7 Surovin, kterým se v Japonsku nevyhnete

Foto: Pixabay

7 Surovin, kterým se v Japonsku nevyhnete

RÝŽE

Rýže je v japonské kuchyni absolutní základ, má ale také velký historický a náboženský význam. V minulosti se používala jako platidlo a dodnes slouží jako obětina buddhistickým a šintoistickým božstvům.

Druhů rýže je na světě více než 8 000, v japonských obchodech však tradičně seženete dva druhy rýže a to „lepkavou“ (mochigome) a „nelepkavou“ (uruchi mai), jejíž užití je častější. Lepkavá rýže se používá k přípravě různých pokrmů a pečou se z ní rýžové koláčky moči.

Uruchi Mai

Zdroj obrázku: Pixabay

MISO PASTA

Miso pasta slouží v japonské kuchyni jako dochucovadlo. Vyrábí z fermentovaných sójových bobů a obilovin, mořské soli a někdy se přidává i saké. Jednotlivé druhy se od sebe liší délkou fermentace (od několika dní do několika let) a obsahem soli. Barevná škála miso past je poměrně široká – od bílé, přes žlutou, červenou, hnědou až černou.

Miso pasta

Zdroj obrázku: Pixabay

NUDLE

Nudlové pokrmy patří v Japonsku mezi ty nejlevnější. Zpravidla se setkáte se třemi základními typy nudlí. Ramen jsou vaječné nudle a jsou původem z Číny. V Japonsku se však daleko častěji používají nudle soba a udon. Udon jsou nudle silné bílé pšeničné, soba jsou nudle tenké hnědé pohankové. Pokud před názvem nudlí uvidíte slovíčko „zaru“, znamená to, že se jedná o studený nudlový pokrm.

Soba nudle

Zdroj obrázku: Pixabay

NEZNÁMÉ DRUHY OVOCE A ZELENINY

V Japonsku se setkáte se spousty druhů ovoce a zeleniny, které leckdy ani nebude znát. Hojně užívaný je japonský zelený kořen wasabi, který seženete buď čerstvý nebo ve formě pasty či prášku. Nakládaná zelenina cukemono je u většiny pokrmů nedílnou součástí. Nejčastěji obsahuje čínské zelí, ředkve, bambusové výhonky, zázvor, japonský lilek nasu, okurky nebo tuřín.

„Japonská švestka“ je druh plané meruňky, která se v Japonsku jí ke slaným pokrmům. Mezi další japonské ovoce, které byste měli při návštěvě této rozmanité země ochutnat, patří například nashi (hruška), momo (broskev), yuzu (citrusové plody), kaki či akébie, které se také říká „čokoládové víno“.

Japonská tržnice

Zdroj obrázku: Pixabay

MOŘSKÉ ŘASY

Pokud nepatříte mezi milovníky ryb a mořských plodů, s největší pravděpodobností se mořská řasa nestane vaším šálkem kávy. V Japonsku se k přípravě či dochucování pokrmů využívají nejrůznější mořské řasy. Mezi ty nejpoužívanější se řadí řasa nori, z níž se vyrábějí tenké pláty, které se používají na výrobu sushi nebo k dochucení nudlí a rýže. K ochucování se také používá řasa kombu. V polévkách a salátech pak můžete narazit na velmi zdravou řasu wakame.

Sushi s mořskou řasou nori

Zdroj obrázku: Pixabay

RYBY

Rozmanitost ryb, které Japonci pojídají, je až neuvěřitelná. Uvádí se, že až 3 000 druhů ryb se v Japonsku běžně konzumuje. Názvy některých z nich ani nemají český ekvivalent. Na jedné rybě si tu však nepochutnáte. Řeč je o sumci. Podle bájných pověstí žije pod japonskými ostrovy velký sumec a když se rozzlobí, hází ocasem tak silně, že způsobí zemětřesení. Proto není radno jej dráždit.

Dary moře

Zdroj obrázku: Pixabay

SPECIALITA PRO FAJNŠMEKRY

Pokud vás syrové ryby a mořské řasy příliš neoslovily a spíše si pochutnáte na šťavnatém steaku, návštěva japonské restaurace si i přes to může získat vaše srdce. Řeč je o hovězím masu Kóbe, které pochází z japonského černého plemene Wagyu a jehož vývoz za hranice Japonska byl po staletí přísně zakázán. Značka Kóbe je tedy jediná na světě, stejně jako pravé šampaňské.

Jedinečnost tohoto masa tkví ve výborné kvalitě svaloviny a ve vysokém podílu tukového mramorování (v japonštině nazývané „sashi“). Pod mramorováním si lze představit krémově bílý tuk protkávající svalovinu, díky němuž je maso úžasně křehké, šťavnaté a plné výrazné chuti. Na tento kulinářský zážitek si však připravte peněženky, cena za kilo se totiž pohybuje okolo 4-5 tisíc.

Hovězí maso Kóbe

Zdroj obrázku: Pixabay

Zdroje: radynacestu.cz, Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: