Je možné získat závislost na čaji?

Foto: Freepik

Je možné získat závislost na čaji?

Mnoho sloučenin v čaji si často lidé spojují s různými přínosy pro zdraví, což způsobuje, že je tento nápoj považovaný za zdravý doplněk stravy například při dietě. Nicméně, studie tvrdí, že některé sloučeniny obsažené v čaji mohou mít návykové vlastnosti s nadměrné užití by mohlo způsobit více škody než užitku. V tomto článku se budeme snažit zjistit, zda je možná závislost na čaji, a pokud ano, co s tím můžete dělat. Obsah kofeinu, který může být návykový

Různé druhy čaje obsahují různá množství kofeinu, což je ve světě nejčastěji užívaná psychoaktivní látka. Jedná se o přírodní sloučeninu a také stimulant. Právě díky jeho obsažení máme důvod, proč dávat čaji za vinu návykové vlastnosti.

Kofein je často označován jako návykový, protože má chemickou strukturu podobnou adenosinu – sloučenině přirozeně se vyskytující se ve vašem těle, která uvolňuje centrální nervový systém. Jeho nedostatek brání mozkovým buňkám signalizovat, že jste unavení. Může ale také způsobit, že vaše tělo uvolní větší množství dalších přírodních stimulantů, jako je dopamin, které dále potlačují pocity únavy a pomáhají vám zůstat ve střehu.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Mluví se o tom, že pravidelné pití nápojů obsahující kofein, včetně čaje, může způsobit, že vaše mozkové buňky vytvoří více Adenosinových receptorů, aby kompenzovali ty blokované kofeinem. To by mohlo ale v průběhu času znamenat, že k dosažení stejných účinku kofeinu potřebujete stále větší množství čaje. Může to také způsobit, že se u vás objeví abstinenční příznaky, pokud nápoj náhle přestanete pít jako doposud. Nakonec jsou tyto chemické změny v mozku důvodem proč jsou potraviny a nápoje obsahující kofein považovány za potencionálně návykové.

Je toto ale skutečná závislost?

Závislosti mají mnoho tvarů a forem ale mají tendenci sdílet několik klinických příznaků. Mezi ty které zdravotnictví nejčastěji používají k rozpoznání závislosti patří: Pokračující užívání navzdory poškození, přetrvávající touha nebo neúspěšné snahy o kontrolu či omezení používání.Zažívání abstinenčních příznaku při přerušení užití.

Výzkum naznačuje že u některých lidí, kteří pravidelně konzumují kofein, se mohou objevit příznaky podobné závislosti. Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně označuje závislost na kofeinu jako syndrom. Na druhou stranu, Americká psychiatrická asociace (APA) neoznačuje závislost na kofeinu jako poruchu z užívání návykových látek. V současné době není jasné, kolik lidí má v důsledku pití čaje příznaky podobné závislosti. K dispozici jsou pouze omezené informace o tom, zda lidé, kteří pijí čaje, bojují se snížením jejich příjmu. Proto je zapotřebí dalšího výzkumu, než bude možné učinit závěr o návykových vlastnostech čaje.

Zdroje: healthline.com, Freepik

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: