Syndrom zlomeného srdce: Když se vaše srdce zlomí, doslova

Foto: gulu.cz

Syndrom zlomeného srdce: Když se vaše srdce zlomí, doslova

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Můžete zemřít na zlomené srdce - je to vědecký fakt - a mé srdce se zlomilo od prvního dne, kdy jsme se setkali. Cítím to teď, bolí mě to hluboko za hrudním košem, jako to dělá pokaždé, když jsme spolu, a porážím zoufalý rytmus: Miluj mě. Miluješ mě. Miluj mě," píše Abby McDonaldová v knize Getting Over Garrett Delaney.

Když přemýšlíme o zlomeném srdci, je to nejčastěji v abstraktních termínech. Možná, že obraz, který se objeví v mysli, když si myslíte na zlomené srdce, je ideografický symbol srdce s prasklou čárou, která prochází. Koneckonců, láska, přitažlivost, vášeň, to vše pochází z mozku, ne ze srdce, může říci realista ve vás. Takže, jak se může zlomit srdce, když utrpíte romantickou ztrátu?

Zlomené srdce však může vést ke skutečným srdečním následkům. Nejvýznamnější z nich je syndrom zlomeného srdce, známý také jako kardiomyopatie Takotsubo, který může udeřit v reakci na stres ující událost, jako je ztráta romantického spojení, což brání schopnosti vašeho srdce fungovat normálně, i když dočasně.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Existuje zavedené spojení mezi naším duševním a srdečním zdravím. Abychom tomu lépe porozuměli, podívejme se blíže na to, co je syndrom zlomeného srdce, co ho spouští a co lze udělat, abychom se z něj zotavili.

Chcete-li pochopit fyziologii syndromu zlomeného srdce, potřebujete mít jasno o změnách, ke kterým dochází ve vašem mozku a nervovém systému, když jste zamilovaní. Zamilovanost spouští skutečné chemické změny v těle.

Mozek a krevní oběh jsou zaplaveny hormony dobrého pocitu, jako je dopamin, který je hormonem odměny, a oxytocin, hormon lásky. Právě tyto hormony jsou zodpovědné za všechny ty teplé pocity, které zažíváte, zejména během líbánkové fáze vztahu. Díky nim jste také více orientovaní na cíl, motivovaní a vášniví.

Ve skutečnosti několik experimentů zahrnujících MRI skeny prokázalo, že Caudate Nucleus - část mozku spojená s emocemi, romantickou interakcí, odměnou a motivací, mimo jiné - se rozsvítí v živých barvách, když jsou lidé zamilovaní. Stručně řečeno, být zamilovaný je podobný druhu vysokého, který je obohacující i uklidňující. Zlomené srdce, na druhé straně, způsobuje úplné zvrácení tohoto stavu dobrého pocitu. Když romantické spojení skončí, dochází k vyčerpání těchto hormonů.

Ať už je konec vztahu náhlý nebo postupný, změny, kterými vaše tělo prochází, zůstávají stejné. Jediný rozdíl je v tom, že pokud jste neviděli rozchod přicházet nebo váš partner odchází bez jakéhokoli vysvětlení, toto vyčerpání dopaminu a oxytocinu bude také náhlé. Zatímco pokud se vztah nějakou dobu vleče a vy jste věděli, že rozchod je nevyhnutelný ,dopad je postupnější. V obou případech je zlomené srdce traumatickým zážitkem a jako s takovým se s ním musí zacházet.

Trauma zlomeného srdce

Když hormony dobrého pocitu v krevním řečišti vyčerpávají - ať už náhle nebo postupně - tělo indukuje stres ový hormon, kortizol, aby se vyrovnal. To posílá nervový systém do stavu, který spouští reakci na boj nebo útěk.

Bojová reakce je tam, kde chcete zůstat a čelit okolnostem, které mohou vyvolat emoce, jako je hněv a úzkost. Reakce vám říká, abyste utekli, a můžete hledat útěchu v rozptýlení, jako je kouření, cigarety, drogy abyste stimulovali stejné reakce v mozku jako zamilovanost.

Případně můžete přistát ve stavu mrazu, kde se naplníte a vůbec se nezabýváte emocemi. Ať už je vaše instinktivní reakce na bolest zlomeného srdce jakákoli, tělo udržuje sekreci kortizolu, aby zvládlo stav, ve kterém se nacházíte.

Tato hormonální nerovnováha v těle může vést ke skutečné fyzické bolesti a nepohodlí. Možná jste slyšeli lidi, kteří se potýkají s rozchodem, říkat: "Cítím bodavou bolest v srdci." Nebo "V mé hrudi je neustálá tíha." Nebo" Mám v žaludku tuhle věčnou jámu a mám pocit, že nemůžu dýchat."

Zatímco o nich často přemýšlíme jako o metaforických vysvětleních tohoto pocitu prázdnoty po zlomeném srdci, mohou skutečně zažívat toto fyzické nepohodlí.

Co způsobuje syndrom zlomeného srdce?

Nepřetržitý zesílený přísun kortizolu v krevním řečišti může vést k vnitřnímu zánětu. V některých případech může být tento zánět tak závažný, že může způsobit, že levá komora srdce ztuhne a dočasně paralyzuje.

Toto je známé jako syndrom zlomeného srdce nebo takotsubo kardiomyopatie. Ve své nejextrémnější formě může napodobovat příznaky srdečního záchvatu, jako je náhlá a silná bolest na hrudi, dušnost a nevolnost.

Jak děsivé to může znít, příznaky syndromu zlomeného srdce obvykle po určité době ustupují samy o sobě a stav je léčitelný. Většina lidí, kteří jsou jím postiženi, se plně zotaví. V případě potřeby lze tento stav zvládnout krátkodobými léky.

Proč někteří lidé cítí zlomené srdce hlouběji?

Syndrom zlomeného srdce je považován za vzácný stav. Podle Clevelandské kliniky se asi 2% lidí, kteří hledají lékařskou pomoc při podezření na srdeční záchvaty, trpí tímto stavem. Jak již bylo řečeno, nemusí to být realistický odhad počtu případů, protože syndrom zlomeného srdce často zůstává nezjištěn.

Dokonce i když trpíte, nemusí to nutně eskalovat do bodu, kdy máte pocit, že máte infarkt. Statistiky stranou, je prokázaným faktem, že zlomené srdce je pro některé lidi těžší než pro jiné. Proč tomu tak je?

Odpověď spočívá v ACE – Adverse Childhood Experiences. Zkušenosti z dětství ovlivňují vaše dospělé vztahy, stejně jako mechanismy zvládání. Vystavení násilí, zneužívání a emocionálnímu zanedbávání, opuštění rodičů a dysfunkci domácnosti během formativních let nesmírně připraví mozek na podobná traumata i v budoucnu.

Takže emocionálně stres ující situace, jako je zlomené srdce, může vést ke zvýšené stres ové reakci v těle, což způsobuje, že bolest zlomeného srdce zažíváte intenzivněji.

Správný způsob, jak se vypořádat se zlomeným srdcem

Následky zlomeného srdce nejsou pro nikoho nikdy snadné. Je nezbytné zpracovat své emoce správným způsobem, abyste zabránili eskalaci věcí do té míry, že skončíte s doslova zlomeným srdcem a také abyste byli schopni v budoucnu vytvořit holistické spojení. Takto:

Rmoutit: Zacházejte se zlomeným srdcem jako se skutečným zármutkem a nesnažte se zneplatnit své vlastní pocity nebo je stlačit dolů. Hledání úniku při zneužívání alkoholu nebo návykových látek a flirtování může poskytnout dočasnou úlevu od bolesti zlomeného srdce, ale pokud to nebude řešeno správným způsobem, nebudete se z toho moci zotavit

Uznejte emoce: Zlomené srdce může vyvolat spoustu nepříjemných emocí. Je důležité je uznat. Mluvte o tom, jak se cítíte s někým, nejlépe s odborníkem na duševní zdraví. Naučte se sedět se svými emocemi, bez ohledu na to, jak znepokojující, spíše než se je snažit ignorovat

Pozorovat se: Emocionálně stres ující událost, jako je rozchod nebo rozvod, může být přeměněna na léčivý okamžik. Napojte se na své emoce a introspekci, proč se cítíte takoví, jací jste. Existují nějaké další nevyřešené problémy nebo minulá traumata, která tento zlomený srdce může přinést? Prozkoumejte, co ještě potřebuje léčení a pracujte na těchto problémech, než se posunete dál. To vám umožní vstoupit do dalšího vztahu jako zdravější verze sebe sama a ne jako někdo, kdo potřebuje zatěžovat svého partnera svou emocionální žlučí

A co je nejdůležitější, pokud zaznamenáte příznaky, jako je dušnost a bolest na hrudi, jděte na pohotovost a vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud je to způsobeno syndromem zlomeného srdce, s největší pravděpodobností příznaky ustoupí během 10-15 minut po vynoření, ale je vhodné získat potřebnou lékařskou pomoc. Může existovat mnoho srdečních stavů, včetně srdečního záchvatu, které mohou vést k podobným příznakům. Jako laik nemáte žádný způsob, jak zjistit, co může být základní příčinou, takže to nenechávejte náhodě

Podobné články