Podle holistického psychiatra tohle je nejlepší čas jít spát, dodržujete ho?

Foto: Freepik

Podle holistického psychiatra tohle je nejlepší čas jít spát, dodržujete ho?

Vždy když dostáváme nějaké spánkové rady, většinou nebývají univerzální a nezabírají na naši jedinečnou spánkovou rutinu. Podle spánkové expertky Ellen Vory, M.D., opravdu existuje ideální čas na spánek, na který by se měl každý zaměřit. Zde uvádíme tipy, které by měl každý vědět.

Synchronizace se sluncem

Již dlouho je známo, že cirkadiánní rytmy našich těl jsou spojeny s východem a západem slunce. A podle Vory, je velmi prospěšné svoji spánkovou rutinu přizpůsobit podle těchto přírodních jevů.

„Večer je vlastně období, kdy jsme dokonale unavení,” vysvětluje v jejím novém TikToku. „Je to náš sladký čas, kdy je jednoduché usnout, a snadné spát tvrdě po celou noc.”

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Kdy je tento sladký čas? Tři hodiny po soumraku.

„Pokud tento čas přesáhneme, dostaví se takzvaný stav “ospalosti”, vysvětluje Vory a dodává, že tělo chytne takzvaně druhý dech. Vaše tělo říká, „Musí zde být nějaký dobrý důvod, proč stále zůstáváme vzhůru i přesto, že jsme unavení,” proto po tomto uvědomění uvolníme stresový hormon kortizol.

Kortizol způsobuje to, že se cítíme rozčílení a unavení, ale zároveň nám brání usnout a spát nepřerušovaně, říká Vory.

Co to znamená pro sezónní spánek?

Teď si můžete říkat, znamená to tedy, že musím svůj spánkový režim měnit po celý rok pokaždé, když slunce zapadá dříve nebo později? Uživatel Tiktoku měl na Vory stejnou otázku, na což Vory odpověděla, „To se musí upravit v určitých obdobích roku a v určitých zeměpisných šířkách.”

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Například když v půlce léta v New Yorku už před třemi hodinami zapadlo slunce, hodiny skoro odbíjí půlnoc. Takže když i v létě se budete držet tohoto tříhodinového pravidla, snažte se spát alespoň až do sedmi do rána, abyste dodrželi doporučení sedmi hodinového spánku.

Však podle výzkumu, v létě máme poněkud tendenci spát méně než po zbytek roku, za což může efekt delších dní a kratších nocí.

K závěru

Pokud chcete rychle usnout, zkuste Vory doporučení sladit svůj spánek se sluncem. V případě pozdních (či extrémně časných) západů slunce, můžete svůj harmonogram podle potřeby upravit.

Však přece jenom, k nalezení Vašeho ideálního času na spaní je důležité poslouchat pokyny, které Vám tělo dává a zkusit jim co nejlépe vyhovět s ohledem na Váš spánkový režim. Pokud tříhodinové pravidlo pro Vás funguje, je to ideální-ale pokud to není možné kvůli Vaší rodině, práci, či jiným okolnostem, stále se můžete soustředit na nespočet dalších strategií, aby jste si mohli dopřát kvalitní a hluboký spánek a opakovat ho každou noc.

 

Zdroje: mindbodygreen.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: