Jak se zrodila tradice svatého Mikuláše?

Foto: Freepik

Jak se zrodila tradice svatého Mikuláše?

Příběh a tradice svatého Mikuláše

Den svatého Mikuláše (6. prosince), biskupa z Myry žijícího ve 4. století, si připomínáme již dlouhá desetiletí, snad lze říci i staletí.. Svatý Mikuláš je patronem Ruska a Řecka, řady měst, námořníků a dětí a mnoha dalších skupin a byl známý svou štědrostí. Některé země slaví svátek svatého Mikuláše 5. prosince.

 

Mikulášův příběh

Po reformaci byl svatý Mikuláš v protestantské Evropě z velké části zapomenut, ačkoli jeho památka byla v Holandsku udržována při životě jako Sinterklaas. Říká se, že tam svatý Mikuláš přijíždí na svůj svátek na koni, oblečený v biskupském rouchu a mitře v doprovodu Černého Petra (Zwarte Piet), označovaného různě jako osvobozeného otroka nebo Maura, aby mu pomohl rozdávat sladkosti a dárky hodným dětem nebo hroudy uhlí a brambory zlobivým dětem. Holanďané přenesli tradici i do Nového Amsterdamu (nyní New York City) v amerických koloniích, kde byl anglicky mluvícími obyvateli postupně přejmenován na Santu Clause. Jeho legenda o laskavém staříkovi se snoubila se starými severskými pohádkami o kouzelníkovi, který trestal zlobivé děti a odměňoval hodné děti dárky. Výsledný obraz Santy Clause ve Spojených státech vykrystalizoval v 19. století a od té doby zůstal patronem vánočního svátku spojeným s rozdávání dárků. V Británii byl z velké části nahrazen otcem Vánoc.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

 

Tradice svatého Mikuláše

Dnešním Santa Claus se však svatému Mikuláši v ničem, kromě štědrosti nepodobá. Pojďme se blíže podívat na jeho život.

V některých částech severní Evropy a některých německy mluvících zemích zůstal den svatého Mikuláše časem, kdy děti dostávají speciální sušenky, bonbóny a dárky. Na mnoha místech nechávají děti dopisy pro Mikuláše a mrkev nebo trávu pro jeho oslíka nebo koně. Ráno najdou malé dárečky pod polštáři nebo v botách, punčochách či talířích, které mu nachystali. Pomeranče a čokoládové mince jsou obyčejné lahůdky, které představují legendární záchranu tří zbídačených dívek svatým Mikulášem tím, že jejich svatební věna zaplatil zlatem. Dávají se také lízátka, která mají tvar biskupské berly.

Má se za to, že v průběhu staletí se legendární svatý Mikuláš spojil s podobnými kulturními a náboženskými osobnostmi. Významní mezi nimi byli pohanský Knecht Ruprecht a římská žena Befana a také Ježíšek (Christkind nebo Kris Kringle). Řada zemí má tradice, v nichž Mikuláše doprovází zlovolná postava. Ve Francii se říká, že Père Fouettard, o kterém se v legendě praví, že se pokoušel uvařit tři chlapce v sudu solanky, bičoval zlobivé děti nebo jim dával uhlí. V Německu slouží Knecht Ruprecht jako sluha svatého Mikuláše a dává dětem, které se neumí modlit kameny nebo uhlí. Děsivý krampus podobný čertu je běžný v mnoha středoevropských zemích a nosí řetězy, zvonky a někdy i velký koš, kterým straší zlobivé děti. Kromě těchto strašidelných stvoření Mikuláše často doprovází krásný a hodný anděl, který Mikulášovi pomáhá s rozdáváním sladkostí a dárků.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

 

Myra

Myra, jedno z nejvýznamnějších měst starověké Lýkie, ležící nedaleko ústí řeky Andriacus do Středozemního moře v jihozápadním Turecku. Jeho raná historie je neznámá. Je však známo, že město navštívil svatý Pavel a ve 4. století sv. Mikuláš.

 

Zdroje: www.britannica.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: