Pití kávy může souviset s delším životem

Foto: Unsplash

Pití kávy může souviset s delším životem

Studie provedená ve Velké Británii zjistila, že lidé, kteří si dají více než jeden šálek kávy denně, mají nižší riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří kávu nepijí.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení studie zjistily, že vzdání se kávy má jen málo zdravotních výhod. Ve skutečnosti léta výzkumu zjistila, že pití kávy ve skutečnosti prodlužuje délku života.

Tyto výsledky byly zveřejněny v pondělí v časopise Annals of Internal Medicine. Studie zkoumala asi 120 000 lidí ve Velké Británii a porovnávala lidi, kteří pili neslazenou kávu, lidi, kteří pili kávu se lžičkou neumělého sladidla, a lidi, kteří kávu nepili vůbec. Studie nejenže zjistila, že pití 1,5-3,5 šálku kávy denně snižuje riziko úmrtí, ale také zjistila, že přidání lžičky cukru do kávy nepopírá její zdravotní přínos.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Ve studii bylo zjištěno, že pijáci kávy mají o 19 až 21 procent nižší pravděpodobnost úmrtí. Vědci však nezkoumali úmrtnost, takže nemohli s jistotou říci, zda existuje přímá souvislost mezi kávou a dlouhověkostí.

Doktorka Christina Wee, docentka medicíny na Harvard Medical School, která studii redigovala a napsala k výsledkům doprovodný úvodník, říká, že "z biologického hlediska je pravděpodobné, že káva by skutečně mohla přinášet určité přímé zdravotní výhody".

Wee dále vysvětluje: "Nemůžeme s jistotou říci, že je to pití kávy jako takové, co vede k nižšímu riziku úmrtí."

Zjednodušeně řečeno, existuje spousta dalších souvisejících faktorů, které by mohly ovlivňovat riziko úmrtí. Je například možné, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, jsou bohatší, a proto mají přístup k lepší zdravotní péči nebo mají více času na volnočasové nebo fitness aktivity než lidé, kteří kávu nepijí, což by mohlo snížit jejich riziko úmrtí.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Účastníci studie, kterým bylo v průměru 56 let, byli vybráni v letech 2006-2010. Výzkumníci zohlednili stravu, kouření, socioekonomickou úroveň, již existující zdravotní problémy a vystavení znečištěnému ovzduší.

Výsledky ukázaly, že u lidí, kteří pili kávu slazenou cukrem, se riziko úmrtí snížilo ještě více než u těch, kteří kávu nesladili, a to o 29 až 31 procent.

Studie nezjistila přesvědčivé výsledky u lidí, kteří pili kávu s umělými sladidly. Nezkoumala také konkrétně lidi, kteří si do kávy přidávali mléko nebo smetanu.

Wee však varuje před tím, abychom považovali přidávání cukru do kávy za zdravější.

"Nejvíce varuji před tím, abychom to nepřirovnávali k tomu, že 'Aha, můžu pít jakoukoli kávu se spoustou kalorií', protože existují i jiné studie, které jasně ukazují, že přidávání cukru a vysokého množství prázdných kalorií není pro vás dobré. Takže prostě dělejte věci s mírou," řekla.

"Tato studie ve skutečnosti říká, že přidání trochy cukru neubírá všechny potenciální zdravotní výhody, které káva může mít," pokračovala Weeová.

Spojitost mezi kávou a dlouhověkostí se začala objevovat ještě před provedením této britské studie. Analýza z roku 2019 zveřejněná v Národní lékařské knihovně zjistila, že pití 2 až 4 šálků denně snižuje riziko úmrtí ve srovnání s lidmi, kteří kávu nekonzumují.

Další analýza publikovaná v naznačila, že konzumace 3 až 4 šálků denně snižuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění. Stejný výzkum také zjistil, že pití kávy je spojeno se snížením rizika Parkinsonovy choroby, chronického onemocnění ledvin, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny.

Experti zatím neurčili důvod, proč je káva spojována s těmito zdraví prospěšnými účinky.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: