Pride month: červen měsíc hrdosti

Foto: Freepik

Pride month: červen měsíc hrdosti

Mnoho lidí jistě slyšelo o pochodech hrdosti Pride, méně z nich však ale zná jejich historii. Právě ta ale může být klíčová pro chápání důležitosti a kulturního či politického významu takovýchto festivalů. Ať už jste sami součástí komunity, nebo vás tato problematika jen zajímá, pokusím se vám ve zkratce nastínit historický kontext Pride month a pochodů hrdosti.

Kdy, kde a proč tradice vznikla?

Šedesátá léta byla pro USA politicky velice neklidným obdobím. Stále nekončící válka ve Vietnamu zvedal zejména mezi mladými velkou vlnu nevole, krom toho rostla aktivita hnutí za práva Afroameričanů. V takovéto neklidné době se LGBTQ+ komunita potýkala s homofobním právním systémem. Mimo jiných represí, jedním z nejčastějších problémů byly policejní razie v gay barech a klubech – v té době snad jediná místa, kde členové komunity mohli být otevřeně sami sebou.

Takovéto společenské klima připravilo půdu Stonewallským nepokojům. Nepokoje a spontánní demonstrace vypukly 28. června 1969 po razii v gay baru a hostelu Stonewall Inn. Pouliční roztržky, které prvnímu spontánnímu odporu následovaly, trvaly několik dní. Jednalo se tak asi o první celosvětové veřejné vystoupení gayů a leseb v boji za rovnoprávnost.

V reakci na nepokoje začali aktivisté v New Yorku a postupem času i ve zbytku světa tvořit první LGBTQ+ organizace, zaměřené na boj za stejná práva. Jako připomínka nepokojů se v roce 1970 napříč několika americkými městy uskutečnily první pochody Pride.

Co je pride month v dnešní době?

Lidem, kteří se na akce spojenými s měsícem hrdosti dívají zvenčí, může připadat, že v době, kdy homosexualita již není trestná, ztrácí pride svého původního smyslu a jedná se jen o party a zábavní průvody sloužící maximálně ke stržení pozornosti. Realita je ale taková, že zdaleka ne ve všech koutech světa, jsou sexuální a genderové menšiny zrovnoprávněny a přijímány stejným způsobem jako například v USA. Ani v České republice, byť patříme mezi rozvinutý západ, není jiná sexuální orientace vždy přijímána. Důkazem tomu může být například nedávný útok na homosexuální pár v Praze. Dvojici útočníci napadli jen proto, že se pár držel za ruce.

Svým doprovodným programem tak pride festivaly nenabízí jenom zábavu, ale také možnost, jak se vzdělávat, a to nejen pro LGBTQ+ komunitu, ale také pro jejich rodinné členy, kamarády, či prostě jen spojence. Takové akce pomáhají společnosti více akceptovat vzájemné odlišnosti. Nabízejí také podporu pro členy komunity, kteří se mohou nacházet v homofobním prostředí. Mnoho organizací spojených s pochody pride také působí v zahraničí, v zemích, kde je homosexualita stále kriminalizována, nebo v nich fungují jiné represivní zákony.

Pride festivaly jsou také možnost pro LGBTQ+ komunitu připomenout si, jak daleko ve své historii došli a oslavit úspěchy, kterých na této cestě dosáhli.

Oslavy hrdosti v česku

Nejznámějším festivalem tohoto druhu v našich končinách je Prague Pride. Festival se každoročně, již od roku 2011, pořádá v první polovině srpna v Praze. Rovněž patří mezi jedny z největších kulturních akcí v české republice. Cílem festivalu je přispět k sebe-přijetí a hrdosti LGBT+ lidí, a také pomáhat měnit postoj většinové společnosti směrem k respektu a inkluzi LGBT+ lidí ve společnosti. Nejedná se ale pouze o pochod, šestidenní festival se sestavuje ze série přednášek, filmových projekcí, diskuzí a koncertů, byť letošní osud a program festivalu jsou stále ve hvězdách zejména kvůli protipandemickým opatřením.

Za zmínku stojí také filmový festival Mezipatra, organizovaný občanskými sdruženími Mezipatra a STUD Brno. Festival každoročně představuje až stovku filmů s Queer a LGBTQ+ tématikou. Součástí programu jsou ale rovněž diskuze, přednášky a workshopy. Festival se každoročně pořádá na podzim v Praze a Brně, filmy či jiný drobný doprovodný program se však také pořádá v jiných městech. Během pandemie fungoval festival online.

Tím ale akce s LGBTQ+ tématikou v Česku rozhodně nekončí, drobnější pochody a festivaly se konají téměř v každém větším městě.

Zdroje: praguepride.cz, mezipatra.cz, wikipedie.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář