Proč jsou někteří lidé perfekcionisté?

Foto: Unsplash

Proč jsou někteří lidé perfekcionisté?

Z mnoha důvodů. Ať už to mají v genech nebo se jím stanou věkem ze svých životních zkušeností. Perfekcionisté nastavují velmi vysoké a často nereálné standardy, ať už v práci, sociálních situacích, vzhledu nebo ve vztazích, a často měří svou vlastní hodnotu podle úspěchu. Mají strach z neúspěchu a často i nízké sebevědomí. Mohou být také osamělí nebo izolovaní, protože jejich kritická povaha a neústupnost může odradit ostatní. Perfekcionismus může být adaptivní a sebezničující.

Pozitivní stránkou může být vysoký úspěch, spokojenost a sebeúcta. Na druhou stranu tvrdá sebekritika, prokrastinace, zklamání, a dokonce i deprese.

Perfekcionisté jsou mnohem méně šťastní a bezstarostní než ti, kdo dosahují dobrých výsledků. Zatímco ti, kdo dosahují dobrých výsledků, se dokáží poměrně snadno otřepat od zklamání, perfekcionisté mají tendenci se mnohem více trápit a utápět v negativních pocitech, když jejich vysoká očekávání nebudou splněna.

Perfect

Zdroj obrázku: Unsplash

Perfekcionismus souvisí s osobnostními rysy "velké pětky", s adaptivním perfekcionismem a maladaptivním neuroticismem. Tyto osobnostní rysy lze pozorovat i v temperamentu novorozenců. Obvykle se s věkem stávají relativně stabilní, ale vždy podléhají účinkům životních zkušeností.

Zdroje: verywellmind.com, sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

sovička

sovička

před 2 týdny

No, to jsme se toho dozvěděli...

Reply

Napište komentář