Nejexotičtější zvířata na světě - proč není dobré si je pořizovat?

Foto: Unsplash

Nejexotičtější zvířata na světě - proč není dobré si je pořizovat?

Jak vypadají nejexotičtější domácí mazlíčci na světě a proč není dobré si je pořizovat ?

Na planetě Zemi najdeme obrovskou škálu.. Všechna jsou speciální a mají jedinečné vlastnosti, kterými se dokonale odlišují od ostatních, ale které jim také pomáhají bránit se útokům, lovit atd.. Existuje velmi mnoho druhů savců, ptáků, ryb nebo hmyzu, které nás svým vzhledem a chováním fascinuj. Existují však některé, které jsou známé jako exotické. Je to tak kvůli jejich vzácnosti a jedinečnosti.

Při pohledu na tento seznam exotických zvířat s obrázkem uvidíte, proč je planeta Země tak úžasným místem.

Obsah:

1. Čím je zvíře exotické?

2. Lori štíhlý

3. Kachnička mandarínská

4. Tapír

5. Růžová kobylka

6. Stonoha obrovská

7. Seadragon listový

8. Fanfin

9. Makak červenolící

10. Růžový delfín

11. Liger a tigon

12.Atelopus

13. Pangolin

14. Fenek

15. Závěr

Co dělá zvíře exotickým?

Použití výrazu „exotické“ je relativní. Jeho použití závisí do značné míry na tom, kde žijete. Například pokud žijete ve Velké Británii, bude pro vás lenochod jen vzácně pozorovatelný, protože lenochodi v britské přírodě nežije. Pokud však žijete v určitých částech Kostariky, můžete lenochody vidět docela běžně.

Trochu snadněji se definuje, když ve vztahu k domácím mazlíčkům používáme adjektivum „exotické“. Při tomto použití diskutujeme o domácích zvířatech, která nejsou běžně chována na domácím území v dané oblasti.

Důvodem, proč musíme rozlišovat mezi exotickými a neexotickými domácími zvířaty, je způsob jejich chovu. Někteří lidé se nechají zlákat myšlenkou mít domácího mazlíčka, který se liší od obvyklého, ale nemají ponětí, jak se o takového živočicha starat. Psi, kočky a další obvyklá domácí zvířata prošla tisíců let dlouhým procesem domestikace. Díky tomu jsou navyklí žít bok po boku s lidmi. Ostatní zvířata to tak neměla a jejich odnášení z jejich divokého prostředí je často kruté a nebezpečné. Lidé tak často podporují nelegální obchody se zvířaty, což vede např. k ničení jejich populací a k zabírání jejich území.

Důvodem, proč jsou exotická zvířata pro nás tak lákavá, je to, že jsou vzácná a úžasná. I když vám ukážeme náš seznam nejexotičtějších zvířat na světě, doufáme, že budete mít na paměti, že bychom měli podporovat jejich ochranu ve volné přírodě, nikoli podporovat jejich chov jako domácích mazlíčků.

Lori štíhlý

Internetově proslulý lori štíhlý je druh primáta, který žije v Asii. Jeho evoluční historie je záhadná, protože byly nalezeny pouze fosilní pozůstatky jejich předků. Lori štíhlý nemá žádné prostředky na ochranu před svými predátory, a tak má v podpaží žlázu, která vystřikuje jed. Po smíchání sekrece vytékající z této žlázy se slinami vznikne jed, loriové pak predátora pokoušou a tím je otráví. Někdy jed dokonce ukládají do srsti svých mláďat, aby je chránili. Loriům bohužel hrozí vyhynutí a jejich hlavním predátorem je člověk. Kromě odlesňování jejich stanovišť je hlavním problémem tohoto malého savce ilegální obchod.

Držení loriho jako domácího mazlíčka je celosvětově nezákonné. Oddělení matky od dítěte navíc končí smrtí matky. Je také známo, že někteří překupníci trhají loriům zuby pinzetou nebo nůžkami na nehty, aby jim odstranili jed.

Kachnička mandarínská

Kachnička mandarínská, která pochází z Číny, Japonska a Ruska a je představena v Evropě, je pták ceněný svou obrovskou krásou. Samec má celou řadu neuvěřitelných barev, jako je zelená, fuchsiová, modrá, hnědá, krémová a oranžová. Díky svému vskutku originálnímu zbarvení se tyto rozkošné kachničky staly jedním z nejexotičtějších zvířat na světě.

Obvykle obývají oblasti poblíž jezer, rybníků nebo lagun. V celé Asii jsou považovány za nositele štěstí, stejně tak lásky a manželství. Na bohatějších svatbách jsou někdy nabízeny jako hlavní dárek pro novomanžele.

Tapír

Tapír je velký býložravý savec obývající zalesněné oblasti jižní Ameriky, střední Ameriky a jihovýchodní Asie. Je to jeden z nejstarších druhů savců, je starý přibližně přibližně 55 milionů let. Tapíři jsou učenlivá a klidná zvířata. Hrozí jim však vyhynutí, zejména v Mexiku, , a to opět kvůli lidem, přesněji kvůli nevybíravému lovu a zničení jejich stanovišť. Kromě toho také kvůli jejich nízkému reprodukčnímu potenciálu.

Růžová kobylka

Je běžné vidět zelené, hnědé a dokonce i bílé kobylky. Růžová kobylka má však tuto barvu kvůli recesivnímu genu, který, narozdíl od ostatních kobylek, vyvíjí. Ačkoli existuje ojedinělý případ na každých 50 000, předpokládá se, že přežití tohoto druhu kobylky je dáno jejich barvou. Je to hlavně proto, že nejsou atraktivní pro oči predátorů.

Stonoha obrovská

Tato peruánská obří stonožka, přesněji stonoha obrovská (Scolopendra gigantea) je obří druh stonožky žijící v nížinách Venezuely, Kolumbie, Trinidad a Jamajka. Je to masožravé zvíře, které se živí plazy, obojživelníky a dokonce i menšími savci, jako jsou myši a netopýři.

Jejich délka může přesáhnout až 30 centimetrů. Stonohy také mají jedovatá klepeta, s nimiž mohou predátorům způsobovat bolest, zimnici, horečku a slabost. Je znám pouze jeden případ smrti člověka po otrávení stonohou.

Seadragon listový

Seadragon listový (česky mořský drak) je krásná mořská ryba stejného druhu jako mořský koník. Původem pochází z Austrálie. Má dlouhé tělo listového tvaru a vzezření, což jim pomáhá maskovat se před predátory. Jedná se o jedno z nejžádanějších exotických zvířat na světě. Vypadají jako plovoucí řasy a díky svým fyzickým vlastnostem jsou předmětem různých hrozeb. Často bývají uvězněni sběrateli a dokonce se používají v alternativní medicíně. Vyhynutí jim zatím nehrozí, přesto však jsou chráněni australskou vládou. Získání seadragonů pro vaše akvárium je obtížný a nákladný proces, protože jejich distribuce vyžaduje speciální licence o zajištění správného původu nebo povolení.

Fanfin

Fanfin obývá nejhlubší a nejskrytější oblasti světových oceánů a o jejich chování a životě nejsou téměř žádné jasné informace. Fanfinové mají malý světelný orgán, kterým přitahují svou kořist. Problémy, které mají při hledání partnera ve tmě, znamenají, že velké samice se stávají hostitelkami samců, kteří vnikají do jejího těla jako parazit - a udržují je tak oplodněné po celý život.

Makak červenolící

Makak červenolící žije v oblasti v Japonsku v oblasti Jigokudani. Jsou to jediní primáti přizpůsobení extrémně nízkým teplotám a jejich přežití je způsobeno huňatou srstí, která je chrání před chladem. Makakové jsou již velmi dobře zvyklí na přítomnost člověk. Během nehostinné zimy tráví dlouhé hodiny v jejich vlastních termálních lázních (ano, čtete správně, v Japonsku mají makakové své vlastní lázně, které pro ně sami Japonci zřídili), kde se dělí s jednotlivci z vyšší společenské třídy. Zajímavostí u makaků je, že mají jak heterosexuální a homosexuální způsoby sexu.

Růžový delfín

Růžoví delfíni žijí v přítocích Amazonky a Orinoka. Živí se rybami, říčními želvami a kraby. Celkový objem jejich populace není znám, a je proto zahrnut do Červeného seznamu IUCN. Často jsou drženi v akváriích, ale je obtížné je trénovat, což jim způsobuje vysokou úmrtnost v zajetí. Růžový delfín je považován za skutečně exotické zvíře kvůli jeho neuvěřitelnému charakteru a barvě.

Liger a tigon

Jedná se o křížence samce lva a samice tygra. Mohou dosáhnout až 4 metrů na délku. Jsou to vskutku velcí tvorové, dokonce největší kočkovité šelmy na světě. Není znám žádný případ dospělého samce, který by nebyl sterilní. Vedle ligra je známé také zvíře zvané (kříženec samce tygra a samice lva). Je znám pouze jeden nesterilní případ tigona. Tigon je, stejně jako ligr, největší kočkovitou šelmou na světě.

Atelopus

Existuje několik druhů Atelopuů, které jsou známé svými jasnými barvami a malými rozměry. Většina z nich, která již ve volné přírodě vyhynula, je držena v zajetí. Jsou nejexotičtějším druhem žab na světě, a to pro svou rozmanitou škálou barev, jako je žlutá a černá, modrá a černá nebo fuchsiová a černá.

Pangolin

Pangolin je zvláštní druh velkého savce, který žije v tropických oblastech Asie a Afriky. I když nemají primární zbraň proti predátorům, jejich silné nohy, které používají ke kopání, jsou silné natolik, aby zlomily lidskou nohu jedním zásahem!

Vystřikují páchnoucí kyselinu,čímž zahánějí predátory. Také umí v rekordních časech kopat díry.. Žijí sami nebo ve dvojicích. Bohužel, jejich populace byla snížena nadměrnou poptávkou po jejich mase v Číně. Jsou známí pro své léčivé schopnosti. Bohužel, i oni jsou často oběťmi nelegálního obchodu.

Fenek

Fenkové jsou nesmírně roztomilí savci, kteří obývají Saharu a Arábii a jsou dokonale přizpůsobeni suchému podnebí. Své velké uši používají pro ochlazování. Kromě toho mají díky svým velkým uším excelentní sluch, což jim umožňuje včas zjistit blížící se nebezpečí. Sice nejsou ohroženým druhem, ale bohužel i v jejich případě dochází mnohdy k nelegálním obchodování. Jsou nesmírně malí, dosahují výšky pouhých 21 centimetrů a hmotnosti 1,5 kilogramu. Toto rozkošné exotické zvíře je jedním z nejkrásnějších zvířátek na světě.

Závěr

Závěrem je dobré si připomenout, že není nutné si pořizovat exotické domácí mazlíčky. Pejskové, kočičky a další běžná domácí zvířata. jsou přeci také dokonalými společníky. No ne ?

Zdroje: www.animalwised.com, Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

-MP-

-MP-

před 1 měsíce

Co to je za článek? To je fakt paskvil. U loriů je známo, že si je lidé pořizují jako mazlíčky a jejich chov je ilegální, ale kdo by si pořizoval tapíra nebo delfína? Nemluvě o tom, že se autorka nesnažila ani zjistit český název zvířat (pangolin - luskoun, seadragon - řasovn

Reply

Napište komentář