Jak se rozejít s někým, koho milujete: 18 kroků a co říct

Foto: Unsplash

Jak se rozejít s někým, koho milujete: 18 kroků a co říct

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Naučit se, jak se rozejít s někým, koho milujete, nebude nikdy snadné, ale to, že je to těžké, neznamená, že to není správné.

Ukončení vztahu je bolestivé, zvláště když ho stále milujete. Vědět, jak se rozejít s někým, koho `milujete, vám pomůže, ale bolesti vás to nezbaví.

Je to matoucí a ošemetné a nikdy nevíte, co říct nebo jak bude váš nastávající reagovat. Nechcete mu přece ublížit. A nechcete ublížit ani sobě, ale existuje důvod, proč se chcete rozejít s někým, koho milujete. Musíte si to neustále připomínat.

Snažte se nesoustředit na výmluvy, abyste spolu zůstali, když víte, že byste neměli.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Někdy není snadné udělat to, co je správné, ale to neznamená, že byste to měli déle odkládat. Zatněte zuby a naučte se, jak se rozejít s někým, koho milujete.

Rozchod s milovanou osobou

Rozchod s milovanou osobou je na nic. Stále vám na něm hluboce záleží, nechcete mu ublížit a nechcete ho ztratit.

Tento člověk je pro vás stále tak důležitý, ale být ve vztahu není správné a vy to víte. Ať už milujete někoho jiného, chcete něco jiného, víte, že vztah nemá budoucnost, nebo si prostě myslíte, že je čas jít dál, je těžké něco ukončit, když k němu stále něco cítíte.

Z důvodu těchto pocitů můžete otálet. Budete si užívat společné chvíle a možná je i přesvědčovat, že je vše skvělé, když víte, co je nevyhnutelné.

Dalším způsobem, jak se můžete vypořádat s rozchodem s někým, koho milujete, je odstup. Pokud se přestanete ozývat a budete působit odtažitě, bude to vypadat, že je od sebe odstrkujete. Část z vás má pocit, že bez konfrontace to bude snazší a méně bolestivé.

Naneštěstí to platí jen pro vás. Usnadňuješ si to tím, že pomalu ustupuješ a doufáš, že pochopí náznak. Pro ně je to kruté a neuctivé. Vy víte, že si zaslouží něco lepšího.

A když už jsme u toho, je také kruté začít se hádat v naději, že se s tebou rozejdou. Tohle nedělej. Nenuť je k tomu, abys nebyl ten špatný.

Všechny tyto způsoby jsou zbabělé, když se chcete rozejít s někým, koho milujete. Pamatujte si, že tuto osobu milujete. I když se s ní rozcházíte, zaslouží si slušnost, úctu a upřímnost.

Rizika špatného rozchodu

Když se s někým, koho milujete, rozejdete jako zbabělec, vždycky se to odrazí na obou stranách vztahu a dojde na vzlykavé telefonáty, udobřování a rozchody a na pořádnou spoustu slz.

Chcete to ukončit za co nejlepších podmínek a být povrchní a nečestní není způsob, jak toho dosáhnout. Chcete být upřímní. Pokud tomu tak nebude, budete litovat toho, jak jste vše ukončili. Budete na nich lpět a oni na vás.

Pro vás oba bude těžší jít dál, než by muselo být. Proč se rozcházet ve zlém, když to tak být nemusí?

Pokud opravdu chcete vědět, jak se rozejít s někým, koho milujete, musíte se držet dál od rychlých a snadných způsobů, protože nic takového neexistuje, když jde o lásku.

Než se rozejdete s někým, koho milujete

Když uvažujete o rozchodu, musíte si položit několik otázek, abyste pochopili vlastní myšlení. Musíte skutečně zvážit, proč to děláte, protože se vás na to budou ptát. Pokud si na tuto otázku nedokážete odpovědět sami, jak odpovíte vy jim?

Jste skutečně schopni zvládnout rozchod a dokážete zůstat pevní ve svém rozhodnutí? Tyto otázky vám to pomohou zjistit.

1. Jaký je váš názor na rozchod? Kdyby vás partner požádal o druhou šanci, co byste mu na to řekli?"

Ustupovali byste? Existuje nějaká šance? Mohl by říct něco, co by změnilo váš názor? Pokud jste přišli hledat tipy, jak se rozejít s někým, koho milujete, je pravděpodobné, že jste se s tím již potýkali a rozhodli se.

Dovolit jim, aby to teď změnili, jen oddálí nevyhnutelné a donutí vás oba projít tím vším znovu.

2. Myslíte si, že byste si to uprostřed rozhovoru rozmysleli?"

To se stává neustále mnoha z nás. V hloubi duše víte, že se musíte rozejít, a nevidíte v tom žádnou budoucnost, ale pokaždé, když tento rozhovor nadhodíte a váš nastávající se rozpláče nebo se rozruší, ztratíte nervy a nakonec se znovu usmíříte.

To je jasný příznak rozpadajícího se vztahu, a i když se rádi usmiřujete, vztah nemá budoucnost.

3. Proč se chcete rozejít?"

Tato otázka je pravděpodobně nejdůležitější. Chcete být upřímní sami k sobě i ke svému partnerovi. Chcete být svobodní? Máte pocit, že jste jeden druhého přerostli? Diskutovali jste o budoucnosti a jste přesvědčeni, že žádná budoucnost neexistuje, protože oba chcete něco jiného? Stále je milujete, ale změnila se tato láska? Chybí v ní důvěra?

Nevymýšlejte si nic. Buďte upřímní.

4. Proč jste to ještě neudělali?"

Co vás nutí váhat? Je to tím, že je stále milujete a bylo by jednodušší zůstat spolu, než se vrátit do světa randění? Byli byste osamělí? Bojíte se, že jim ublížíte? Co vás nutí to neudělat?

I když jim neřeknete, jak dlouho jste o rozchodu přemýšleli, měli byste znát odpověď na tuto otázku.

5. Jaký je váš názor na rozchod? Jste na svého partnera jen naštvaní?"

Jste si jisti, že se chcete rozejít? Nebo se chcete rozejít? Potřebujete čas odloučení, abyste se vypořádali s hádkou nebo něčím, co se stalo? Lze to vyřešit otevřenou a upřímnou komunikací?

Je pravděpodobné, že i když se opravdu chcete rozejít a je to správná věc, budete toho čas od času litovat, zejména během následujících týdnů. Ale to k rozchodu patří. Budete rozchodu skutečně litovat, nebo budete vztah oplakávat?

Pokud jste si na tyto otázky neodpověděli, nejste na rozchod s partnerem připraveni. Stále ho milujete, ať už se chcete rozejít, nebo ne, ale dokud si na tyto otázky neodpovíte, nejste připraveni. Buďte k sobě upřímní. Pokud máte odpovědi, nečekejte déle.

Jak se rozejít s někým, koho milujete

Pokud víte, že musíte vše ukončit, přestože svého partnera milujete, zde je návod, jak to udělat.

Nečekejte, že tyto kroky způsobí, že rozchod bude bolet méně na obou stranách. Možná budete oba plakat a bude se vám po sobě stýskat. Ale pokud se budete řídit těmito kroky, můžete si oba ušetřit mnoho slz, hněvu a dokonce i měsíce přemýšlení.

Takto se můžete rozejít s někým, koho milujete, s co nejmenší zpětnou vazbou.

1. Před rozchodem se partnerovi nevyhýbejte

Většina zamilovaných, kteří chtějí vztah ukončit, se snaží partnerovi vyhýbat a distancovat se od něj hloupými výmluvami. Pochopte, že váš partner si zaslouží vědět, co se vám honí hlavou, a má plné právo znát pravdu o vašich pocitech.

Můžete vyjádřit svůj názor, že nejste ve vztahu spokojeni, ale nikdy byste neměli ignorovat partnerovy telefonáty nebo se mu vyhýbat osobně.

Občas může jít jen o fázi nebo nedorozumění, které vytvořily všechny neshody. Je velmi snadné rozmazat hranice mezi chvilkovým nedorozuměním a vztahem bez budoucnosti. Než začnete vážně uvažovat o ukončení vztahu nebo o rozchodovém rozhovoru, dejte mu nějaký čas, abyste zjistili, zda oba dva dokážete svůj vztah zlepšit a aby fungoval jako první.

2. Připravte se

Když dojde na rozchod, nikdy nevíte, co můžete očekávat. Připravte se na pravdivost situace. Nezáleží na tom, zda jste s danou osobou měsíce nebo roky. Nevíte, jak bude reagovat.

Možná si myslíte, že je tak dobře znáte, ale pamatujte, že pravděpodobně nemají ani tušení, že to přijde. Uvědomte si to, než do toho půjdete. Tuto situaci nemůžete ovlivnit. Jediné, co můžete udělat, je vyjádřit se a naslouchat. Nemůžete změnit to, jak to cítí oni.

3. Nezapomeňte na důvody

Rádi se chytáme stébla a na všem hledáme ty dobré stránky, zejména pokud se to týká velké změny v našem životě. Nebojte se změn, zejména pokud se díky nim budete v dlouhodobém horizontu cítit lépe a šťastněji. Možná toho člověka stále milujete, ale zdravý a šťastný vztah vyžaduje víc než lásku.

Připomeňte si, proč to děláte. Když se s někým rozcházíte, je to pro vaše vlastní štěstí, a to je v pořádku. Připomeňte si, že si zasloužíte být šťastní. Dodá vám to sílu setrvat u svého rozhodnutí.

Pokud by to bylo snazší, sepište si seznam všech důvodů, proč se chcete s partnerem rozejít. Dodá vám to sílu setrvat u svého rozhodnutí, i když od vaší poslední hádky uplyne několik dní.

4. Uspořádejte rozhovor

Zavolejte partnerovi a řekněte mu, že si potřebujete o něčem důležitém promluvit. Rozhovor nijak nerozvíjejte, ale dejte najevo, že si chcete o vztahu promluvit. A udělejte to osobně. Mluvit po telefonu se zdá mnohem jednodušší, ale je to urážlivé pro vztah.

Již jste přiznali, že toho člověka stále milujete, takže si zaslouží alespoň tolik respektu. A tady je něco, co byste si měli zapamatovat - vyhněte se rozchodu v naprostém soukromí nebo na veřejnosti.

Rozchod v přeplněném prostoru může způsobit scénu, která vás oba zanechá nepříjemné a se spoustou nezodpovězených otázek. Na druhou stranu, pokud jste v naprostém soukromí, například u vás doma, hrozí, že se k sobě vrátíte díky chemii nebo intimitě. Rozchod s někým, koho milujete, je dost těžký i bez tohoto rizika.

Co z toho tedy vyplývá? Lavička v parku, procházka nebo venkovní restaurace jsou obvykle nejlepším místem pro klidný, nerušený rozhovor.

5. Neházejte obvinění

Rozchod může být jednostranný nebo oboustranný, ale není důvod, abyste házeli obvinění. Je to jednodušší způsob, jak jít rovnou k věci, ale neskončí to dobře ani to nevyžehlí vaše konflikty.

Je přirozené, že oba budete mít své názory, a oba máte právo na své vyhraněné názory, takže opravdu nemá smysl vytvářet zde konflikt nebo se snažit získat body tím, kdo za rozchod může.

I když se v poslední době necítíte výjimečně nebo nepoznali, co potřebujete, nebuďte krutí. Není to potřeba. Můžete být naštvaní, ale musíte pochopit, že je necháváte navždy odejít.

Ať už cítíte sebevětší vztek, nezapomínejte, že toto je poslední rozhovor, který jako pár vedete. Chtěli byste snad odejít z posledního rozloučení se vztekem a hořkostí?"

