Kvalitním spánkem proti demenci?

Foto: Unsplash

Kvalitním spánkem proti demenci?

Již nějakou dobu známo, že jedinci s demencí mají často nekvalitní a roztříštěný spánek, ale dvě nové studie také naznačují, že pokud nemáte dostatek spánku, vaše riziko rozvoje demence se zvyšuje.

Vědci na Harvardské lékařské fakultě studovali vztah mezi spánkovými charakteristikami a vývojem demence v následujících letech u více než 2800 jedinců ve věku 65 let a zjistili, že jedinci, kteří spali méně než pět hodin za noc, měli dvakrát vyšší pravděpodobnost rozvoje demence, ve srovnání s těmi, kteří spali šest až osm hodin za noc. V evropské studii zkoumali údaje od téměř mladších 8 000 účastníků a zjistili, že důsledné spaní šest hodin nebo méně bylo spojeno s 30% zvýšením rizika demence ve srovnání s normálním spánkem trvajícím v průměru sedm hodin

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Hlavní novinkou tedy je, že nedostatečný spánek ve středním věku zvyšuje riziko rozvoje demence. Existuje mnoho důvodů pro špatný spánek ve středním věku: práce na směny, nespavost, pečovatelské povinnosti, úzkost a naléhavé termíny a mnoho dalších. I když ne všechny z nich lze ovlivnit, některé ano. Například pokud v současné době spíte jen čtyři až pět hodin, protože jste každou noc pozdě v práci, možná budete chtít změnit své návyky, jinak riskujete, že do důchodu budete mít demenci!

Ačkoli není zcela pochopeno, proč nedostatečný spánek zvyšuje vaše riziko demence, jeden z možných důvodů se týká ukládání Alzheimerova proteinu, který se spolu s ostatními nahromaděnými látkami ve spánku odplavuje. Teorie tedy zní, že pokud nemáte dostatek spánku, váš mozek nebude mít dostatek času na odtok Alzheimerova proteinu a dalších látek. Tyto látky se pak den za dnem hromadí, dokud nezpůsobí demenci.

Spánek tedy není jen otravné přerušení mezi důležitými činnostmi všedního dne, ale je přirozenou součástí, naprosto nezbytnou pro dobré zdraví mozku a obecně správného fungování organismu. Kvalitně se vyspat je to nejmenší, co pro své tělo můžete udělat a zároveň je to maličkost, která se vám opravdu vyplatí. Šest až osm hodin spánku denně nejenom sníží vaše riziko demence, ale také nastartuje vaše tělo do nového dne, zvýší váš pracovní výkon a zvedne náladu.

Zdroj: health.harvard.edu, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: