Mexiko obvinilo Zaru z kulturního přivlastňování.

Foto: Unsplash

Mexiko obvinilo Zaru z kulturního přivlastňování.

Mexiko obvinilo mezinárodní módní značky Zara, Anthropologie a Patowl z kulturního přivlastnění a tvrdí, že ve svých produktech používají vzory od domorodých skupin bez jakéhokoli přínosu pro komunity. Ministerstvo kultury ve svém prohlášení uvedlo, že těmto třem společnostem zaslalo dopisy podepsané ministryní kultury Alejandrou Frausto a každou z nich požádalo o „veřejné vysvětlení, na základě čeho by mohla privatizovat kolektivní vlastnictví“. Ministerstvo uvedlo, že se společnosti se inspirovaly návrhy vytvořenými v jihozápadním státě Oaxaca a chtěly tím poukázat na benefity, které by skupina stojící za touto kulturou měla mít.

Zara a velké značky

Zara, kterou vlastní největší světový maloobchod s oblečením Inditex, je obviněna z použití vzoru charakteristického pro domorodou komunitu Mixtec v San Juan Colorado při vytváření mátově zbarvených midi šatů se zelenou výšivkou. Ministerstvo kultury tvrdilo, že design „odráží symboly předků vztahujících se k životnímu prostředí, historii a světonázoru komunity“ a je podobný tradičním huipilským šatům, které podle něj byly součástí ženské identity .

Inditex ve svém prohlášení zaslaném agentuře Reuters uvedl: „Dotyčný design nebyl v žádném případě záměrně vypůjčen nebo ovlivněn uměním mexických lidí z Mixtecu.“

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Ministerstvo tvrdilo, že Anthropologie, kterou vlastní URBN, zkopírovala výšivkový design vyvinutý komunitou Mixe v Santa Maria Tlahuitoltepec při výrobě nebesky modrých šortek se surovými lemy zdobených fialovou a mátovou výšivkou. Vzory údajně kopírované v této výšivce „jsou projevem identity, historie a vztahu k životnímu prostředí,“. Tvrdilo také, že Patowl zkopíroval vzor od komunity Zapotec v San Antonino Castillo Velasco pro své květinové halenky, které jsou zdobené krajkou a jemnou výšivkou. Vláda tvrdila, že ručně vyráběné květinové výšivky kopírovaly složitou komunitní techniku hazme si puedes.

Problémy s kulturním přivlastňováním

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Rozsah, v jakém módní návrháři profitovali ze začlenění kulturních vzorů, aniž by uznali jejich původ nebo spravedlivě kompenzovali komunity, byl v posledních letech předmětem sporu.Tato otázka je obzvláště významná v Mexiku, kde stovky let západní značky kopírují domorodé vzory, často vyráběné komunitami postiženými chudobou, a prodávají je jako „boho chic“ za stovky či dokonce tisíce liber. V poslední době obvinění a pochybnosti zesílily, a to hlavně na sociálních médiích.

Frausto vydal loni na podzim prohlášení, v němž uvedl, že Mexiko již nebude tolerovat kulturní přivlastňování místních designů bez náležitého uznání, podle názvu módního obchodu WWD. Tato akce, kterou ministerstvo uvedlo, byla přijata, aby osvětlila problémy, včetně „ochrany práv původních obyvatel, kteří byli v minulosti neviditelní“. V únoru Oaxaca Artisans Institute v jižním Mexiku obvinil australskou značku oblečení Zimmermann, kterou nosili vysoce postavené celebrity včetně Kendall Jenner a vévodkyně z Cambridge, z plagiátorství komunity Mazatec za kolekci 2021. Zimmermann tvrdil, že chyba byla neúmyslná, ale stáhl položku z prodeje. "Omlouváme se za použití této formy oděvu bez náležitého uznání kulturním vlastníkům a za přestupek, který to způsobilo," uvádí se v příspěvku na Instagramu. Právník duševního vlastnictví Joaquín Elizalde v té době pro WWD řekl, že je nepravděpodobné, že by společnosti přestaly přivlastňovat mexický design bez přepracování právních předpisů v oblasti duševního vlastnictví. "Postupy jsou dlouhé a nákladné a mnoho z těchto komunit je prostě nemůže zaplatit," řekl.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Kopírování designéry

Francouzská designérka Isabel Marant v listopadu vyjádřila svou „nejupřímnější omluvu“ poté, co ji mexické ministerstvo kultury obvinilo z kopírování vzoru vytvořeného komunitou Purepecha. Marant byla v roce 2015 obviněna z kopírování jiného mexického designu a přiznala, že ji „inspirovala“ domorodá komunita Mixe. To se stalo součástí její obrany, když byla žalována jinou francouzskou značkou Antik Batik, která ji obvinila z kopírování jejich designu při tvorbě halenky. Soud rozhodl ve prospěch společnosti Marant a uvedl, že Antik Batik se nemůže domáhat vlastnických práv k designu, protože vzory byly inspirovány tradičními vzory komunity Mixe, která protestovala mimo obchod Marant v New Yorku.

Kongres Oaxaca dal designu Mixe - 600 let staré tradiční blůze Tlahuitoltepec - chráněný status jako jedinečný pro kulturu Mixe v roce 2016, ale status není právně závazný.

Zdroje: theguardian.com, Unsplash, zara.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: