Kravské mléko: Proč ho nepít a co obsahuje?

Foto: Unsplash

Kravské mléko: Proč ho nepít a co obsahuje?

Je spoustu důvodů, proč právě kravské mléko nekonzumovat. Třeba pro vegany je hlavním důvodem etičnost. Kráva mléko nedává, jak si hodně lidí myslí, ale vytváří se jí, stejně jako ostatním savcům, pouze pro své vlastní mládě. Krávě se vytváří jen tolik mléka, kolik potřebuje mládě. To znamená, že pokud pijeme my kravské mléko, nezbude již pro malé tele. Mléčný průmysl je tedy koloběh umělého oplodňování, odebírání a zabíjení mláďat (samců, krávy čeká to samé, jako jejich maminky).

Další z důvodů odmítání kravského mléka je i důvod environmentální. Chovy jsou jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí a vzduch na planetě nyní znečišťují už více jak celosvětová doprava. Mléko může způsobit i trávicí problémy, jelikož část populace nemá vyvinutý enzym na štěpení laktózy. Existuje spoustu studií, že mléko může přispívat hned několika zdravotním problémům. V dnešní době existuje spousta rostlinných alternativ mléka, která jsou pro naše tělo o mnohem zdravější a přínosnější. Otázka tedy zní, proč tyto raději nepodporovat?

"Krávy musí být pravidelně dojeny"

Ne! Aby se krávě tvořilo mléko, musí být oplodněna. Krávy se oplodňují uměle inseminací sperma, které je krávě vpraveno do těla lidskou rukou. Po porodu jí je tele odebráno a po dalších 2 - 3 měsících je znovu oplodněna, aby produkce neklesla. Jak jsem již psala, jelikož mléko jde k nám, nezbývá pro tele. Tomu je mateřské mléko nahrazováno, ale náhražky mu nedokážou stoprocentně nahradit mléko. Cyklus se opakuje, dokud kráva není psychicky i fyzicky vyčerpaná a poslána na jatka.

krávy

Zdroj obrázku: Unsplash

Hormon IGF-1

Jde o růstový hormon, který je obsažen v kravském mléce. Tento hormon je dobrý pro vývin telátka, ale nadměrná konzumace kravského mléka v lidech vyvolává zvýšenou tvorbu kožního mazu. Tudíž vyvolává akné.

Pokud tedy trpíte na akné a rozšířené póry a přitom jíte mléčné výrobky, je velká pravděpodobnost, že právě z toho důvodu je máte.

Zdroje: instagram.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář