14

Foto: Unsplash

14 "zdravých potravin", které nemusí být tak výživné, jak jste si mysleli

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Procházení uličkami s potravinami při hledání výživných potravin je stále složitější, protože regály zaplňuje stále větší množství tzv. zdravých výrobků.

Společnosti často používají formulace na etiketách výrobků a ve svém marketingu, aby oslovily zákazníky, kteří se snaží vybírat zdravěji. Na etiketách se můžete setkat s tvrzeními jako:

 • nízký obsah tuku
 • veganský
 • bezlepkový
 • nízký obsah sacharidů

Naneštěstí to, že potravina používá na etiketě takováto slova nebo je obecně považována za zdravější než jiné potraviny, neznamená, že je pro vás dobrá.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Tady je 14 potravin, které nemusí být tak zdravé, jak se podle jejich marketingových tvrzení zdá.

1. Granola a müsli tyčinky

Lidé již po desetiletí obhajují granolu a müsli tyčinky jako "zdravé" potraviny.

Ačkoli jsou některé müsli a müsli tyčinky poměrně výživné, mnohé z nich jsou plné přidaného cukru a velmi kalorické.

Například 2/3 šálku (67 gramů) granoly Nature Valley Oats and Dark Chocolate Protein Granola obsahuje 7 gramů přidaného cukru a 290 kalorií, zatímco tyčinky Quaker Chewy Yogurt Granola Bars obsahují 10 gramů přidaného cukru na tyčinku (1, 2).

Doporučená denní hodnota (DV) cukru je podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv 50 gramů pro osobu, která denně zkonzumuje 2 000 kalorií (3).

Pro optimální zdraví je nejlepší co nejvíce omezit příjem přidaného cukru, protože konzumace příliš velkého množství přidaného cukru může přispívat ke zvýšenému riziku mnoha zdravotních potíží u dospělých i dětí.

Mezi tyto zdravotní stavy patří (4, 5, 6, 7):

 • obezita
 • ztučnění jater
 • nemoci srdce

Namísto kupování hotových müsli v obchodě si zkuste doma vyrobit vlastní müsli a müsli tyčinky. Můžete použít výživné ingredience, jako jsou ořechy a ovesné vločky, a osladit je sušeným ovocem.

2. Jogurty s příchutí

Jogurt může být zdravou volbou, ale nejlepší je volit neslazený jogurt, kdykoli je to možné.

Ochucené jogurty a jogurty "s ovocem na dně" mohou obsahovat překvapivé množství cukru již v malé porci.

Například 5,3 unce (150 gramů) balení jogurtu Dannon Strawberry Fruit on the Bottom obsahuje pořádných 15 gramů přidaného cukru. Jogurty, které mají sladké polevy, a jogurty typu "flip" mohou mít ještě více (8).

Namísto volby slazeného jogurtu zkuste neslazený jogurt doplnit čerstvým ovocem, abyste získali trochu přirozené sladkosti.

3. Proteinové nápoje a tyčinky

Mnoho lidí má dojem, že čím vyšší je obsah bílkovin v potravině nebo nápoji, tím je zdravější.

Některé potraviny, které mají přirozeně vysoký obsah bílkovin, jako jsou ryby, vejce a fazole, jsou bezpochyby zdravou volbou. Položky jako proteinové tyčinky a proteinové koktejly však nemusí být tak zdravé, jak se někteří lidé domnívají.

Mnoho zdravých lidí, kteří konzumují vyváženou stravu, nepotřebuje získávat další bílkoviny prostřednictvím doplňků stravy. Nicméně aktivním jedincům a těm, kteří dodržují vegetariánskou a veganskou stravu, může více bílkovin ve stravě prospět.

Pokud potřebujete další bílkoviny, můžete je získat konzumací většího množství potravin bohatých na bílkoviny. Pro mnoho lidí proto nemusí být konzumace doplňkových bílkovinných výrobků, jako jsou tyčinky a nápoje, nutná k udržení zdraví (9).

Mnohé z těchto výrobků jsou navíc nabité přidaným cukrem a zbytečnými přísadami, jako jsou:

 • umělá sladidla
 • umělá barviva
 • oleje
 • zahušťovadla

4. Sportovní nápoje a energetické nápoje

Ačkoli společnosti prodávají sportovní nápoje a energetické nápoje jako způsoby, jak zvýšit energii a sportovní výkon, jsou tyto nápoje pro většinu lidí zbytečné.

Mohou mít také vysoký obsah složek, jako je přidaný cukr, umělá barviva a velké množství stimulantů, například kofeinu.

Někteří sportovci sice potřebují po intenzivním cvičení doplnit ztracené živiny sportovními nápoji, ale většina lidí, kteří vykonávají středně náročné cvičení nebo jen běžnou denní aktivitu, nepotřebuje chlemtat sportovní nápoje, aby se udržela hydratovaná.

Mnohé sportovní nápoje obsahují šokující množství cukru. Například dvacetiuncová (591 ml) láhev Gatorade Fruit Punch obsahuje 34 gramů přidaného cukru (10).

Také energetické nápoje mohou mít extrémně vysoký obsah přidaného cukru. Oblíbený nápoj Monster Energy obsahuje 54 gramů v 16uncové (473 ml) plechovce. To je více než DV pro přidaný cukr (3, 11).

Tyto nápoje jsou ve velké míře prodávány dětem a dospívajícím, což je alarmující, protože vědci spojují pití slazených nápojů se zdravotními problémy, včetně vysokého krevního tlaku, ztukovatění jater a obezity u dětí a dospívajících (12, 13, 14, 15).

5. Bezlepkové pochutiny

Pro lidi s poruchami souvisejícími s lepkem je vyhýbání se lepku nezbytné.

I když je však potravina označena jako bezlepková, nemusí být nutně zdravější než potraviny obsahující lepek.

Některé zpracované bezlepkové pochutiny a sladkosti obsahují stejně, ne-li více kalorií a přidaného cukru než jiné pochutiny.

Studie navíc ukazují, že bezlepkové snacky a další bezlepkové výrobky mají obvykle nižší obsah bílkovin, vlákniny a některých vitaminů a minerálních látek než jejich protějšky obsahující lepek. Jsou také obecně dražší (16, 17).

6. Některé nízkotučné a odtučněné výrobky

Jen to, že má potravina nízký obsah tuku, neznamená, že je zdravější volbou.

Výrobci potravin v nízkotučných a odtučněných výrobcích často nahrazují tuk cukrem, aby vykompenzovali ztrátu chuti (18).

Výrobky bez tuku navíc mohou být méně syté než jejich plnotučné verze, protože tuk je makronutrient, který podporuje pocit sytosti a zpříjemňuje konzumaci jídla (19).

Tuky jsou nezbytnou součástí stravy a konzumace výživných potravin s vysokým obsahem tuků vám může pomoci využít jejich výhod.

7. Snídaňové cereálie

Mnoho lidí se domnívá, že snídaňové cereálie jsou chytrým způsobem, jak začít den. Ne vždy tomu tak však je.

Ve skutečnosti je mnoho snídaňových cereálií vyrobeno z rafinovaných obilovin, postrádají sytící živiny, jako jsou bílkoviny a vláknina, a mohou mít velmi vysoký obsah přidaného cukru. Dokonce i cereálie prodávané dospělým mohou být plné přidaného cukru.

Honey Nut Cheerios, které jsou prodávány jako "zdravé pro srdce", obsahují 12 gramů přidaného cukru na šálek. Konzumace velkého množství cereálií, jako je tato, zejména jako součást stravy, která již obsahuje velké množství přidaného cukru, zdraví srdce neprospívá (20).

Ve skutečnosti má strava s vysokým obsahem přidaného cukru pravděpodobně opačný účinek. Studie spojují stravu s vysokým obsahem cukru se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a rizikových faktorů srdečních onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku a hladiny triglyceridů (21, 22, 23).

8. Některé rostlinné oleje

Váš organismus potřebuje ke svému fungování jak tuky omega-6, tak tuky omega-3 - jako je kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA) (24).

Naneštěstí je v moderní stravě poměr omega-6 tuků přibližně 20:1, což značně převyšuje potřeby organismu (25).

Výzkumy zjistily, že tato nerovnováha v poměru omega-6 a omega-3 souvisí se systémovým zánětem a studie naznačují, že může přispívat k riziku onemocnění (26, 27).

Většina lidí, kteří se stravují západní stravou, konzumuje příliš mnoho tuků bohatých na omega-6 a málo omega-3 tuků. Z tohoto důvodu je nejlepší omezit příjem potravin s vysokým obsahem tuků omega-6. Patří mezi ně:

 • sójový olej
 • kukuřičný olej
 • slunečnicový olej
 • výrobky vyrobené z těchto olejů, včetně mnoha zpracovaných, balených potravin

Dalším řešením je zvýšit příjem omega-3 tuků. Mezi dobré zdroje omega-3 patří (28):

 • leňový olej
 • tučné ryby, jako je losos
 • vlašské ořechy

9. Předpřipravené smoothies

Domácí smoothies mohou být výživnou volbou a pohodlným způsobem, jak zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny.

Předpřipravené smoothies a smoothies z některých řetězců restaurací však obsahují obrovské množství kalorií a cukru.

Pokud si kupujete smoothie, když jste na cestách, nezapomeňte si před objednáním přečíst etiketu se složením. Mnoho obchodů se smoothie nabízí výrobky vyrobené z mraženého jogurtu, šerbetu a dalších přísad s vysokým obsahem cukru.

10. V případě, že se vám podaří získat smoothie, můžete si vybrat, zda chcete, aby se vám podařilo získat smoothie. Dietní limonády

Přestože dietní limonády neobsahují žádný cukr a většinou ani žádné kalorie, studie ukazují, že u těch, kteří pravidelně pijí dietní limonády, je větší pravděpodobnost vzniku určitých zdravotních problémů než u lidí, kteří je nepijí.

Je například spojena s vyšším rizikem metabolického syndromu, což je skupina příznaků, mezi které patří zvýšená hladina tuku v břiše, cukru v krvi, krevního tlaku, a hladinu krevních tuků (29, 30).

Výzkum naznačuje, že dietní limonády mohou přispívat k těmto zdravotním problémům tím, že mění reakce mozku na jídlo a zvyšují touhu po velmi chutných potravinách, jako jsou kalorické sladkosti (31, 32).

11. Některé masné výrobky rostlinného původu

Dodržování rostlinné stravy a konzumace menšího množství masa může prospět vašemu celkovému zdraví i životnímu prostředí.

Některé veganské a rostlinné náhražky masa jsou však plné ultra zpracovaných přísad, soli, cukru a dalších látek.

Namísto spoléhání se na veganské masné výrobky zakoupené v obchodě si zkuste z celozrnných surovin vyrobit vlastní doma. Rostlinné hamburgery si můžete připravit například ze surovin, jako jsou černé fazole, houby, rýže a kešu oříšky.

12. Mražený jogurt

Mražený jogurt (známý také jako fro-yo) je sice chutný, ale ne vždy je zdravější volbou než běžná zmrzlina. Mražený jogurt má obecně nižší obsah tuku než zmrzlina, ale může mít velmi vysoký obsah přidaného cukru.

Ve většině samoobslužných provozoven s fro-yo jsou navíc k dispozici pouze velké kelímky, které mají zákazníci tendenci plnit. Tyto prodejny také nabízejí řadu vysoce kalorických a sladkých polev, které mohou přidat značné množství přidaného cukru a zvýšit počet kalorií vašeho dezertu.

Ačkoli je zcela přijatelné si občas pochutnat na zmrzlině nebo mraženém jogurtu, jedno nemusí být nutně zdravější volbou než druhé. Vyberte si tu, kterou máte raději, a zvažte, zda se budete držet menších porcí, abyste udrželi příjem kalorií a přidaného cukru na uzdě.

13. Preclíky a rozinky v jogurtu

Preclíky v jogurtu, jako jsou preclíky a rozinky, se prodávají ve většině obchodů se zdravou výživou a někdy jsou uváděny na trh jako zdravější volba než svačinky v čokoládě.

Z výživového hlediska jsou si však velmi podobné. Stogramová porce rozinek obalených v jogurtu obsahuje 393 kalorií a 64 gramů celkového cukru, zatímco stejná porce rozinek obalených v mléčné čokoládě obsahuje 390 kalorií a 62 gramů.2 gramy celkového cukru (33, 34).

Všimněte si přesto, že obsah cukru a kalorií se u jednotlivých značek liší.

14. Některá rostlinná mléka

Rostoucí popularita rostlinných mlék roste s tím, jak stále více lidí přechází na rostlinnou stravu.

Přestože ořechová mléka mohou být vynikající alternativou mléčných výrobků, zejména pro ty, kteří mají intoleranci na mléčné výrobky, některá ořechová mléka nemusí být tak zdravá, jak si myslíte.

Pokud to není výslovně uvedeno na lahvi, většina rostlinných mlék obsahuje přidaný cukr pro zlepšení chuti.

Například originální mandlové mléko Almond Breeze obsahuje 7 gramů přidaného cukru na 1 šálek (240 ml), přičemž třtinový cukr je uveden jako druhá složka (35).

Proto je dobré vybírat neslazená ořechová mléka, pokud chcete omezit příjem přidaného cukru.

Závěr

Přestože potravinářské společnosti uvádějí mnoho potravin a nápojů na trh jako "zdravé", některé z nich nemusí být výživnou volbou.

Mnohé z těchto potravin jsou plné přidaného cukru a dalších složek, které mohou negativně ovlivnit vaše celkové zdraví. Navíc mnoho potravin, které jsou uváděny na trh jako "zdravější", jsou mnohem dražší než jiné výrobky.

Proto je důležité vždy číst etiketu a zkoumat výživové údaje a složení potravin, včetně těch, které jsou uváděny na trh jako "zdravé". A obecně se snažte držet hlavně celých potravin s vysokým obsahem živin.

Zdroje: (1) https://www.fda.gov/food/new-nutrition-facts-label/added-sugars-new-nutrition-facts-label, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8391470/, (3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28937838/, (4) https://www.fda.gov/food/new-nutrition-facts-label/added-sugars-new-nutrition-facts-label, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8068295/, (6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30416886/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4742721/, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4424772/, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4856550/, (10) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12442909/, (11) https://www.nature.com/articles/s41538-019-0061-9, (12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28900017/, (13) https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4446768/, (15) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28074617/, (16) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1104110/nutrients, healthline.com, Unsplash

Podobné články