10 bolestivých fází zlomeného srdce a zármutku, kterými všichni procházíme po rozchodu

Foto: Unsplash

10 bolestivých fází zlomeného srdce a zármutku, kterými všichni procházíme po rozchodu

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Rozchody nejsou nikdy snadné. Pokud však pochopíte fáze zlomeného srdce, budete schopni jít dál a znovu najít lásku. Tady je návod, jak na to.

Pokud nakonec nestrávíte zbytek života se svou první láskou, je pravděpodobné, že zažijete jedno z největších životních trápení: vysilující osamělost po rozchodu a deset stádií zlomeného srdce, která jsou s ní spojena.

Rozchody za to rozhodně stojí, pokud se něco naučíte, že? Možná z rozchodu vyjdete jako silnější a moudřejší člověk na druhém konci, ale proces, jak se k němu dostanete, musí být nějaký vesmírný žert.

Stupně zlomeného srdce

Zdá se, že nezáleží na tom, jestli jste byli ve vztahu, nebo jste jen z dálky toužili po své lásce, zlomené srdce dostane to nejlepší z každého. Zdá se, že všichni se řídíme nejasným vzorcem zlomeného srdce, který nám vykresluje cestu rozchodem - od vzteku z pláče až po poustevnické sklony.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Cítíte se ztraceni v tom, kam se řadíte na měřiči zlomených srdcí? Nabízíme vám tabulku 10 fází zlomeného srdce.

1. Možná první: očekávání

Pokud jde o fáze zlomeného srdce, vaše první kolo může proběhnout jedním ze dvou způsobů. Vaší možnou první fází může být pouze očekávání.

Váš milenec hrál dlouhý podvod a vy jste jeho hru moudře prokoukli. Zachytili jste jejich nenápadné koulení očima, cítili jste, jak od vás ustupují, a zaznamenali jste pokaždé, když vám řekli, že se baví s přáteli, zatímco ve skutečnosti byli v klubu. Tenhle rozchod pro tebe možná nebyl překvapením, ale přesto to bolelo.

(nebo)

1. Možný první: šok

Rozchody nám přinášejí neuvěřitelnou bolest srdce. Někteří mají pocit, že truchlení nad rozchodem je z psychologického hlediska podobné truchlení nad smrtí. Ztráta je někdy tak přemáhající, že mysl nedokáže pochopit rozdíl. Obzvlášť těžké to může být, když konec vztahu nečekáme.

Pokud rozchod přišel jako blesk z čistého nebe, vaší první fází zlomeného srdce bude pravděpodobně šok; velký, fackovací šok. Prostě jste si žili svůj život, byli jste šťastní jako blechy a mysleli jste si, že mezi vámi dvěma je všechno v pořádku.

Nebylo žádné očekávání, žádná varovná znamení. Neměli jste možnost pomalu ustoupit nebo se pokusit situaci napravit. Místo toho vám člověk, na kterém vám záleží víc než na komkoli jiném, prostě řekl, že už vás nemiluje.

To je jedna z nejtěžších věcí, které se dají vydržet.

2. Zmatek

V této fázi zlomeného srdce si začnete klást spoustu otázek. Možná si budete říkat: "Co jsem udělal špatně?" nebo "Jak to, že jsem to nepředvídal?"

Zpočátku se budete chtít pokusit pochopit, co se stalo. Touha po poznání je velmi pohlcující a vaše racionální myšlenky a chování nemusí být v této chvíli příliš funkční.

Pravděpodobně se budete fixovat na věci, které váš bývalý řekl nebo udělal v různých obdobích a které podle vás odporují jeho touze po rozchodu. Někdy to bude dávat větší smysl než jindy. Jasno v důvodech rozchodu však obvykle trvá jen krátce a vy se opět vrátíte k otázkám.

Tento neustálý zmatek je pro většinu lidí obtížné zvládnout. Tento pocit však nakonec pomine. Časem si ujasníte, co bylo ve vztahu špatně, a poučíte se z toho.

Teď ale toužíte rozchod alespoň trochu pochopit. Myslíte si, že kdybyste věděli, proč vám dal kopačky, mohli byste začít žít dál. Nechat city odejít však může být ošemetné, zejména pokud se snažíte mít vše pod kontrolou.

V této fázi buďte k sobě laskaví. Každý se v určitém okamžiku rozchodu cítí zmateně. Potřebujete se jen znovu spojit se svými pocity, abyste se mohli soustředit na vztah sami se sebou, který je nejdůležitější.

3. Popírání aneb není konec... Ještě není konec!"

Popírání rozchodu není takový úlet, jako když rovnou popíráte, že už nejste pár. Spíš je to tak, že popíráš, že zůstanete rozešli.

Máte naději, že se k sobě vrátíte a navážete tam, kde jste skončili. Jednou se přece musíte usmířit, ne? Vždyť jste byli dokonalý pár!"

Možná během fáze popírání odložíte své zraněné pocity a budete se snažit sami sebe psychologicky přesvědčit, že tento rozchod je jen fází a že se k sobě brzy vrátíte.

PS: To vašemu psychickému stavu opravdu škodí. Ignorujete svůj smutek, když byste ve skutečnosti měli utápět svůj žal v půllitru mátové zmrzliny a sledovat Netflix s přáteli.

4. Smlouvání neboli přátelství s výhodami a další snahy o získání zpět

Smlouvání spočívá v tom, že uděláte cokoli, abyste získali svého bývalého zpět a zbavili své srdce bolesti, kterou momentálně cítíte.

Přísaháte, že budete lepší partner, chápavější, dostupnější, pozornější v posteli. Dokonce budete dělat tu věc, kterou mají rádi, s vibracemi a jazykem a...

Seznam by mohl pokračovat dál a dál. Cokoli můžete udělat nebo říct, abyste je přiměli k myšlence, že se k sobě vrátíte, zkusíte to. V této fázi se to hemží stalkingem na sociálních sítích.

Pokud doufáte, že se usmíříte, musíte se ujistit, že nechodí s jinými dívkami nebo že je stejně naštvaná jako vy a... Páni, opravdu si změnili status na nezadaní? Au.

Stát se "kamarádem s výhodami" tvého bývalého je často vyjednávacím trumfem, který ženy rády používají. Udělejte si obrovskou soucit "> laskavost : pokud váš bývalý nebyl tím nejlepším povalečem, jakého jste kdy měli, vynechejte tuto chybu, která čeká na to, až se stane.

Pokud jste si mysleli, že se vám během rozchodu roztříštilo srdce, stát se přítelem s výhodami vám exploduje do obličeje tak silně, že se ty roztříštěné střepy promění zpět v písek!

5. Vztek aneb fáze řevnivosti

Nejlepší přátelé se spojí - to je fáze řevnivosti zlomeného srdce! Během této fáze přejdete přes hranici ze smutného, zazděného zlomeného srdce do čistého nasraného pekla. Jste naštvaní. Jste unavení. Jste připraveni se rozkřičet.

Jak to mohl váš bývalý udělat? Copak nevidí, jaký jsi úlovek? Jak si mohou nevážit všeho, co jsi pro ně udělal? Tak dobrou hlavu, jakou jste jim dali vy, už nikdy nedostanou!"

Oproti výše uvedenému příkladu, kdy zjistíte, kdo jsou vaši skuteční přátelé, a přilnete k nim na celý život jako ke svému novému zdroji štěstí, můžete skončit tak, že budete nenávidět svět a všechno v něm - včetně svých přátel.

Můžete se rozzlobit natolik, že se vrhnete na ty, kteří vás mají nejraději. Možná se začnete chovat sebedestruktivně.

Tato fáze není hezká, ale je to součást procesu. Stát se naštvaným znamená, že jste si sundali růžové brýle. Znamená to, že se nyní staráte sami o sebe.

6. Smutek neboli utápění se v sobě

Howard Hughes na vás nemá. Jste hluboko ve fázi smutku. Právě teď se váš život skládá z nepřetržitého pláče a samotářského chování. Jste smutní ze všeho: z rozchodu, z toho, jak vypadáte, z toho, kam směřuje váš život, z veverky, která vám pořád hrabe na zahradě.

Tato fáze zlomeného srdce je neuvěřitelně těžká, ale také jedna z nejterapeutičtějších, jakmile skončí. Což, jen vás upozorňuji, může chvíli trvat.

Nedovolte si být poustevníkem příliš dlouho. Zapojte své přátele a dopřejte si příležitost se znovu zasmát, usmát a opít se zábavou. *To už jste pravděpodobně dlouho nezažili!!!* Restartujte svůj společenský kalendář, abyste se opět začali cítit jako skutečná lidská bytost.

7. Odraz aneb hledání lásky ve špatnou dobu

Někde mezi utápěním se a přijetím přichází odrazový vztah. Vztah je obecně považován za odskočení, pokud se do něj vrhnete brzy po rozchodu z vážného vztahu nebo v době, kdy jste smutní, utrápení, rozzlobení nebo obecně citově nedostupní.

Odskočení jsou obvykle chaotická a zahrnují spoustu zranění, ale to neznamená, že jsou bezcenná nebo špatná. Vzpomínáte si například na dny, kdy jste si mysleli, že už nikdy nebudete moci milovat? Že nestojí za to věnovat čas a úsilí poznávání drobných zvláštností a sexuálních návyků někoho jiného?"

Pokud vás odrazy k nikomu něco naučily, pak to, že opravdu máte potenciál navázat vztah s někým novým. A to nejlepší na tom je? Je to úžasný pocit.

8. Přijetí... Tak nějak?

Pokud přijetí znamená ignorovat svého bývalého a hledět mu dýkami do duše, když s ním máte tu nelibost sdílet stejnou společenskou scénu, pak ano, máte to úplně za sebou.

Ale vážně, k přijetí obvykle dojde, když to nejméně čekáte. Najednou uplyne den, kdy na svého bývalého ani nepomyslíte. Každé místo, jídlo, písnička nebo film, které vidíte, vám automaticky nepřipomíná úžasné chvíle, které jste spolu prožili.

Naopak, smířili jste se s rozchodem a začali jste jít dál. Chápete, proč vám to nevyšlo a proč je vám lépe bez sebe. Soustředíte se sami na sebe a učíte se žít život zaměřený na "já" místo na "my".

9. Víte, že rozchod je pro vás důležitý? Zamyšlení

Tato fáze zlomeného srdce je klidnější. Jakmile se přenesete přes první fáze, nastane čas, kdy budete muset o vztahu přemýšlet. Co se povedlo a co se pokazilo?

Tato fáze je velmi důležitá, protože pokud se nad vztahem nezamyslíte, můžete v dalším vztahu opakovat stejné chyby. Proveďte vnitřní reflexi a zjistěte, co jste udělali dobře a co špatně. Jak se můžete v budoucnu zlepšit?

Mnohdy je jedním z největších problémů ve vztahu nedostatečná komunikace nebo sexuální nesoulad.

Hádali jste se příliš často? Konflikty jsou ve vztahu přirozené, ale na tom, jak je zvládnete, záleží, jak úspěšný bude. Příliš mnoho nekonstruktivních hádek může být zkázou mnoha vztahů.

Sexuální problémy mohou být také hlavní součástí rozchodu. Možná jeden z vás chtěl sex mnohem častěji než ten druhý. Nebo jeden z vás byl více vanilkový a druhý byl výstřednější. Ať tak či onak, měl by existovat způsob, jak dosáhnout kompromisu.

10. Nechat jít

Toto je závěrečná fáze rozchodu. Možná se vám ani nebude zdát, že to zvládnete tak daleko, ale zvládnete. Každá další fáze, kterou jste prošli, vás dovede až sem - je to nevyhnutelné.

Když dosáhnete tohoto bodu, pochopíte, že všechna ta bolest, zmatky a chyby měly svůj důvod. Nyní se můžete na vztah dívat s láskou a vzpomínat na hezké chvíle.

Pokud ho odmítnete nechat odejít, může vás pronásledovat po zbytek života. Rozchody mohou být srdcervoucí a mohou vytvořit velmi hluboké rány. Vyrovnat se s někým je hodně těžká práce, ale musíte to udělat, abyste se mohli posunout ve svém životě dál.

Klíčem k uzdravení je přenést se přes bolest. Ukončení vztahu může být úžasnou příležitostí k růstu, pokud se rozhodnete s ním tak naložit.

Deset fází zlomeného srdce je nezapomenutelně bolestivých, ale také vás něco naučí. Stojíte za víc než jen za žebrání o něčí čas a náklonnost. Jste silní. A po tomto traumatu? Dokážete snést kulku, aniž byste se zachvěli.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články