Jak nám kočky projevují svou lásku? A jak jste na tom vy s tou vaší?

Foto: gulu.cz

Jak nám kočky projevují svou lásku? A jak jste na tom vy s tou vaší?

Miluje vás vaše kočka? Zde máte jednoduché rady, díky kterým to snadno poznáte

 

Každý majitel kočky zná pocit odmítnutí od kočky až příliš dobře. Možná jste se natáhli, abyste své kočce pohladili hlavu nebo ji poškrábali na bríšku. Ale vaše kočka odmítá vaši lásku a odbíhá, aby se posadila vedle do křesla nebo následovala někoho jiného do koupelny. Jak potom můžete vědět, zda vás vaše kočka skutečně miluje? Cítí vůbec kočky lásku tak, jak si představujeme?

Pouto kočka-člověk je mlhavé a složité na rozluštění, ale ne nemožné. Láska je otázkou vztahů nejen mezi lidmi, ale i mezi lidmi a zvířaty.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

„Láska je velmi komplexní pojem, který není snadné kvantifikovat – dokonce ani u lidí,“ říká Kristyn Vitale. Vitale je výzkumnice koček a odborná asistentka v oblasti zdraví a chování zvířat na Unity College v Mainu.

 

Milují nás naše kočky?

Zvířata i lidé však sdílejí širokou škálu emocí. Způsob, jakým kočka vyjadřuje lásku, se nemusí příliš lišit od toho lidského.

"Co víme, je, že i jiné druhy, kromě lidí, sdílejí hodně, ne-li všechny, stejné emoce jako my," tvrdí Katherine Pankratz, certifikovaná veterinární lékařka na Animal Behavior Clinic v Portlandu.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

 

Jak kočky projevují lásku?

Než pochopíme, zda kočky mohou milovat, musíme si vytvořit základní představu o tom, jak může láska projevovaná kočkou k člověku vypadat.

Pankratz popisuje určité „přidružené chování“, které zvířata používají k vytváření vazeb s jinými zvířaty – a někdy také s lidmi. Kočky vykazují určité „příbuzné“ nebo chování naznačující pozitivní pocity vůči jinému zvířeti nebo dokonce člověku.

Některé běžné příklady kočičího afiliativního chování jsou:

• šťouchání packami nebo tření hlavou o vás (nejčastěji o vaši bradu)

• Doteky čumáčku o váš nos (způsob, jakým kočky dávají polibky) nebo o jinou část obličeje

• Spánek v těsném kontaktu s vámi

• Paralelní chůze vedle vás (někdy, když stojíte, si kočka kolem vaší nohy omotá ocas)

• Olizuje vás (včetně vlasů)

Tato gesta jsou jasným důkazem toho, že je vám vaše kočička velmi nskloněna. Pokud splňuje alespoň půlku z výše zmíněných gest, máte vyhráno.

V rámci bezpečného základního efektu kočka využívá svého majitele jako zdroj pohodlí a bezpečí. Když majitel odejde, kočka se trápí a nechce prozkoumávat své okolí. Když se však majitel vrátí, kočka „pozdraví svého majitele a cítí se bezpečně“, říká Vitale.

Mohou kočky projevovat bezpodmínečnou lásku?

I když si myslíme, že nás naše kočky milují, je tato náklonnost stále podmíněná – závisí na tom, zda je krmíme, zajišťujeme jejich základní potřeby a obecně se o ně staráme?

Jestliže jeden aspekt bezpodmínečné lásky znamená snášet tvrdé zacházení nebo špatné návyky milovaného člověka, pak je méně pravděpodobné, že kočky budou takové lásky schopné. Tímto se kočky svých chováním velice liší od psů, kteří jsou ke svým páníčkům velmi loajální i přes tvrdé zacházení.

 

Je kočičí láska podmíněná nebo omezená očekáváním?

Kočky jsou velmi citlivé na tresty od svých majitelů a zdá se, že trest nebo tvrdé zacházení s větší pravděpodobností poškodí pouto mezi člověkem a kočkou, proto, když už musíte kočku za něco potrestat, není dobré na ni vztáhnout ruku! Nejlepším řešením, jak ji potrestat, je okřiknout ji. Naučte ji slovíčko, o kterém bude vědět, že když jím ji okřiknete, bude vědět, že udělala něco špatně (např. když vám vadí, že vaše kočka skáče na jídelní stůl, mírně zvyšte hlas a řekněte „dolů“ atd.).

 

Jak se vaše kočka dozví, že ji milujete?

Je těžké na to odpovědět, ale vědci už začali tento hlavolam řeši.

Například studie z roku 2016 publikovaná v časopise Animal Cognition se pokusila pochopit, jak dobře kočky dokážou rozlišovat lidské emoce. Kočkám byly prezentovány různé výrazy obličeje – včetně štěstí a hněvu – a také pozitivní a negativní rozhovory mezi jejich majitelem a neznámým výzkumníkem.

Domácí kočky byly jen mírně citlivé na emoce, zvláště když je projevoval jejich majitel, což naznačuje, že historie lidské interakce sama o sobě nemusí stačit k tomu, aby takové schopnosti u domácích koček formovala.

Pokud si myslíte, že vaše kočka dokáže vycítit každý váš emocionální rozmar, tato zpráva může být skličující, ale stále je tu určitá naděje. Existuje určitý výzkum připoutání koček k lidem. Ten ukazuje, že kočky vykazují mnoho z výše uvedených příznaků ve spojení se svými majiteli, ale ne s cizími lidmi.

Můžeme tedy alespoň říci, že kočky vykazují známky připoutanosti zaměřené na svého majitele a vytvářejí si pouta připoutanosti k němu. Pokud kočku vlastní celá domácnost, kočka si obvykle vybere jen jednoho člověka, kterému svou náklonnost projevuje úplně nejvíce.

 

Jsou některé kočky více milující než jiné?

Jednotlivé kočky, stejně jako lidé, mohou mít své vlastní jazyky lásky.

„Naše životy ovlivnily různé věci. Ani jeden z nás nemusí být více či méně milující – jen to můžeme vyjádřit jinak to samé platí i u koček“, tvrdí Pankratz

V podstatě to, zda je vaše kočka emocionálně expresivní nebo ne, může záviset na jejím typu osobnosti. Existuje spousta důkazů o kočičích osobnostních odlišnostech, které ukazují širokou škálu jednotlivých rozdílů.

Předpokládá se, že zde může být také genetická složka: některé kočky mohou být méně „inbrední“, a proto mají širší genetickou rozmanitost, což může vést k odlišnému emocionálnímu chování. Avšak nemůžeme zobecnit, zda bude kočka více milující na základě plemene. Rozdíl tak bude jednoduše mezi jednotlivci. Některé kočky jsou prostě láskyplnější než jiné.

 

Jsou psi více milující než kočky?

Psi se mohou zdát výraznější, pokud jde o jejich emoce, ale je to tak jen proto, že se socializují jiným způsobem než kočky.

Kočky se „přizpůsobily sociální struktuře, která je flexibilnější“, říká Pankratz. Mohou být občas společenské, tak velmi nezávislé.

Vitaleové studie z roku 2019 však ukázala, že zhruba 65 % koček v USA se ke svému páníčkovi citově připoutává. Tyto míry vazby odrážejí ty, které byly zjištěny v podobných studiích na psech.

Stále existují klíčové rozdíly mezi psy a kočkami, především kvůli různým způsobům, jakými lidé uměle množí psy ve srovnání s kočkami. To znamená, že kočky zůstávají o něco blíže svému divokému předkovi než psi.

 

Závěr

Doufám, že vám článek pomohl a věřím, že vám přinesl mnoho nových informací. Kočky jsou složitá stvoření, ale pokud se jim dostanete pod kůži, nebudete litovat!

Na úplný závěr přidávám video, z kterého láska koček ke svým majitelům přímo číší.

 

https://www.youtube.com/watch?v=QnujbTrtsQo

 

Zdroje: www.inverse.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: