Jak obnovit důvěru po nevěře: 11 věcí, které bývalý nevěrník musí udělat

Foto: Unsplash

Jak obnovit důvěru po nevěře: 11 věcí, které bývalý nevěrník musí udělat

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Podvádění může vztah zničit, ale bolest můžete vyléčit a napravit. Naučte se, jak obnovit důvěru po nevěře a lhaní a napravit škody.

Pokud se zeptáte člověka, co by udělal, kdyby ho partner podvedl, většina řekne, že by odešel. Když se vám to však skutečně stane, je možné, že to budete cítit jinak. Podvádění je srdcervoucí a zničující, ale nemusí to být úplná tečka, pokud jste oba ochotni pracovat na nápravě škod. Můžete se naučit, jak obnovit důvěru po nevěře a lži, ale nečekejte, že to bude snadné.

Ačkoli se mnoho párů rozhodne kvůli nevěře ukončit vztah nebo dokonce manželství, stále existuje mnoho těch, kteří se snaží pokračovat a nakonec mají vztah silnější než kdykoli předtím.

Co váš vztah nezabije, ho koneckonců může posílit.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Přestože upřímně doufáme, že takovou situaci nikdy nebudete muset řešit, těm, kteří ji řešit budou, tyto tipy, jak obnovit důvěru po nevěře a lhaní, dodají naději, že se můžete vrátit do dobrých časů, nebo že ještě lepší časy přijdou.

V první řadě vězte, že musíte převzít odpovědnost

Nejdůležitější je uvědomit si, že jste podváděli a zradili jste svého partnera. To znamená, že cesta, která vás čeká, bude hrbolatá, plná nejistoty a vy si nemůžete být jisti, zda vztah přežije, nebo ne.

Abyste měli šanci přijít na to, jak obnovit důvěru po nevěře a lži, musíte přiznat vinu. Udělali jste to vy. Vystavili jste svého partnera této bolesti.

Přijměte odpovědnost a vězte, že abyste mu dali šanci, že vám bude ještě někdy důvěřovat, musíte mu umožnit, aby se s touto bolestí vyrovnal. Občas se budete cítit hrozně, ale upřímně řečeno, co jste čekali?

Pochopte, že se váš partner cítí hůř. Je snadné být naštvaný nebo frustrovaný, že prostě nepřijme vaši omluvu a nejde dál, ale dokázali byste to, kdyby se karta obrátila? Pravděpodobně ne.

Bude to chvíli trvat a budete muset být dostatečně silní, abyste převzali plnou odpovědnost za vše, co se od této chvíle stane.

Jak obnovit důvěru poté, co jste podvedli svého partnera

Pokud chcete důvěru ve vztahu nebo manželství znovu vybudovat, zde jsou hlavní věci, na které byste se měli připravit. Bude to vyžadovat čas a odhodlání, ale vše, co stojí za to udržet, za tu námahu rozhodně stojí, že?

1. Vždycky se snažte, abyste si mohli důvěřovat. Ukončete nevěru úplně a dokažte to svému partnerovi

Ne, nesjednávejte si schůzku, na které budete vy, osoba, se kterou jste ji podvedli, a váš partner. Tím si koledujete jen o problémy! Místo toho to udělejte prostřednictvím telefonu, textových zpráv, sociálních sítí nebo e-mailu. Jen se ujistěte, že osoba, se kterou jste podváděli, dostane zprávu o tom, že chcete vše ukončit, a také o všech kontaktech, a že můžete své drahé polovičce poskytnout důkaz.

Toto může být nejtěžší a nejtrapnější překážka, která rve srdce. Ale ujištění, že váš partner ví, jak jste to ukončili, pomůže uklidnit jeho mysl v případě, že stále přetrvávají pochybnosti, že k nevěře stále dochází.

Samozřejmostí je, že byste také měli zablokovat veškeré kontakty s touto osobou a opět to být schopni partnerovi doložit.

2. Jasně přiznejte svou chybu

Neházejte vinu na třetí osobu a rozhodně ji nesvádějte na svého partnera! Nevěra je vědomé rozhodnutí, které jste si zvolili. Poté, co se svému *možná nevnímavému* partnerovi omluvíte, řekněte mu o tom, proč jste se pro nevěru vůbec rozhodli.

Snažte se z ní neobviňovat ani vnější vlivy, jako je alkohol nebo popichování ze strany přátel. Místo toho partnerovi sdělte, co se vám honilo hlavou, že jste se takového činu zrady dopustili.

Možná jste se cítili být bráni jako samozřejmost. Nebo jste si jen chtěli zvýšit ego. Možná se jen špatně ovládáte. Ať už je to cokoli, ujistěte se, že důvod je skutečný a že jste upřímní.

3. Dovolte partnerovi, aby to ventiloval

Když se snažíte obnovit důvěru po nevěře, musíte mít na paměti, že váš partner má plné právo být naštvaný.

Ale když dá průchod své frustraci, hněvu, slzám a obviňování, snažte se být co nejtrpělivější. Vězte, že je to důsledek vašeho jednání a že to prostě musíte přijmout, protože jste je zradili.

Nikdy nedovolte, aby se vaše vlastní frustrace nebo hněv na vás samé přelily a přenesly na vašeho partnera. Křičet na něj, že je naštvaný, protože ho podvádíte, tady nepomůže.

4. Na všechny otázky odpovídejte otevřeně a upřímně

Na otázky svého protějšku odpovídejte upřímně, bez ohledu na to, jak moc se za to, co jste udělali, stydíte. Svého partnera jste během aféry drželi v nevědomosti, takže to může být jeho způsob, jak si osvětlit chvíle, kdy jste lhali o tom, kde se nacházíte.

Čím více toho váš partner ví o špinavých detailech, tím méně se jeho představivost ujímá vyplňování prázdných míst a vytváření dojmu, že věci jsou horší, než ve skutečnosti jsou.

5. Jaké jsou vaše plány? Zasypávejte svého nápadníka pozorností a náklonností

Podvádění spočívá v tom, že vašeho partnera bolí, že jste věnovali pozornost jiné osobě, ačkoli to mělo být výhradně mezi vámi dvěma.

Je pravděpodobné, že během nevěry byl váš partner ochuzen o vaši náklonnost. To je ideální okamžik k tomu, abyste si to vynahradili.

Udělejte něco navíc, dvořte se mu květinami nebo si ho získejte snídaní do postele. Pamatujte, že se učíte, jak obnovit důvěru po nevěře a lži, ale náklonnost je také důležitá.

Jenom si ani na vteřinu nemyslete, že tato velká gesta budou stačit k tomu, abyste se z toho dostali. Buďte upřímní a vězte, že to prostě pomáhá, ale nic neřeší. Samozřejmě, že se vám partner může zpočátku posmívat, že jste mimořádně milí, nebo vás obviní, že "předstíráte náklonnost", protože jste ho podvedli. Tomu se nevyhnete, ale jediné, co můžete pro tuto chvíli udělat, je dát partnerovi najevo, že je vám to upřímně líto a že jste ochotni vynaložit úsilí na záchranu vztahu.

6. Buď otevřený ohledně svého pobytu

Může se zdát, že tohle je něco, co byste dostali od vlezlého partnera. Ale oba pracujete na obnově vztahu s narušenou důvěrou.

Dáte-li své drahé polovičce vědět, kde se nacházíte, umožníte jí, aby vás sledovala a cítila se uklidněná. Jistě, bude to trochu nepříjemné a můžete mít pocit, že jste pod dohledem. Ale zase je to důsledek. Naučit se obnovit důvěru po podvádění a lhaní vyžaduje z vaší strany trochu oběti. Ale na to jste měli myslet předtím, než jste podváděli, ne?"

Toto také slouží k uklidnění partnerovy mysli, že děláte jen běžné věci, i když nejste sledováni.

Přidejte něco navíc, například: "Ahoj, zlato. Právě jsem přišel do kanceláře. Mám tě ráda." Nebo: "Právě nakupuji na obvyklém místě. Myslím na tebe." Udělat to prostřednictvím telefonního hovoru je také lepší než to udělat prostřednictvím textové zprávy. Upřímné a láskyplné, ale přitom informativní jsou to, oč vám jde.

Ale jak dlouho by to mělo trvat? Nějakou dobu, ale ne navždy. V určitém okamžiku musí důvěra převzít vládu, ale to, zda se k tomuto bodu obnovení důvěry ještě někdy dostanete, závisí na procesu, kterým právě procházíte.

7. Pokud potřebují prostor, dejte jim ho

Může se stát, že váš partner prostě potřebuje trochu prostoru, aby si mohl vše v hlavě probrat. V takovém případě mu ho prostě musíte poskytnout.

Pravděpodobně se budete chtít držet po jeho boku, abyste se ujistili, že se vás nechystá opustit, ale to nebude fungovat. Musíte je nechat, aby si na všechno přišli sami, a být jim k dispozici, až vás budou potřebovat.

Naučení, jak obnovit důvěru po nevěře a lži, znamená, že možná budou muset o věcech přemýšlet a rozhodnout se, co dělat. To může jít vaším směrem, ale také nemusí. Ale to není vaše volba, kterou teď musíte učinit, je to jejich volba. Dejte jim prostor, pokud o něj požádají, ale buďte tam, pokud se ozvou.

8. Pomalu se snažte obnovit svůj emocionální a fyzický vztah

Představte si, že začínáte od nuly a namlouváte si partnera, aby se do vás znovu zamiloval. Samotný fakt, že je ochotný věci řešit, vypovídá o tom, že láska je zde, i když důvěra může potřebovat trochu práce. A stejně jako na začátku vašeho vztahu může náklonnost, důkaz vaší upřímnosti a lásky vést k důvěře, i když je to až napodruhé.

Dělejte drobnosti, kterými jste si je získali na začátku, jako jsou dlouhé rozhovory, překvapivé návštěvy nebo jen celková ohleduplnost. Rozesmějte svého partnera, využijte své kuchařské dovednosti, abyste se mu znovu dvořili. Pak, pokud se s vámi partner opět sžije, přejděte k fyzicky náročnějším věcem.

V žádném případě není vaším cílem, aby to vypadalo, že začínáte s čistým štítem. Ale celý váš vztah prošel obrovskou, i když bolestivou změnou. Nastal čas, abyste se zvedli a napravili tuto vztahovou nerovnost.

[Přiznání: Podvedla jsem svého přítele a měla jsem z toho dobrý pocit!]

9. Vyhnout se starým vzorcům, které vás vedly k nevěře, je krokem k tomu, jak obnovit důvěru po nevěře

Ok, takže možná nejste stoprocentně vinni nevěrou. Je možné, že načasování a pokušení se postavily do cesty vašemu jinak správnému úsudku a vedly k aférce.

Ať už vás ale k aférce přivedlo cokoli *obklopení krasavicemi v baru, kamarádi, kteří vás v tom povzbuzují, nebo prostě jen přílišné přátelství s lidmi*, snažte se tomu vyhnout.

Pokud váš partner ví, že váš poměr začal návštěvou hospody, pak se jí budete muset vyhýbat, nebo vzít partnera s sebou, kdykoli tam na nějakou dobu půjdete. Nebo pokud to začalo v práci, měli byste se snažit, abyste se svým bývalým milencem nezůstávali o samotě. Pokud je to s bývalým partnerem, který se pokusil znovu rozdmýchat váš plamen, odstraňte ho ze svého seznamu kontaktů, ze sociálních sítí nebo z jakéhokoli komunikačního média, které jste měli.

Také by vám pomohlo, kdyby vaše drahá polovička věděla, že se skutečně snažíte vyhnout opakování starých vzorců.

Znovu opakuji, že to nebude stačit, ale je to začátek. Nejenže to uklidní mysl vašeho partnera, ale tyto kroky rozhodně pomohou zabránit návratu ke starému nevěrnému chování.

10. Jak se chovat k partnerovi? Buďte s partnerem trpěliví

Ukončení nevěry je jen začátkem dlouhé cesty k obnovení důvěry vašeho partnera ve vás. Poté budou následovat přetrvávající obvinění, občasné paranoidní chování a obviňování vás z boku.

Vezměte si to všechno k srdci, ale nenechte se tím zlomit. To vše je součástí tohoto procesu.

Neexistuje pro to žádná přesná časová osa a všechny páry poznamenané nevěrou tím procházejí různým tempem. Jednoho dne však při dostatku času a důsledné snaze může váš partner pomalu začít odkládat své obranné mechanismy a naučit se vám postupně znovu důvěřovat.

11. Zvažte vyhledání terapie

I přes vaši snahu se může stát, že proces usmíření neproběhne podle plánu. K tomu slouží párová terapie. Není to nic, za co byste se měli stydět. Ve skutečnosti byste měli být hrdí na to, že jste ochotni investovat do profesionálních prostředků k nápravě vašeho vztahu.

Nezapomeňte však, že terapie není lékem na vaši tíživou situaci ze dne na den. Na obnovení důvěry musíte stále důsledně pracovat sami. Berte terapii jen jako další posilující injekci, která vám pomůže uhladit cestu k obnovení vztahu.

Neexistuje žádné rychlé řešení, jak znovu získat důvěru partnera. Nevěra je jednou z těch bolestivých zkušeností, kdy jednorázová záležitost může zanechat ve vašem vztahu přetrvávajícího ducha na dlouhá léta.

Pokud však využijete tyto kroky k obnovení důvěry po nevěře a lhaní a vy i váš partner budete odhodláni dát věci do pořádku, můžete postupně obnovit důvěru, o které jste si mysleli, že jste ji ztratili. Hodně štěstí!

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články