím, aby přispěli svým lékem. Tváří v tvář ničivé nemoci jsme měli obrovský celosvětový hlad po smysluplném životě. Někteří z nás si uvědomili, že zpomalení a vychutnávání života nás všechny spojilo. Jak sledovali někteří psychologové, kreativita a vytváření významů mohou jít ruku v ruce v této době. Kreativy světa nám také ukázaly, jak odstranit geografická omezení a nabídnout nám útěchu a smysl. Hudebníci, umělci a autoři přidali online vystoupení namísto osobních vystoupení a oslovili širší publikum než kdykoli předtím. I pro plachou kreativitu tento nový formát představoval zvládnutelný vstupní bod do rozšiřování a sdílení jejich práce. Hudební senzace Billie Eilish natočila hudební video v prázdném nákupním středisku, Taylor Swift tiše vydala dvě alba v průběhu roku 2020 a proslulý introvert Bruce Springsteen vystoupil při podhodnocené prezidentské inauguraci. Hudba je lék - nejen pro tvůrce, ale také pro posluchače. IFPI Globální hudební zpráva 2021 poznamenala, že předplatné streamování hudby během pandemie vzrostlo, protože lidé hledali útěchu, pohodlí a inspiraci z výstupu kreativních lidí.

Co můžeš udělat:

Uznávejte a ctěte svou autenticitu a kreativitu. To, co vytváříte prostřednictvím umění nebo zkušeností, se dotýká ostatních způsoby, které velký podnik často nedokáže. Někdo čeká na vaše slova, vaši píseň, váš obraz, váš výtvor. Cti svou kreativitu sdílením s ostatními. Připojte se a zapojte se. Využijte tuto slibnou energii k rozpuštění překážek. Nejúčinnější součástí kreativity není samotné stvoření, ale jeho předvedení světu, aby z toho mohli mít prospěch ostatní.

3. Váhání zveřejnit se může zpočátku cítit pohodlně, ale nakonec sabotuje tvůrčí touhy. Mnoho intelektuálně zvědavých kreativ, které znám, si v uplynulém roce vychutnalo koncept izolace a sociálního distancování. Viděli v tom příležitost uniknout tlaku propagace, marketingu, dopravy, publikování, distribuce nebo získávání finančních prostředků. Ale tady je zlom, který brzdí mnoho talentovaných lidí: Chybná osamělá tvůrčí doba jako jediné ušlechtilé, autentické pronásledování a propagace, marketing a distribuce jako protiklad ušlechtilého tvůrčího pronásledování. Tento zlom je rozbit, protože vytváří falešný binární soubor kreativní generace versus marketing. Pokud vaše kreativní práce může někomu uklidnit bolest, pozvednout ho nebo mu pomoci novým způsobem přemýšlet se s ním spojit, pak je možná vaší odpovědností shromáždit kreativní a autentické prostředky k distribuci této kreativní medicíny. Co když je vaším nejlepším tvůrčím příspěvkem sdílení? A ještě více, sklízet výhody, emocionálně i finančně, za to, že jste se přičinili o to, aby se svět stal lepším místem? Cyklus soukromý-veřejný ve skutečnosti doplňuje vašeho ducha, když jste svědky výhod, které si ostatní užívají, zatímco vy si děláte důstojné živobytí, které pak živí vaši kreativitu a vylepšuje vaše životní zkušenosti.

Co můžeš udělat:

Maximalizujte svobodu samoty a odrážející tichý čas. Poté načerpejte energii a sdílejte to nejlepší ze svých nápadů a kreativity. Setkejte se s dalšími kreativci. Online příležitostí je spousta. Možná zjistíte, že mnoho vašich spojenců v kreativitě také pociťuje tuto předvídatelnou energii. Možná to není jen zodpovědnost zvědavých kreativců vyrábět nové věci, ale také sdílet tyto výtvory. Když necháme své nápady, talenty a dovednosti skryté, nejsme jediní, kdo trpí.

Svět potřebuje vaši kreativitu více než kdy jindy. Nová renesance láká.

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/us, https://Unsplash/

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: