Co se děje s tělem, když je srdce zlomené

Foto: Unsplash

Co se děje s tělem, když je srdce zlomené

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Klasická literatura a film představují řadu postav, které trpí "syndromem zlomeného srdce", kdy po smrti milované osoby trpí nemocí nebo dokonce smrtí. Většina lidí to však odmítá jako fiktivní trop, protože najít konkrétní příčinu smrti se zdálo být obtížné definovat.

Syndrom zlomeného srdce je však podle Americké kardiologické asociace (AHA) legitimním jevem a nazývá se "takotsubo kardiomyopatie". Věda naznačuje, že existuje souvislost mezi silnou emocionální reakcí na smutek, ztrátu nebo jiný stres a srdečním onemocněním - jinými slovy, vaše emocionální srdce může ovlivnit vaše doslova srdce.

Do nedávna odborníci přesně nevěděli, co syndrom zlomeného srdce způsobuje. Ve včera zveřejněné studii však vědci určili, jak se mozek podílí na vyvolání tohoto pocitu.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Příznaky zlomeného srdce
Syndrom zlomeného srdce může člověk zažít během emocionálně stres ující události. Může se jednat o úmrtí blízké osoby, rozchod, chvíle zneužívání nebo ztrátu zaměstnání, uvádí web zdravotnických zdrojů Mayo Clinic. Může se také objevit, když někdo prožívá pozitivní stres , jako je oslava s překvapením, svatba nebo výhra velké částky peněz.

Podle AHA dochází v okamžiku syndromu zlomeného srdce k dočasnému narušení normální čerpací funkce srdce v jedné jeho oblasti. Lidé se syndromem zlomeného srdce si často myslí, že mají infarkt. Všímají si příznaků, jako je dušnost a bolest na hrudi, které jsou pro infarkt charakteristické. Mohou si všimnout i dalších příznaků, jako je nepravidelný srdeční tep a kardiogenní šok, což je stav, kdy oslabené srdce nedokáže přečerpat dostatek krve.

Syndrom zlomeného srdce však není srdeční infarkt. Neprojevuje se ucpáním tepen a doba zotavení je rychlejší.

Spojitost s mozkem
Vědci ve studii publikované v časopise European Heart Journal zjistili, že mozek se podílí na vzniku syndromu zlomeného srdce. Zjistili, že oblasti mozku zodpovědné za emoce i procesy, jako je srdeční tep, dýchání a trávení, spolu u lidí, kteří trpí syndromem zlomeného srdce, nekomunikují stejně dobře jako u zdravých lidí.

Výzkumníci tvrdí, že ačkoli nemohou prokázat, že tyto snížené mozkové funkce jsou jednoznačnou příčinou syndromu, jejich výsledky ukazují, že se tyto změny v centrální nervové soustavě mohou podílet a že skutečně souvisejí se vznikem syndromu zlomeného srdce.

Zdroje:
https://www.heart.org/en/health-topics/cardiomyopathy/what-is-cardiomyopathy-in-adults/is-broken-heart-syndrome-real
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/broken-heart-syndrome/symptoms-causes/syc-20354617
https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Broken-heart-syndrome-may-originate-in-the-brain
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190304195238.htm

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články