Sdělte jim, že máte pocit, že jste se od sebe odcizili a nevidíte, že byste se společně posunuli dál. Nemusíte útočit ani být zlí.

Být krutý během rozchodu jen ztěžuje, činí ho bolestnějším a je pod vaši úroveň.

6. Buďte upřímní

Pokud nevíte, jak se rozejít s někým, koho milujete, důvěřujte svému instinktu. Buďte upřímní. Dejte mu najevo, že s tím bojujete a nechcete mu ublížit, ale už jste se rozhodli. Nenechávejte to otevřené. Samozřejmě se sami cítíte nejistě, ale víte, že správné je vztah ukončit.

Může se to zdát kruté, ale snažte se být přímí. Možná jim budete chtít říct, že je stále milujete, ale v tuto chvíli to uleví spíše vaší bolesti než jejich. Buďte upřímní v tom, co chcete, aby nedošlo k nedorozumění.

7. Ukázka rozchodové konverzace

Pokud nevíte, jak se rozejít s někým, koho milujete, můžete použít prvních pár řádků této konverzace a zbytek bude následovat...

Vy:

Partner: Je tu něco, o čem jsem si už dlouho chtěl promluvit, ale nevěděl jsem, jak to nadhodit.

Partner:

Je tu něco, o čem jsem si už dlouho chtěl promluvit, ale nevěděl jsem, jak na to:

Vy: O co jde?

Partner: Promiň, ale myslím, že nejsem moc spokojený s tím, jak se věci v našem vztahu vyvíjejí.

Partner: Co? Cože? / WTF?! / To myslíš vážně? / Proč? / Co tím myslíš?

Ty: V posledních týdnech jsem o tom hodně přemýšlel a také jsme si promluvili o našich neshodách, ale nezdá se, že by se to zlepšilo. Ty neustálé konflikty nám oběma vlastně znepříjemňují a ztrpčují život. Možná, že tady není žádná cesta vpřed a my se s tím prostě musíme smířit. Možná jsme dokonalé individuality, ale nejsme pro sebe navzájem dokonalí.

Partner: Co tím chceš říct? / Kam tím míříš?

Ty: Myslím, že by bylo nejlepší, kdybychom se rozešli a šli každý svou cestou. Oba zřejmě nejsme v tomto vztahu šťastní, i když se máme rádi...

8. Vysvětlete důvody

Příklad rozchodového rozhovoru uvedený v předchozím kroku by určitě pomohl rozhovor zahájit, ale nestačí to. Pokud se opravdu chcete rozejít s tím, koho milujete, a ukončit ho z celého srdce, musíte se pustit do konkrétních detailů, na kterých záleží - ne do obvinění, ale do důvodů, proč se domníváte, že vztah nemá budoucnost.

Může to bolet, ale alespoň budete schopni partnerovi říct, co cítíte.

Vysvětlete skutečný důvod, proč chcete vztah ukončit, ale snažte se partnera nerozčilovat vytahováním ožehavých témat. Snažíte se rozejít s tím, koho milujete, a měli byste se to naučit dělat s grácií, aniž byste si vybírali chyby.

9. Odpovězte na jejich otázky

Pokud chcete skutečně vědět, jak se rozejít s tím, koho milujete, a ukončit to s plným srdcem, musíte pomoci partnerovi, aby se s tím také smířil.

Musíte být ochotni ho vyslechnout a odpovědět na jeho otázky. Pokud to uděláte, umožníte jim odejít alespoň s určitou mírou jasnosti a důstojnosti. Možná se budou snažit své jednání ospravedlnit, nebo vás dokonce požádají, abyste své rozhodnutí přehodnotili. Pomozte jim pochopit váš pohled na věc, ale neměli byste měnit názor jen proto, že vás o to prosí.

10. Poděkujte jim

Poté, co jste jim vše vysvětlili a vyslechli je, je čas popřát si navzájem vše nejlepší. I když jste stále uprostřed své bolesti a oni zase té své, je zde důležité chovat se na úrovni a s úctou.

Rozloučení v dobrém nebo co nejlepším vám umožní vzpomínat na vztah v klidu a bez zášti. Poděkujte jim za všechny hezké chvíle. Dejte jim najevo, že jste rádi, že jste je poznali, a oceňte, jaký váš vztah byl.

Možná pocítíte vlnu ohromující úlevy a zároveň bolestné uvědomění, že jste se právě rozešli s někým, koho jste milovali. Je normální, že cítíte rozporuplné emoce. Nemusíte se hned rozhodovat, zda chcete zůstat přáteli, nebo ne.

11. Dejte jim prostor

Neohlížejte se na ně. Snažte se neoslovovat jejich přátele, nepsat jim ani jim neposílat vtipné meme. Právě jste jim zlomili srdce a pravděpodobně i část svého vlastního. Nechte je truchlit.

Pokud jste se oba rozhodli, že se nebudete přátelit, nebo pokud jste se rozhodli, že se budete na sociálních sítích navzájem odfajfkovat nebo blokovat, držte se toho. Lajkování příspěvků nebo prohlížení jejich příběhů jim jen vysílá smíšené signály a nepomůže to ani jednomu z vás.

I když se nakonec chcete přátelit nebo běhat ve stejné partě, strávte alespoň několik měsíců odděleně bez jakéhokoli kontaktu, abyste si mohli pořádně zvyknout na život jeden bez druhého, než znovu navážete přátelství.

12. Neutěšujte se navzájem

Možná už víte, jak se rozejít s tím, koho milujete, ale stále existuje několik ošemetných otázek týkajících se posledního rozloučení. Máte se obejmout? Políbíte se navzájem? Mít naposledy sex?! *sex je obvykle velké ne!*

Vyhněte se poslednímu sexuálnímu sblížení, je to prostě zbytečné a může to vést k matoucím aférám nebo vztahům na dálku.

Ale pokud se chcete naposledy políbit, říkáme, že do toho jděte. Poslední polibek a vřelé objetí může působit divně a vyvolat vzpomínky na staré časy, ale může vám oběma pomoci pochopit konečnost situace, pokud jste oba opravdu připraveni nechat to být.

Je to jako smrt. Rozloučení s umírajícím člověkem vám vlastně může pomoci se s ním vnitřně vyrovnat. Zároveň však náhlé odloučení bez rozloučení ve vás vždy zanechá lítost. Samozřejmě by to bolelo tak jako tak, ale rozloučení vám dává pocit konečnosti.

Jakmile se s milencem rozejdete, odejděte s úsměvem a vřele se rozlučte. Oba dva jste možná hrozní jako pár, ale oba jste skvělí jednotlivci.

13. Závěrečné sbohem

Víte, jak se rozejít s někým, koho milujete. Bez ohledu na to, jak dobře to probíhalo nebo jak klidné to bylo, je to na nic. Nedá se to nijak obejít. Ztrátu tohoto vztahu budete oplakávat. Bude se vám stýskat. Možná si s nimi budete chtít psát nebo jezdit kolem jejich domu.

A pokud se vám někdy zasteskne po bývalém, vyhněte se tomu, abyste mu volali nebo psali. Nepomůže vám to a rozhodně to nepomůže vašemu partnerovi, se kterým jste vztah ukončili.

Záleží na tom, jak dlouho jste spolu byli, může to být opravdu nesnesitelné a upřímně řečeno, žádná z těchto věcí tuto bolest nezmírní. Možná vám oběma pomohou smířit se a najít klid o něco dříve, ale nenabývejte dojmu, že se můžete vyhnout bolesti z rozchodu s někým, koho milujete.

Teď, když jste pochopili kroky, jak se rozejít s někým, koho milujete, naučte se ukončit vztah s grácií a v klidu. Bude vás to bolet a zmást, ale oba byste měli žít raději šťastně jako jednotlivci než nešťastně jako pár.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články