Olivový olej: 10 přínosů, které má pro vaše zdraví!

Foto: Freepik

Olivový olej: 10 přínosů, které má pro vaše zdraví!

Olivový olej je přírodní olej, který pochází z plodů olivovníku. Po staletí jej už starověké společnosti a civilizace používaly při slavnostních příležitostech. Někteří jej také používali jako lék nebo jídlo. Olivový olej obsahuje základní živiny a vitamíny, díky nimž je vhodný ke konzumaci. Je skvělý pro vlasy, pokožku a mnoho dalšího. Zde jsou některé ze zdravotních výhod olivového oleje, které potřebujete znát.

1. Působí proti stárnutí

Většina lidí se trápí příliš rychlým stárnutím. Chtějí vypadat mladí, silní a svěží. Jídlo, které jíme, spolu s našimi geny určuje, jak rychle stárneme. Olivový olej je však jednou z nejoblíbenějších potravin působících proti stárnutí. Dodává tělu antioxidanty, které zabraňují změnám pokožky v důsledku oxidace. Monosaturované tuky v olivovém oleji pomáhají buňkám udržovat integritu, což se rovná méně vrásek.

2. Udržuje nehty silné a zdravé

Naše nehty jsou vystaveny mnoha faktorům prostředí, které vedou jejich k poškození. Proto se o ně musíme patřičně starat, aby zůstaly silné a zdravé. Olivové olej obsahuje živiny, které pronikají pokožkou a zabraňují poškození nehtů.

I mnoho krémů a olejů na ošetření nehtů obsahuje určité množství tohoto oleje. Protože je to přírodní, nezpůsobuje olivový olej žádné podráždění pokožky. Pokud tedy máte s nehty problémy, zkuste je po manikúře potřít olivovým olejem.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

3. Zajišťuje zdravé vlasy

Existuje mnoho zdravotních výhod olivového oleje pro lidské vlasy . Stejně jako vaše nehty, i vlasy dostávají kvůli působení počasí a prostředí pořádně zabrat. Déšť, sluneční svit, prach a silný vítr – s tím vším se vaše vlasy potýkají celý den. Všechno toto poškození můžete zvrátit nanesením olivového oleje na vlasy.

Olivový olej má totiž zvlhčující účinky, které pronikají hluboko do vlasů. Jeho pravidelné nanášení na vlasové konečky posiluje a zjemňuje vlasy, aby vypadaly krásně a atraktivně. Vitamin E v oleji obsažený také zabraňuje lámání a vypadávání vlasů.

4. Pomáhá předcházet rakovině prsu

Olivový olej má obrovské účinky, co se týče prevence rakoviny prsu. Obsahuje silné látky, které zpomalují růst rakovinotvorných buněk. Přidáním olivového oleje do jídla tak mohou ženy snížit riziko vzniku rakoviny prsu. I diagnostikovaní lidé by jej měli také zahrnout do jídelníčku, aby pomohli růst rakovinných buněk zpomalit.

5. Podporuje hubnutí

Nadměrná hladina cukru v krvi a pasivní životní styl vedou k přibývání na váze. Vaše tělo nemůže ukládat cukr, takže ho přeměňuje na tuk. Když jíte hodně cukru a nezbavíte se ho fyzickou aktivitou, stanete se obézní. Kromě cvičení vám může pomoci i správné zhubnout.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Olivový olej obsahuje mononenasycené mastné kyseliny. Ty pomáhají udržovat zdravé srdce a normální hladinu cukru v krvi. Olivový olej vás také zasytí, takže vám zabrání jíst více, než je nutné. Nezdravý kuchyňský olej můžete tedy nahradit olivovým olejem, abyste posílili své zdraví a zhubli.

6. Zajistí silné kosti a zuby

Vaše kosti potřebují pravidelný přísun živin, aby zůstaly silné. Jednou ze zdravotních výhod olivového oleje je snížení hustoty kostních minerálů. Olivový olej obsahuje polyfenoly, přirozeně se vyskytující organické sloučeniny, které zabraňují osteoporóze. Proto je to dobrý pro lidi, kteří mají slabé kosti, zejména pro starší lidi. Vzhledem k tomu, že olivový olej posiluje vaše kosti, budou mít prospěch i vaše zuby. Kromě toho, že posilňuje zuby, pomáhá také předcházet vzniku skvrn. Lidé, u kterých se kvůli kouření a kávě vyvinuly špinavé zuby, může výrazně pomoci.

7. Dá se použít k ošetření pokožky

Nejčastější využití olivového oleje hned po vaření je ošetřování pokožky. Olivový olej je hlavní složkou při výrobě pleťových vod a krémů. Obsahuje přírodní zvlhčovače, které se ponoří do pokožky a zázračně ji uzdravují. Můžete tak ošetřit zarudnutí a vrásky. Mnoho lidí také hodně trpí kožními problémy způsobenými slunečním zářením. Olivový olej může pomoci snížit pigmentaci kůže a poškození způsobená sluncem. Navíc činí pokožkou mnohem hebčí a hladší. Je také skvělý k odstranění zánětů na pleti.

8. Snižuje hladinu cholesterolu

V těle existují dva typy cholesterolu, LDL (špatný cholesterol) a HDL (dobrý cholesterol). Oba hrají určitou roli při různých operacích, které se odehrávají v těle. Příliš mnoho LDL však může vést k srdečním chorobám a dalším zdravotním problémům. Chcete-li si udržet pevné zdraví, musíte snížit LDL a zvýšit HDL.

Schopnost zbavit tělo LDL je jednou z nejlepších výhod olivového oleje. Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti oleje nedávají LDL vůbec žádnou šanci. Na rozdíl od léků navíc olivový olej nezničí spolu s LDL i HDL. Získáte tedy výhodu, že se zbavíte špatného cholesterolu, a přitom si zachováte ten dobrý.

9. Přinese úlevu od zácpy

Potraviny s nízkým obsahem vlákniny, nedostatek pohybu a dehydratace mohou vést k zácpě. Vaše tělo potřebuje tekutinu a vlákninu, aby se jídlo mohlo plynule pohybovat zažívacím traktem. Konzumace olivového oleje může pomoci zlepšit pohyb střev a vyhladit stolici. Chcete-li překonat zácpu, vezměte si ráno na prázdný žaludek jednu lžíci olivového oleje.

10. Posiluje imunitní systém

Vaše tělo je každou minutu bombardováno mikroorganismy a infekcemi. Proto je tu váš imunitní systém – aby vás chránil. To jen díky němu neonemocníme každý den. Aby však pracoval na optimální úrovni, potřebuje externí podporu. Olivový olej obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti, které vaši imunitu posílí.

Nejlepším typem oleje na posílení imunity je extra panenský olivový olej lisovaný za studena. Pokud se rozhodnete používat jiného druhy olivového oleje, ujistěte se, že olej neprošel nadměrným zpracováním. Přírodní olej má totiž všechny živiny neporušené, takže funguje nejlépe. Přílišné zpracovávání jeho blahodárné účinky spíše tlumí.

Zdroje: whatsdalatest.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: