Jak dlouho trvá, než se do někoho zamilujete

Foto: Unsplash

Jak dlouho trvá, než se do někoho zamilujete

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Když se poprvé setkáte s někým, kdo se vám líbí, vzbudí se ve vás spousta pocitů.

Nejprve víte, že je to poblouznění, protože toho člověka, do kterého jste se zamilovali, sotva znáte! Mohl by to být jen trik, něco jiného než láska?"

Jak ho ale poznáváte, rostou ve vás hlubší pocity a kromě fyzické přitažlivosti a touhy, kterou jste cítili při prvním setkání se svou zamilovaností, začnete pociťovat i věci jako obdiv, spojení, přátelství a dokonce i úctu - je to ale láska?

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Jak dlouho trvá, než se zamilujete?

Průměrná doba, za kterou se zamilujete, se u jednotlivých lidí značně liší.

Protože jsou všechny emoce, včetně lásky, tak osobní a subjektivní, je obtížné je vědecky změřit. Některým lidem trvá zamilovanost několik dní, jiným roky.

Studie zobrazování pomocí fMRI z roku 2010 zjistila, že mozku trvá pouhou pětinu sekundy, než začne vypalovat neurochemické látky, které v nás vyvolávají pocity spojené s láskou.

A slavný psycholog Arthur Aron tvrdí, že vyvinul metodu, při níž dokázal přimět dva lidi, aby se zamilovali během jedné až tří hodin, a to tak, že si navzájem položili sérii 36 otázek při očním kontaktu.

To nás ovšem přivádí zpět ke stejné otázce, protože většina z nás moc dobře ví, že cítit ty počáteční jiskry a být skutečně zamilovaný není totéž.

Podle biologické antropoložky Dr. Helen Fisherové probíhá zamilovanost ve třech fázích:

1. Chtíč: který zvyšuje testosteron a estrogen.

2. Přitažlivost: která zahrnuje dopamin, noradrenalin a serotonin.

3. Náklonnost: která zahrnuje oxytocin a vazopresin.

Mozkem prochází mnoho chemických změn, když zažíváme přitažlivost a lásku, a ty hrají velkou roli v tom, jak a proč se cítíme tak, jak se cítíme.

"Během přitažlivosti se uvolňuje vysoká hladina dopaminu a příbuzného hormonu noradrenalinu," vysvětluje Katherine Wu pro Harvardovu univerzitu. "Tyto chemické látky v nás vyvolávají závrať, energii a euforii, dokonce vedou ke snížení chuti k jídlu a nespavosti - což ve skutečnosti znamená, že můžete být tak "zamilovaní", že nemůžete jíst a nemůžete spát."

Rozdíly mezi muži a ženami, pokud jde o zamilovanost

Na psychologické úrovni přehled předchozích studií publikovaný v roce 2011 v časopise Journal of Personality and Social Psychology zjistil, že "říkat a slyšet 'miluji tě' má různý význam v závislosti na tom, kdo se vyznává a kdy se vyznává". Konkrétně zjistili, že "muži obvykle přemýšlejí o vyznání lásky zhruba 3 měsíce po začátku vztahu, zatímco ženy ve studii o tom začaly přemýšlet blíže k 5 měsícům vztahu."

Ačkoli se může zdát protiintuitivní zjištění, že muži často cítí a vyjadřují lásku dříve než ženy, tyto výsledky potvrdil průzkum z roku 2018, který provedla společnost YouGov pro eHarmony.

Výsledky ukázaly, že mužům trvá v průměru 88 dní, než poprvé řeknou "miluji tě", zatímco ženám to trvá až čtyři měsíce a dva týdny, tedy 134 dní. 39 % mužských účastníků průzkumu prozradilo, že "miluji tě" řekne do jednoho měsíce od chvíle, kdy s někým chodí, zatímco u žen je to 23 %.

Je to čistá spekulace, ale mohlo by to být tím, že ženám trvá déle, než se s někým spojí natolik hluboce, aby se cítily bezpečně a mohly to říct, i když už to cítí. Ženy také mohou definovat to, co je zamilovanost, jinak než muži.

Na otázku, co si o tom myslí, odpověděla koučka lásky a randění Ronnie Ann Ryanová serveru YourTango: "Zamilovanost je pro každého jiná a stejně individuální jako vy. Někteří lidé se zamilují rychle jako rozbouřená vlna. Jiní strčí prst do vody a zamilují se, jako by se centimetr po centimetru ponořovali do chladného oceánu."

Měla i klienty, kteří se zamilovanosti bránili a usilovně se snažili udržet na povrchu vztahu. Někdy, bez ohledu na to, jak moc se snaží, se nakonec zamilují.

Protože doba potřebná k zamilování je tak individuální a různorodá, zdálo se mi jako dobrý nápad promluvit si se skutečnými lidmi, kteří to zažili, abychom se dozvěděli, jak dlouho skutečně trvá romantická láska.

Poprosila jsem skupinu mužů a žen (kteří zůstanou v anonymitě), aby se se mnou podělili o své myšlenky a pomohli mi tak vnést trochu světla do této složité otázky. Bylo fascinující sledovat, co mi k tomu řekli.

Tady se dozvíte, jak dlouho trvá zamilovat se podle 24 skutečných mužů a žen.

1. Jak dlouho trvá zamilovat se? Přinejmenším tak dlouho, jak dlouho trvá, než oba plně polevíte v ostražitosti.

"Po několika schůzkách si můžete myslet, že jste zamilovaní, ale to je jen chtíč. Mně to trvá několik měsíců, protože se potřebuji cítit pohodlně, mít možnost poznat, jaký člověk skutečně je, jaký je, abych vůbec věděl, jestli člověk, který se mi líbí, je skutečně takový, jaký se zdá být. Jinak do něj nejste doopravdy zamilovaní, jste zamilovaní do představy o něm."

2. Opravdu dlouhá doba

"Dva roky. Můžeš o někom opravdu něco vědět dřív než za dva roky? V životě musíte projít různými obdobími: ztrátou, euforií, stres em atd. Jinak ho ani pořádně nepoznáte, natož jestli ho milujete."

3. Záleží na člověku.

"Myslím, že to záleží na člověku. Myslím, že k tomu, abyste se do někoho opravdu zamilovali, potřebujete čas na to, abyste ho poznali, a to jde u některých lidí rychleji než u jiných. Měla jsem přátele, kteří se změnili v zamilované, u nichž jsem si později uvědomila, že je miluji, ale u mě to vyžadovalo, abych je poznala a najednou měla hlubokou citovou reakci, abych na ně vůbec pomyslela. Nemyslím si, že bych to dokázala časově vyjádřit, ale kdybych měla, tak tři měsíce...

"Ale myslím si, že člověk je opravdu zamilovaný, až když je s někým dost dlouho na to, aby zjistil jeho chyby a miloval ho navzdory nim. Mně to trvalo jen pár měsíců. Nejtěžší a nejrychlejší, jakou jsem kdy zažila."

4. Roli hraje i vaše vlastní zralost

"Zamilovaná jsem byla jednou a vzala jsem si ho. Nejsem beznadějná romantička, která si vzala svou středoškolskou lásku; spíš naopak, směšná pragmatička, která v tom nikdy neviděla smysl.

"Taky mám problém s city a zranitelností. Řekla bych, že pětadvacetileté mně trvalo sedm měsíců, než jsem si dovolila být zamilovaná, a pak další dva měsíce, než jsem to řekla svému partnerovi."

5. Není tak jednoduché poznat ten okamžik, kdy se to stane.

"Mám pocit, že ve dvou případech, kdy jsem se do někoho opravdu silně zamilovala, jsme spolu trávili čas/chodili/spali asi měsíc. Pak mě vyhlídka na den/noc bez něj podivně zklamala. Pak uběhne další měsíc - den/noc, kdy jsme nebyli součástí dne toho druhého, vlastně způsobil, že se den cítil neúplný. Takže jeden měsíc, než jsem pojala podezření, že jsem zamilovaná... dva měsíce, než jsem to věděla jistě."

6. Prostě to víte

"Může to být velmi krátká doba. Někdo může vstoupit do vašeho života a vy to prostě víte."

7. Zamilovanost a zamilovanost trvají různě dlouho.

"Myslím, že na opravdovou lásku je potřeba čas. Minimálně několik let. Zamilovanost však může být okamžitá."

8. Záleží na kombinaci několika faktorů.

"Každý vztah probíhá tempem, které je diktováno jak tlaky, jež jsou na něj vyvíjeny zvenčí, tak i touhami zúčastněných."

9. Jaké jsou možnosti zamilovanosti? Existují různé typy zamilovanosti a k některým dochází dříve než k jiným.

"Myslím, že k zamilovanosti může dojít docela rychle. Nemyslím si, že je to láska, co způsobuje dlouhodobě udržitelný vztah, myslím, že je to kompatibilita, důvěra, loajalita, dobrá komunikace atd.

"Když jste s někým ve vztahu delší dobu, množství lásky, kterou cítíte, se mění a ubývá, protože láska je emoce. Co s touto emocí uděláte, záleží jen na vás!"

10. Jaké jsou vaše pocity? Někdy vám unikne, že se to děje.

"Může to být docela rychle, v průběhu rozhovoru. Pravděpodobně to poznáš až později. Nebo alespoň já nikdy nevěřím svému instinktu.

"Snažím se donutit sám sebe, abych počkal, než do toho skočím, ale někdy mě to prostě zasáhne tak rychle a silně, že to nedokážu popřít a jde o to, abych to nerozmazal příliš brzy, že ji odeženu."

11. Navždy.

"Asi záleží na tom, co znamená 'zamilovat se'.

"Být velmi silně přitahován? Chvílemi. Stát se vůči sobě zranitelnými a rozvinout důvěru a kamarádství, které může trvat navždy? Roky, pokud vůbec někdy."

12. "Co je to láska? Jak dlouho bude trvat, než ukážete své skutečné já.

"Tak dlouho, jak bude trvat, než se podělíte o své "skutečné" já a obdržíte na oplátku stejnou zdvořilost. Mně to trvalo několik měsíců."

13. "Jak dlouho to bude trvat? Rok, ale jen pokud žijete na stejném místě.

"Rok, ve stejném městě, a v současné době jsem vdaná za svůj vztah na dálku, takže to nenávidím, ale je něco úplně jiného, když někoho poznáte, když nemůže ukázat jen své nejlepší já. Když vidíte jejich nejhorší já, poznáte, jestli je to láska."

14. "Víte, co je to láska? Minimálně déle než půl roku.

"Asi tak rok, protože prvních asi šest měsíců je opravdu taková líbánková fáze, jakkoli je to banální výraz. Jak čas plyne a partnerovy nedostatky se stávají zjevnějšími, poctivý a všímavý člověk by měl být schopen poznat, zda jeho pochybnosti a pochybnosti rostou, nebo se stávají součástí toho, co na něm milujete."

15. Záleží na tom, co pro vás láska znamená.

"Záleží na vaší definici lásky. Okamžik na zamilování, ale roky na to, abyste někoho viděli úplně, abyste věděli, jestli ho skutečně milujete takového, jaký je. Pro mě je otázkou, jak dlouho trvá, než druhého člověka skutečně a doopravdy poznáte. A samozřejmě si nikdy nemůžete být stoprocentně jistí, že někoho jiného opravdu plně znáte, protože vesmír je zvláštní víc než jen trochu krutý."

16. "Jak se vám líbí láska? Existují dvě různé odpovědi, protože zamilovat se a milovat někoho je něco jiného.

"Myslím, že zamilovat se a milovat někoho je něco jiného. Mohl bych se do někoho zamilovat za méně než týden, možná dokonce za den. Zamilovat se do někoho a vědět, že jste kompatibilní pro potenciální společnou budoucnost, trvá déle.

"To se liší například podle lidí a okolností jejich chození: Žijí spolu? Jsou ve vztahu na dálku? Chodí ještě s jinými lidmi? Takže je těžké stanovit nějaké definitivní číslo.

"Z vlastní zkušenosti vím, že když s někým žijete půl roku až rok, měli byste si udělat lepší představu o tom, zda vztah vydrží. Ale láska se často mění, takže je nesmírně těžké na to publiku odpovědět. Je to jako s přílivem a vlnami oceánu. V jednu chvíli se můžete cítit opravdu zamilovaní a v další to může být pomíjivé."

17. "Víte, že se vám to může stát, že se zamilujete? Poté, co spolu začnete žít.

"Když spolu začnete žít. Myslím, že s nimi musíte žít dost dlouho na to, abyste je viděli a) opravdu naštvané b) opravdu smutné c) opravdu nemocné a d) opravdu do něčeho, co se vám nelíbí, a byli se všemi v pohodě. To může trvat různě dlouho, ale nemyslím si, že to můžeš nazývat skutečnou láskou, pokud jsi je všechny neviděl a nepřijal je s něčím menším než se soucit em.

"Také jakmile navštívíš vztahového terapeuta, může být více prostoru pro růst lásky. Nejsem si jistý, jestli se tomu dá opravdu říkat láska, dokud jste tím neprošli, a to si dělám legraci jen částečně!"

18. Nikdy to netrvalo méně než rok

"Nikdy mi to netrvalo méně než rok od chvíle, kdy jsem někoho poznala, obvykle spíš dva roky. Ale jednou jsem se zamiloval do kamarádky, se kterou jsem se znal 13 let, jindy do ženy, kterou jsem znal 16 let."

19. Co se stalo? Když padají tvé zdi

"Myslím, že to je doba, kdy si potřebuji zvyknout na jejich blízkost, naučit se je poznávat a povolit obranu. Mimochodem, nepřipadá mi to jako dobrovolný proces. Prostě se přistihnu, že se pomalu otevírám, čím víc se k ženám dostávám. A v určitém okamžiku si uvědomím, že jsem s ní spojen nepřehlédnutelným způsobem, a mohu bez pochybností říct: "Jsem zamilovaný."

20. U každého je to jiné, pokaždé jiné.

"U mě, u mého manžela, to bylo docela okamžité. Věděla jsem, že ho miluju, když jsem ho potkala, zamilovali jsme se do sebe okamžitě. Ale u přátel, které znám... trvalo nějakou dobu, než se rozehřáli k myšlence, že jsou do někoho "zamilovaní". Stejně snadno, jako se můžete zamilovat, se můžete i odmilovat."

21. "Víte, že se zamilujete? Okamžitě... tak nějak.

"Jsem ryba, takže se zamiluju a představuju si svůj život s někým během tří minut, co vidím jeho fotku v seznamovací aplikaci. Je to opravdová láska? Ne tak docela, ale něco na tom je."

22. "Víte, co je to láska? Jak dlouho trvá, než ucítíte, že se ve vás usadil pocit "zamilovanosti"

"Myslím, že mně osobně trvá, než na to přijdu, protože nedokážu rozlišit mezi zamilovaností a láskou. Ale řekla bych, že minimálně pár měsíců - možná rok."

23. Jen chvilka... ale má to háček.

Podle redaktorky Arii Gmitterové trvá "zamilovat se pár vteřin, zůstat v tom celý život."

24. "Zamilovat se je pro mě těžké. Poté, co poznáte jeho rodinu.

"Po dobrých třech měsících, kdy s danou osobou trávíte kvalitní čas, ji poznáte na hlubší úrovni, poznáte její nejhlubší tajemství a seznámíte se s její rodinou. Pak poznáte, že jste se zamilovali, až když si bez nich vlastně nedokážete představit svůj život."

Shrnutí

Při pohledu na existující údaje zůstává nemožné přijít s dokonalým vzorcem, který by vám umožnil přesně zjistit, jak dlouho trvá, než se zamilujete. Každá láska, stejně jako každý člověk, je jedinečná.

Láska není nějaká magická brána, která se náhle otevře a umožní vám projít, každá láska je jedinečná. Nevzhlédnete jen tak a nezjistíte, že jste dosáhli svého cíle.

Láska na první pohled pravděpodobně není skutečná láska, ale něco jiného. Zamilovanost je proces. Ve skutečnosti by mnozí lidé zašli tak daleko, že by řekli, že když je to opravdové, nikdy se do někoho nepřestanete zamilovávat. Pocity zamilovanosti jen rostou.

Jistě, při zjišťování, jak dlouho vám bude trvat, než se zamilujete, hraje roli několik faktorů. Patří mezi ně to, kolik kvalitního času spolu trávíte, jak jste vy i váš partner citově dostupní, vaše ochota k otevřenému a upřímnému dlouhodobému vztahu, vaše celková ochota zamilovat se a typ lásky, který hledáte nebo se s nímž jste ochotni spokojit.

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články