Jak dlouho trvá překonat rozchod: 3 měsíce a další časové osy

Foto: Unsplash

Jak dlouho trvá překonat rozchod: 3 měsíce a další časové osy

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Nejhorší jsou rozchody. V jednu chvíli jste šťastní a vzápětí nešťastní. Jak dlouho ale trvá, než se člověk z rozchodu dostane v reálném čase?"

Pokud právě procházíte rozchodem, mám pro vás pochopení. Určitě to není snadné období v životě nikoho. Pravděpodobně si kladete jednu velmi jednoduchou otázku - jak dlouho trvá, než se člověk z rozchodu dostane?

Jde o to, že na tuto otázku není jednoduché odpovědět, protože každý člověk je jiný. Záleží také na tom, jak dlouho jste spolu byli, co se stalo na konci, zda jste dotyčného milovali, nebo ne, a jak moc jste ho milovali.

Záleží také na tom, jak se v životě vyrovnáváte s nepřízní osudu, protože to vás vybaví nástroji pro zvládání citových rozrušení.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Když se s někým rozejdete, život se na nějakou dobu stane těžším. Ať už vztah procházel těžkým obdobím, nebo to bylo zcela nečekaně, konec vztahu vyžaduje čas na uzdravení. Truchlíte nad koncem něčeho, o čem jste doufali, že vydrží celý život.

Jak dlouho trvá, než se člověk z rozchodu normálně vzpamatuje?"

Naneštěstí neexistuje žádné magické číslo, ale mohu vám poskytnout několik obecných představ. Většina lidí tvrdí, že se začíná cítit lépe zhruba tři měsíce po rozchodu.

Ano, já vím, tři měsíce jsou dlouhá doba! Ale přece se nebudete tři měsíce cítit mizerně.

Po prvním týdnu nebo dvou začnete pomalu nabírat síly. To neznamená, že nebudete mít mírné recidivy, ale budete je schopni zvládnout, až budete znovu čelit budoucnosti.

Potvrdily to i studie. Jedna konkrétní studie vzala skupinu studentů, kteří někdy v posledních šesti měsících prošli rozchodem, a zjišťovala, jak dlouho trvá, než se člověk s rozchodem vyrovná. Studie ukázala, že 71 % účastníků začalo mít pocit, že by mohli uvažovat o dalším randění přibližně po 11 týdnech, což jsou asi tři měsíce.

Možná se ovšem divíte, proč je tak těžké překonat rozchod a proč to trvá tak dlouho. Zamyslete se nad tím - aby vztah fungoval, investujete do něj emocionálně a jste zcela zranitelní. Jdete do něj s nadějí, že vydrží, a pak se stane něco, co to všechno změní.

V některých ohledech se běh vašeho života trochu změnil. Možná to zní dramaticky, ale když se nad tím zamyslíte, je to pravda - přinejmenším pro váš romantický život.

Musíte také vzít v úvahu, co bylo příčinou rozchodu. Byla v tom nevěra? Byli jste to vy, kdo to ukončil, nebo oni? Strávili jste ke konci hodně času hádkami? Nikdo nepřejde od zamilovanosti k ukončení vztahu bezdůvodně, takže s rozchodem bude vždy spojena určitá míra nepříjemností.

Když se ptáte, jak dlouho trvá, než se člověk z rozchodu dostane, musíte myslet i na to. Pokud šlo o nevěru, musí si podvedená osoba vybudovat důvěru ve vztahy znovu. To nějakou dobu trvá.

Jak se vyrovnat s rozchodem

Existuje několik kroků, které vám pomohou vyrovnat se s rozchodem. Můžete přemýšlet o tom, že použijete časový plán nebo si dokonce vytvoříte plán, ale nakonec je obvykle lepší dát si čas, který potřebujete, a jít s proudem.

V jednu chvíli se můžete cítit dobře a v další se můžete cítit mizerně. Vytvářením plánu na sebe vyvíjíte tlak, a to právě teď nepotřebujete.

Měli byste také odhodit stranou všechny otázky o tom, jak dlouho trvá, než se člověk z rozchodu dostane. Každý člověk je jiný. Již zmíněné tři měsíce jsou průměr.

Možná se budete cítit lépe daleko dříve, nebo vám to může trvat déle. Nevytvářejte na sebe tlak tím, že se budete ptát, jak dlouho trvá překonat rozchod, a pak se rozčilovat, pokud to pro vás nebude ten správný časový rámec.

Podívejme se na několik kroků, které můžete podniknout, abyste si pomohli cítit se lépe.

Krok 1. Dovolte si cítit bolest

Je snadné se rozptýlit, ale pokud se chcete začít cítit lépe o něco dříve, dovolte si ji skutečně cítit. Ano, bude to bolet. Bude to spousta slz, vzpomínky, které se vám zničehonic vrátí, nevyřešený hněv a otázky "udělal jsem správnou věc?".

Tím vším byste si však měli projít, abyste se posunuli k dalšímu kroku. Buďte stateční a vězte, že se to zlepší.

Krok 2. Zablokujte všechny kontakty

V této fázi je nezbytné, abyste zablokovali všechny kontakty se svým bývalým, ať už tak učiníte dlouhodobě, nebo ne. V určitém okamžiku budete mít pocit, že jste udělali chybu, a budete ho chtít kontaktovat. To vám ale nepomůže.

Vztah skončil z nějakého důvodu a vy se musíte vyhnout tomu, abyste je kontaktovali. Zablokujte je, vymažte jejich číslo, udělejte cokoli, co je třeba, abyste se nemotali pořád dokola.

Krok 3. Soustřeďte se na sebe a spoléhejte na své přátele

Teď je čas obrátit pozornost dovnitř. Využijte své přátele jako podpůrnou síť, kterou chtějí být. V případě potřeby se vybrečte, vypovídejte nebo vykřičte, ale musíte se soustředit na to, co je pro vás nejlepší. To neznamená myslet na to, čím procházejí oni; to je jejich věc, ne vaše.

V této fázi se také může stát, že se začnete cítit o něco lépe, jenže pak se vám vybaví nějaká vzpomínka a vy se najednou zase budete cítit špatně. To je normální.

Krok 4. Poučení a uznání případné viny

Jakmile budete mít pocit, že své emoce lépe zvládáte, je čas uznat případnou vinu na vaší straně a poučit se ze vztahu. Nedělejte to však příliš brzy. Mohli byste se nakonec v procesu uzdravování poslat zpět. Jakmile budete mít pocit, že můžete ránu trochu vypíchnout, zkuste to.

Pokud jste za něco vinni, přijměte to, poučte se z toho a nechte to být. Pokud na vině nejste, co byste mohli příště udělat, abyste situaci zvládli lépe? Možná jste neudělali nic špatně, ale vždy se v tom dá najít nějaké ponaučení, pokud se v tom ponoříte dostatečně hluboko.

Krok 5. Stanovte si malé cíle, abyste si posílili sebevědomí

V tomto kroku byste měli začít trochu vidět světlo, i když vaše sebevědomí je stále pošramocené a pošramocené.

Když se lidé ptají, jak dlouho trvá překonat rozchod, měli by se ve skutečnosti ptát, jak dlouho trvá, než si znovu vybuduji sebevědomí a sebeúctu? Přesně to totiž rozchod poškozuje.

To si můžete vybudovat tak, že si stanovíte malé cíle, na kterých budete pracovat, a můžete to dělat každý den. Mohou být malé nebo velké. Čím více jich však dosáhnete, tím lépe se budete cítit.

Krok 6. Vrhněte se na zdraví a pohodu

Dalším skvělým způsobem, jak si vybudovat sebevědomí, je zcela se věnovat zdraví a pohodě. To je něco, co by se hodilo nám všem!

Stravujte se zdravě, více cvičte, vyzkoušejte mindfulness, věnujte se józe. V podstatě udělejte cokoli, co je třeba udělat z hlediska zdraví, abyste se cítili silnější a vyživovali svou mysl, tělo i duši. To je jediný nejlepší způsob, jak si z docela negativní situace vzít něco pozitivního.

Krok 7. Važte si toho, co znamená být svobodný

Být svobodný není tak špatné! Být svobodný má několik velkých výhod, včetně možnosti dělat si, co chcete, aniž byste museli do rovnice zahrnovat někoho dalšího, lovit hvězdy v posteli, aniž byste se museli stěhovat, být tak sobecký, jak se vám zlíbí, a vyrazit s přáteli do města za flirtem bez závazků!

Naučte se vážit si toho, že jste svobodní. Vnímejte ji jako ideální čas, kdy se můžete soustředit sami na sebe, aniž byste se kvůli tomu cítili sebeméně provinile.

Krok 8. Poplácejte se po zádech

Jakmile se budete cítit lépe, je čas se opravdu poplácat po zádech a ocenit, jak daleko jste došli. Rozchody jsou těžké bez ohledu na to, jak dlouho jste s danou osobou byli.

Špatný rozchod má moc zcela zničit vaši víru v lásku. Když budete dělat malé krůčky a dovolíte si, abyste se časem pomalu cítili lépe, uvidíte, že jedna špatná zkušenost se nerovná špatnému romantickému životu po zbytek vašich dnů.

Po těžkém rozchodu chce mnoho lidí tento proces uspěchat a ptá se, jak dlouho trvá, než se z rozchodu dostanete. Pravdou je, že u každého je to jiné. Ale díky každému z těchto kroků se toho dočkáte dříve, než si myslíte.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články