Do Chorvatska nejen na pláž, aneb co navštívit v Chorvatsku?

Foto: Unsplash

Do Chorvatska nejen na pláž, aneb co navštívit v Chorvatsku?

12 divů Chorvatska, aneb "odmor u raju"

Chorvatsko je každoročně jednou z nejoblíbenějších destinací pro trávení dovolené. Jeho pobřeží je opravdu nádherné. Především kvůli němu tam každoročně jezdí miliony turistů. Velká část z nich je z Česka. Určitě znáte film Jiřího Vejdělka, který byl natočen podle předlohy od Michala Viewegha, a v němž herecky excelovali např. Bohumil Klepl a Eva Holubová. Ne nadarmo tuto báječnou letní komedii zmiňuji. Hlavní hrdinové v ní totiž jedou na zájezd právě do Chorvatska a diváci tak získávají možnost vidět krásy jeho pobřeží a uliček. Jenže problém je v tom, že turisté většinou znají v Chorvatsku právě jen ta pobřeží a další nádherná místa, včetně bohatých národních parků zůstávají stranou, což je velká škoda. Navíc na některých z těchto míst natáčel v šedesátých letech minulého století Harald Reinl svoji slavnou filmovou sérii o apačském náčelníku Vinnetouovi a jeho pokrevním bratru Old Shatterhandovi, natočenou podle předlohy neméně slavného spisovatele Karla Maye. Už jen tato série samotná je velkým lákadlem a důkazem, že i tato místa v Chorvatsku stojí za povšimnutí.

Chorvatsko otevřelo své hranice 1. dubna 2021. Pokud se chystáte právě tam, může vám náš článek posloužit jako inspirace, Najdete v něm 12 z nejkrásnějších destinací v Chorvatsku - od tajůplných pobřeží a opevněných citadel až po přírodní rezervace, které stojí za to prozkoumat.

1. Pohoří Biokovo

Přírodní park Biokovo, který je jedním z nejvyšších pobřežních pohoří ve Středozemním moři, má na dalmatském pobřeží pozoruhodný výhled na Jadran. V jihozápadní oblasti Biokova se nachází unikátní vyhlídka se skleněným chodníkem, tudíž se jedná o adrenalinový zážitek. Nejlepší čas na návštěvu je brzy ráno, to zdejší atmosféra bývá nejkouzelnější. Nezapomeňte si obout kvalitní turistickou obuv, pokud plánujete prozkoumávat trekové trasy, protože těch je tu plno.

2. NÁRODNÍ PARK DINARA

Dinara, která byla oficiálně vyhlášena národním parkem v únoru 2021, je jednou z přírodních rezervací Chorvatska. Krajina rozmanitá geologicky, ale divokou flórou a faunou se nachází v odlehlé oblasti Šibenicko-kninské župy hraničící s Bosnou. Je domovem řady rozmanitých druhů živočichů, a to díky řekám Krka a Cetina a jejich přítokům, stejně jako bažinám, hustým lesům a jeskyním. Návštěvníci zde mohou spatřit medvědy hnědé, vlky a rysy nebo některé z 15 druhů ohrožených ještěrek, hadů a obojživelníků, o nichž je známo, že park obývají. Nenechte si také ujít Glavaš, nádherně zbarvené skalní jezero, které je zdrojem řeky Cetiny.

3. Plitvická jezera

Zhruba 2 hodiny od Záhřebu se nachází tento skvostný národní park - jeden z nejstarších v zemi. Právem mu patří místo v seznamu světového dědictví UNESCO. Je tvořen šestnácti krystalickými jezery (skutečně tyrkysové barvy v důsledku usazenin sádry, měkkého síranového minerálu) obklopenými temně zeleným lesem a velkolepými vodopády. Cesty jsou dobře značené, což z něj dělá skvělý trekingový cíl. Pozor! V jezerech je přísně zakázáno plavat! Můžete zde také zažít ty nejlepší letecké pohledy na jezera z rozhledny Veliki Slap. Chorvatsko má osm památek UNESCO, přesto je toto jedno z mála, která není přístupná lodí.

4. Zlatni Rat, Brač

Tato pláž, která se díky své nápadné barvě a tvaru shora označuje jako Zlatý roh, se nachází na ostrově Brač v Dalmácii. Špička se neustále pohybuje – v důsledku větru, vln a mořského proudu - a věří se, že se každým rokem prodlužuje. Právě teď je vzdálena 2 kilometry od centra Bolu, nejbližší vesnice. Udělejte si výlet na horu Vidova Gora, která se tyčí nad pláží, a poté se ochlaďte v moři.

5. Rovinj

Toto malebné městečko na poloostrově na istrijském pobřeží příliš neznámé, ale ve srovnání s některými rušnými chorvatskými prázdninovými destinacemi se zdá být poněkud opomíjené. Rušný přístav je plný rybářů, člunů a sítí, které mu dodávají obraz jednoho z nejmalebnějších chorvatských městeček. Zastavte se na drink na kterékoli z venkovních teras a sledujte, jak místní děti skáčou do vody. Podívejte se do centra, abyste viděli středověké komíny, spleť úzkých uliček a nádherný barokní kostel sv. Eufemie na vrcholu kopce – vyjděte po schodech a získejte ty nejlepší výhledy na Jadran. Nejhezčí místa k pobytu jsou často umístěna v historických budovách, jako je bývalý biskupský palác ze 17. století, který je má také krásnou zahradu.

6. Národní park Severní Velebit

Zde je jedna z nejzachovalejších divočin v jihovýchodní Evropě. Národní park se rozprostírá na sever od největšího chorvatského pohoří Velebit, které se táhne paralelně s pobřežím. Je to začátek Premuzické stezky, jedné z nejúžasnějších procházek v zemi. Husté lesy a horské pastviny se skrývají za zubatými vrcholy hor a turisté mohou dokonce spatřit medvědy, vlky a rysy. Z vrcholů Alana a Zavižanu jsou nádherné výhledy na moře a nedaleká alpská botanická zahrada Velebit je skvělým místem, odkud můžete vyrazit na pěší stezku.

7. Mali Lošinj

Na konci dlouhé úzké zátoky na ostrově Lošinj na severu Jaderského moře je Mali Lošinj, město známé pro svůj velký přístav a krásnou promenádou. Relativně klidný ostrov Lošinj je poměrně malebný svými barevnými domy námořních kapitánů lemujících nábřeží, stejně jako úžasnými aromatickými zahradami a nabídkou wellness. Na vrcholu kopce je kostel z bílých cihel obklopený nápadnou černo-bíle vykachličkovanou terasou s výhledem na Kvarnerský záliv za ním. Město se rozkládá na dvou pobřežích a nachází se v nejužší části ostrova, což znamená, že výhledy na moře jsou ohromující v obou směrech. I bylinkám se zde daří - existuje 1200 různých odrůd - a vůně levandule, šalvěje a rozmarýnu bude následovat turisty po mnoha pěších trasách.

8. Dubrovník

Opevnění této terakotově barokní citadely z něj činí jedno z nejpozoruhodnějších měst v Evropě. Ale toto městečko se patrně nejvíce proslavilo díky natáčení televizního seriálu Hra o trůny. Starý přístav je střežen pevností sv. Jana. Jeho první věž byla postavena ve 14. století. Bránila město před nepříznivými mořskými podmínkami a před věčnou hrozbou útoku. V současnosti v pevnosti najdete dubrovnické námořní muzeum a akvárium.

9. Ostrovy Kornati

Na souostroví Kornati, které je tvořeno 140 ostrovy, nejsou stálí obyvatelé. Kvůli krasově-vápencovému terénu jsou tyto ostrovy pokryty trhlinami a jeskyněmi a nedostatek sladké vody znamená, že zde zbývá jen málo stromů. Jsiu zde k vidění skalnaté útesy a překvapivé skalní útvary. Skalnaté ostrůvky a nedotčené vody nejlépe prozkoumáte lodí na jednodenní exkurzi ze Zadaru, Šibeniku nebo Splitu.

10. Zadarské nábřeží

Toto romantické přímořské místo, bývalá pevnost Benátské republiky, je oblíbenou prázdninovou destinací. Toto opevněné městečko je známé ruinami Starého města, kde vedle náboženského umění z 8. století jsou známé také benátské brány a budovy. Ale v dnešní době zde existuje také moderní umění. Na krásném nábřeží Riva je Mořský varhany, na které hrají vlny tlačí vzduch do jeho potrubí. A kromě toho pomník Pozdrav slunci, který přidává městu na kráse díky vlnící se psychedelickou světelnou show poháněnou slunečním světlem.

11. Pláž Galebove Stijene, Pula

Pula je malé město na špičce istrijského poloostrova, které je nejvíce známé díky chráněnému přístavu a římským ruinám, včetně arény v Pule, ale také díky svým plážím. Pláž Galebove Stijene je jedním z nejoblíbenějších přírodních skokanských můstků v zemi. Samotné pobřeží je oblázkové, ale lidé mají tendenci zde spíše provozovat vodní sporty a dobrodružství; podvodní jeskyně, stejně jako jeskyně na povrchu, jsou ideální pro šnorchlaře.

12. Národní park Krka

Tento národní park, který se nachází podél toku řeky Krka, je známý svými sedmi vodopády. Nejdelší je Skradinski buk,ale nejširší a možná nejpozoruhodnější je Roski Slap složený z řady větví a ostrůvků, které dávají dohromady 23 metrů vysokou kaskáda. V parku se nachází také františkánský klášter na malém ostrově Visovac uprostřed řeky a několik starých ruin na vyšších místech.

Zdroje: Vlastní zdroj, www.cntraveller.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář