Proč lidé ve šťastných vztazích stále podvádějí?

Foto: Unsplash

Proč lidé ve šťastných vztazích stále podvádějí?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Člověk by si myslel, že šťastný vztah dokáže ovládnout bloudící oko. Existují však překvapivé důvody, proč se lidé stále rozhodují podvádět. Autor: Danielle Anne Suleiková

Právě když jste si mysleli, že podvádět ve šťastném vztahu není možné, věda - konkrétně společenské vědy - nám opět ukázala, že ne vše, co jste si mysleli, že víte, je pravda. Lidé jsou stále ochotni podvádět, i když jsou se svými partnery naprosto spokojeni. Někteří jdou dokonce tak daleko, že si nevěru vyhledávají sami. Je to tajná touha, nebo jen lidská přirozenost? To se snažíme zjistit.

Když vědci oznámili, že 80 % rozvodů je způsobeno nevěrou, nikoho to nepřekvapilo. Předpokládali, že s manželstvími není něco v pořádku, a proto zkrachovala. Nedávné studii se podařilo všechny šokovat, když uvedla, že 56 % mužů a 34 % žen v šťastných manželstvích podvádí.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Kdybyste si přečetli tyto dokumenty a viděli potvrzení na vlastní oči, nezačali byste si myslet, že naděje na šťastné manželství je ještě menší, když víte, že šťastní lidé stále podvádějí? Nebudu na to říkat "ano" ani "ne", ale budu mluvit o tom, proč se to děje. Ještě než tak učiním, pojďme probrat, jak tito "šťastní lidé" popsali své vztahy.

Co je ve šťastném vztahu?

Šťastný vztah nelze definovat jako pouto sdílené dvěma lidmi v absolutním blahu. Šťastný vztah je prostě něco, co sdílejí dva lidé, kteří mají schopnost upřednostnit hodnotu svého vztahu před triviálními věcmi. Být ve šťastném vztahu znamená, že všichni zúčastnění jsou spokojeni se svou kariérou, rodinou a sexuálním životem. Je to scénář, ve kterém se vlastně můžete sami sebe zeptat: "Co víc chci?"

Přitahuje vás váš partner. Máte úžasný sexuální život. Netoužíte po penězích. Mocenské pozice v domácnosti jsou vyrovnané a nezastrašující. Je to dokonalý scénář, ale boj o spokojenost dosáhne svého vrcholu, když se jeden nebo druhý rozhodne pro nevěru.

Nešťastný vztah by byl takový, který má ještě pár zádrhelů k vyžehlení. Může se jednat o základní problém, který se týká peněz, pýchy, osobních démonů nebo dokonce vnějšího vlivu, jako jsou rodinní příslušníci nebo přátelé. Lidé očekávají, že v těchto typech vztahů dojde k nevěře, ale nikdy je nenapadne, že by to udělali lidé, kteří jsou ve svých vztazích spokojení.

Proč tedy šťastní lidé nakonec podvádějí?

Pokud se na to podíváme z morálního hlediska, každý, kdo podvádí, je vždycky špatný. Ale co je k tomu vůbec přivedlo? Pokud je sex dobrý, proč podvádět? Pokud se necítíte partnerem zastrašeni, proč podvádět? Zjevně nejde o ojedinělé případy, ale ani o všeobecnou shodu.

Lidé podvádějí z různých důvodů. Když jsou ve šťastném vztahu, tyto důvody obvykle vzbuzují méně sympatií. Jaké jsou tedy tyto důvody?

#1 Genetika. Zřejmě existuje něco, čemu se říká "gen nevěry". Neexistuje o tom mnoho studií, ale jedna studie potvrdila, že lidé s uvedeným genem častěji podvádějí nebo se zdržují navazování vážných či monogamních vztahů.

#2 Lepší než skvělý sex. Lidé mají různé chutě, pokud jde o sex, ale tyto zájmy se málokdy realizují v závazných vztazích. Extrémní fetiše se s menší pravděpodobností vynoří, když jsou dva lidé naprosto spokojeni s tím, jak se věci v jejich vztahu vyvíjejí. Šťastní lidé budou podvádět, aby vyzkoušeli nové věci, ale neznamená to, že se chtějí zbavit svého současného vztahu.

#3 Podvádějící rodiče. Ačkoli chceme věřit, že neuděláme stejné chyby jako naši rodiče, zdá se, že nakonec vždycky předčí náš zdravý rozum. Kondice nám ukázala, že je to možný scénář a že určité kroky, které jsme podnikli, abychom zabránili tomu, co dělali rodiče, nestačí k tomu, abychom se tomu skutečně vyhnuli.

#4 Romantika. Ano, šťastné vztahy stále překypují romantikou. Ale pokud se objeví někdo, kdo ve vás vyvolá vášnivější a žhavější pocity, než jaké prožíváte se svým současným partnerem, nevěra se najednou stává možností.

#5 Vzrušení. Pokud nemáte prostředky na to, abyste si mohli skočit do nebe, může se stát, že svého partnera nakonec podvedete. Šťastný vztah se někdy může stát monotónním. Šťastný nerovná se nudný, ale hranice se začne stírat, když s někým zůstáváte dostatečně dlouho, aniž by se dělo něco nového.

#6 Žádná zodpovědnost. Bez ohledu na to, jak je člověk šťastný, když se mu naskytne příležitost podvádět bez jakýchkoli následků, je možné, že po tom sáhne. Pokud je podváděná osoba někým, kdo příliš neklade důraz na svou morálku, nebudou jí její nezákonné aktivity činit žádné problémy, pokud si bude naprosto jistá, že nebude přistižena.

#7 Minulé milenky. Máte pravdu, když se obáváte, že partner bude trávit čas se svou bývalou. Nevhodná míra frekvence a kontext setkání by pravděpodobně mohly skončit aférou, protože mají za sebou minulost, oba jsou dospělí s rozbouřenými hormony a mohou se smířit s tím, že se to může stát, protože už to jednou udělali.

#8 Příležitost tu je. Jsme sice lidské bytosti se schopností myšlení a svobodnou vůlí, ale velké procento našeho těla je stále tvořeno stejnými biologickými prvky jako u zvířat. Pokud nás snadno vzruší běžné spouštěče, jako je nahota člověka nebo hmatová stimulace, nelze říci, zda máme schopnost zabránit si v milostném poměru, nebo ne.

Obhajoba lidí, kteří mají schopnost zaujmout morální pozici, je sporná, protože k nevěře může dojít, když to nejméně čekáte. Není to nevyhnutelné, ale je to možné. Pokud jde o nevěru, která není předem promyšlená, neexistují žádné metody prevence. To nejlepší, co můžete udělat, je doufat, že osud nezasáhne a nedá vašemu partnerovi dostatek příležitostí k nevěře.

Takže, není naděje na váš šťastný vztah?

Jistěže je tu naděje. Já jen chrlím statistiky, ale smyslem tohoto článku je otevřít vaši mysl této jisté možnosti. Pokud se tak stane, nevyčítejte si to. Dělali jste, co jste mohli. Neudělali jste nic špatně.

Důvod, proč se to stává častěji, než jsme si uvědomovali, je ten, že lidé, kteří podvádějí ve šťastných vztazích, mají slabiny ve své integritě. Událost v jejich minulosti může vyvolat změnu postoje, když zažijí něco podobně traumatizujícího. Možná měli špatný den a byli prostě ve špatný čas na špatném místě.

Jde o to, že člověk, který podvádí, nemá na vině nikoho jiného než sebe. Pokud se rozhodnou pro nevěru, je to proto, že nebyli schopni zvážit, co při tom obětují. Jakmile jsou přistiženi, budou se vymlouvat, nebo udělají vše pro to, aby to, co udělali, utajili. Pokud nechcete, aby se to stalo, najděte si někoho, kdo prokázal, že je hoden vaší loajality a důvěry.

Ne každý podvádí, ale zřejmě každý má schopnost to udělat. To však neznamená, že byste měli být neustále paranoidní z toho, že vás partner podvádí. Místo toho byste si měli vážit toho, co máte nyní, a zlepšovat to, aby se pravděpodobnost nevěry snížila.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články