Hladomor nutí Guatemalce si vybrat: migrace nebo smrt

Foto: Unsplash

Hladomor nutí Guatemalce si vybrat: migrace nebo smrt

V Tisipe, horské vesnici ve východní Guatemale a v mnoha komunitách kolem ní, je hlad známým pocitem. Téměř polovina guatemalských dětí mladších pěti let má podle vládních údajů podváhu, což zemi dává šestou nejvyšší míru podvýživy na světě. A minulý rok řada sucha, hurikánů a ekonomické devastace, která přišla s pandemií COVID-19, nechala tento region - známý jako suchý koridor nebo corredor seco - v troskách.

To, co bylo kdysi sezónním hladem, se zde stává téměř trvalým stavem. Ti, kteří si to mohou dovolit, utíkají do Spojených států, kde počet migrantů, kteří se pokoušejí překročit jižní hranici, za prvních šest měsíců roku 2021 dosáhl 20letého maxima. Většina migrantů pochází z takzvaného Severního trojúhelníku. : Honduras, Salvador a Guatemala. Ti, kteří nemají prostředky k odchodu, se snaží udržet své děti naživu.

Abychom pochopili pomalou katastrofu, která vytlačuje Guatemalce z jejich domovů a na dlouhou nebezpečnou cestu na sever, je Tisipe dobrým výchozím bodem. Na první pohled vypadá suchá oblast svěží. Hory jsou pokryty banánovníky a kávovníky a hustými listy se snášejí živé modré a žluté ptáky. Ale země je kamenitá a vyprahlá. Nabízí obživu generacím farmářů, kteří obdělávají půdu svých předků v regionu zvaném Chiquimula, který dlouho obývali Ch'orti ‘Mayové, jedna z dvou desítek domorodých skupin v Guatemale.

Bitva o jídlo - u soudu

Guatemala má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Latinské Americe, a přesto má také rostoucí míru chudoby. Nuevo Día tedy vyhledala pracovité rodiny, které nedokázaly dostatečně vydělávat nebo růst, aby uživily své děti. Sebastiana a Armando měli 13 dětí, včetně dvou dcer s těžkou podváhou, Mavélity ve věku dvou let a Diny ve věku čtyř let.

Dívky a jejich sourozenci jedli dvakrát denně dvě tortilly a vodnatý bylinkový vývar bez stížností. V roce 2011 se jejich příběh stal součástí čtyř samostatných soudních sporů, které společnost Nuevo Día podala proti guatemalské federální vládě. Právníci tvrdili, že stát je odpovědný za krmení a ustájení těchto dětí podle jeho vlastního zákona o ochraně dětí, národní ústavy a mezinárodních úmluv, jejichž je signatářským státem.

Soud souhlasil. V dubnu 2013 soudce Elvin René Gutiérrez Romero rozhodl, že vláda porušila práva čtyř rodin na jídlo, zdravotní péči a slušné životní podmínky, které měly být zaručeny zákonem. Nařídil tuctu vládních agentur - od ministerstva zdravotnictví po ministerstvo zemědělství -, aby jim poskytly pozemky se zemědělskou půdou a poskytovaly rodinám měsíční výživové kontroly. Nařídil také distribuci filtrů na pitnou vodu i nových kamen, která nevyzařují nezdravý kouř.

Odborníci na výživu a lékaři, kteří vyšetřovali dcery páru je prohlásili za akutně podvyživené. Mavélitino zdraví se nadále zhoršovalo. V červenci 2017, čtyři roky po vynesení rozsudku, vzala Sebastiana osmiletou Mavélitu na malou zdravotní kliniku v jejich vesnici. Byla horečnatá a zvracela. Služící sestra zavolala sanitku.

Následující měsíc a půl byla Mavélita převezena mezi tři různé nemocnice, kde podstoupila operaci, dostala septický šok a záchvat. Mavélita zemřela pozdě v noci 14. srpna 2017 na nemocničním lůžku v hlavním městě Guatemala City. Její příčina smrti byla uvedena jako bilaterální pneumonie. Lékaři také uvedli, že její střeva byla plná otvorů od parazitických červů, často způsobených podvýživou a kontaminovanou vodou.

Řešení problému jako je hlad

Napříč Guatemalou organizace jako Save the Children, UNICEF a Catholic Relief Services poskytují převody hotovosti zoufalým rodinám, posílají brigády dobrovolníků z domu do domu a hledají podvyživené děti a zkoumají, zda jedno vejce denně může udržet dítě zdravé. Tyto skupiny však vědí, že řešení problému v rozsahu podvýživy nelze provést, aniž bychom poskytli alespoň tucet dalších služeb - od čisté pitné vody po kvalitní vzdělání.

Skupina s názvem Maya Health Alliance, která dlouhodobě zapadá do malých komunit, spočítala, že ke snížení podvýživy o 20 až 40 procent trvá dva až tři roky holistického programování. Bez celého balíčku jsou charitativní nabídky pouze dočasnou opravou.

To je neuvěřitelně frustrující pro obhájce, jako je Sofia Letona, která od roku 2019 organizuje měsíční distribuci potravin ve dvou komunitách suchých chodeb s Antigua al Rescate. Dobrovolnický sbor, který byl původně vytvořen, aby reagoval na sopečnou erupci, která zabila téměř 200 lidí v centrální Guatemale, se nyní zaměřuje na hlad.

Známky migrace

Ještě před několika lety byla migrace zde v suchém korytu vzácnější. Mzdy posílané od nedávných migrantů do USA nyní vytvářejí na celém venkově rozkvět jasně vymalovaných domovů škvárových bloků. Remitence nyní tvoří 14 procent guatemalského HDP.

V červnu Kamala Harris navštívila Guatemalu, aby identifikovala hlavní příčiny této migrace při své první zahraniční cestě jako viceprezidentka Spojených států. "Většina lidí nechce opustit místo, kde vyrostli," řekla na tiskové konferenci. Odcházejí, řekla, protože „nemohou jednoduše uspokojit potřeby, které musí vychovávat své děti tím, že zůstanou doma.“

Ve snaze zmírnit hladomor poslala Bidenova vláda zemi investici ve výši 48 milionů dolarů. Za poslední tři měsíce začala americká vláda posílat nouzové převody peněz tisícům chudých guatemalských rodin, aby nahradily sklizeň kukuřice a fazolí ztracené při loňských bouřích. Boj však zdaleka nekončí.

Pro některé není úniku

Cena za cestu přes hranice mezi USA a Mexikem stojí až 12 000 USD, často se platí za půjčky nebo za půjčení hotovosti od příbuzných v zahraničí. Lidé si vydělávají od 5$ do 7$ za den. Je pro ně proto únik nemožný.

Zdroje: nationalgeographic.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář